Radio Białystok | Wiadomości | Photon nagrodzony w międzynarodowym konkursie w Kazachstanie
Projekt z Białegostoku może istotnie wpłynąć na rewolucję cyfrową w szkołach w najbliższych latach. Tak uznało jury międzynarodowego konkursu Startup Battle CONNECTED-2024 w Kazachstanie, które nagrodziło firmę Photon.
Projekt z Białegostoku może istotnie wpłynąć na rewolucję cyfrową w szkołach w najbliższych latach. Tak uznało jury międzynarodowego konkursu Startup Battle CONNECTED-2024 w Kazachstanie, które nagrodziło firmę Photon.
Spółka z Podlasia produkująca roboty edukacyjne reprezentowała Polskę w kategorii Digital Transformation in Schools i zdobyła główną nagrodę za Classwise, czyli narzędzie, które umożliwia naukę - m.in. programowania - bez użycia smartphonów.
Spółka Photon działa od 2017 r. Dziś na stałe jest na ponad 20 rynkach, a roboty edukacyjne trafiły do ponad 70 państw. Nowe rozwiązanie, które powstało w Polsce, wdrażają już placówki edukacyjne z Włoch, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych. Urządzenia z Podlasia uczą nie tylko programowania, ale też sztucznej inteligencji, ekologii czy uczestniczą w terapii dzieci.
CONNECTED-2024 to konferencja poświęcona ponownemu przemyśleniu wizji przyszłości poprzez podejście światopoglądowe: patrzenie na świat poprzez świadomość ludzkich wartości, kultur i filozofii, harmonii z naturą, technologii i innowacji. Prelegentami na tym wydarzeniu byli m.in. znany futurysta Gerd Leonhard, laureat Nobla Rae Kwon Chung, strateg Disney/Marvel Monika Bielskyte czy profesor AI Stanforda Younes Bensouda.
Zaprezentowali swoje projekty - roboty, stalowe mosty i eksperymenty chemiczne. Studenci z Politechniki Białostockiej, Rzeszowskiej i Lubelskiej na konferencji Kół Naukowych nawiązują współprace międzyuczelniane i przybliżają działanie swoich grup.
Załatwianie spraw urzędowych, dostęp do kultury i rozrywki, zakupy, komunikowanie się. To tylko niektóre możliwości, jakie dają nam nowe technologie. Ale wraz z ich rozwojem będziemy musieli zdobywać kolejne umiejętności, bo bez nich grozi nam wykluczenie cyfrowe, a z czasem - społeczne.
Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zobaczyć, ale też użyć m.in. starych konsoli z lat 90. W Białymstoku przy ul. Fabrycznej 8 otwarto Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.
Sztuczna inteligencja może ułatwić życie, ale może też wprowadzać w błąd i nieść wiele zagrożeń, np. przy nieprawidłowym użyciu technologii deepfake.
Kilkunastu uczniów z pięciu białostockich szkół podstawowych przez kilka miesięcy brało udział w cyklu zajęć Photon Cup. Uczyli się podstaw programowania, współpracy w grupie i realizacji filmu.