Radio Białystok | Wiadomości | Sejmik przeciwny zmniejszeniu planowanej strefy ochrony czynnej w Puszczy Białowieskiej
Podlascy radni opowiedzieli się przeciwko planom zmniejszenia terenów gospodarczych Puszczy Białowieskiej. Radni, po burzliwej debacie, przyjęli też stanowisko w obronie branży drzewnej.
"Stanowczy protest" sejmiku ws. Puszczy Białowieskiej
Podlascy radni opowiedzieli się przeciwko planom zmniejszenia terenów gospodarczych Puszczy Białowieskiej. Z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w tej sprawie wystąpił opozycyjny klub PiS. Radni przyjęli stanowisko po poprawkach komisji rolnictwa. 23 osoby głosowały za przyjęciem stanowiska, jedna była przeciw.
Plany ograniczenia działalności gospodarczej na terenach Puszczy Białowieskiej mają Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planują pomniejszenie obszaru, na którym może być prowadzona działalność gospodarcza. Obecnie to ponad 18 proc. terenów puszczy - akceptuje to UNESCO.
Sejmik wyraził "stanowczy protest" przeciwko ewentualnemu ograniczeniu planowanej strefy ochrony czynnej w obiekcie UNESCO Puszcza Białowieska (w praktyce mniejsza strefa IV mogłaby oznaczać większe obostrzenia w danym miejscu). Wsparto przy tym społeczność lokalną oraz samorządy z powiatu hajnowskiego, które są za utrzymaniem wypracowanego kompromisu, zaakceptowanego przez UNESCO, aby powierzchnia IV strefy wynosiła 18 proc. puszczy.
Podkreślono też, że ograniczenie strefy to zagrożenie likwidacji puszczańskich nadleśnictw oraz dla firm z regionu. Wpłynie także na wzrost bezrobocia, a w konsekwencji także na degradację społeczną i gospodarczą tego obszaru. Sejmik zawnioskował do Ministerstwa Klimatu i IOŚ, aby w pracach nad zintegrowanym planem uwzględniać głos szczególnie społeczności lokalnej, która ma wiedzę i kompetencje ws. zrównoważonego rozwoju.
Stanowisko w obronie branży drzewnej
Radni, po burzliwej debacie, przyjęli też stanowisko w obronie branży drzewnej. Chcą, by Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało moratorium i pozwoliło na wycinkę drzew w podlaskich lasach na wcześniejszych zasadach.
Moratorium na wycinkę drzew obowiązuje na 60 tys. hektarów w naszym regionie. Ograniczenie w pozyskiwaniu drewna wprowadzono na czas nieokreślony.
Radni mają wnioskować, by Ministerstwo Klimatu i Środowiska pozwoliło na wycinkę drzew w podlaskich lasach na wcześniejszych zasadach - mówi Cezary Cieślukowski.
Za przyjęciem stanowiska w obronie branży drzewnej i wycofania moratorium ministerstwa głosowało 27 radnych, jeden był przeciw. Moratorium na wycinkę drzew obowiązuje na 60 tysiącach hektarów w naszym regionie. Ograniczenie w pozyskiwaniu drewna wprowadzono na czas nieokreślony.
Podlascy radni zdecydowali też o pomocy dla dotkniętych powodzią lubuskich gmin. Milion złotych ma trafić do gmin Szprotawa, Żagań i Małomice.
Radni PiS opuścili salę obrad w proteście
Wtorkowa sesja będzie kontynuowana za tydzień, 5 listopada. Do tego czasu przewodniczący sejmiku Cezary Cieślukowski ogłosił przerwę w obradach. Zrobił to po wystąpieniu przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości Artura Kosickiego, który powiedział, że radni PiS opuszczają salę w proteście przeciwko stylowi prowadzenia sesji.