Radio Białystok | Wiadomości | W Suchowoli uczczono 40. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Wspominali błogosławionego, który "zło dobrem zwyciężał", ale też jego rodziców. W Suchowoli przedstawiciele podlaskiej Solidarności, a także samorządowcy i delegacje z całego kraju wzięły udział w uroczystości z okazji rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Do Suchowoli - na uroczystą mszę i złożenie kwiatów pod pomnikiem księdza - przyjechały m.in. delegacje z okolic Żywca i Bielska Białej oraz podlascy parlamentarzyści.
Wspomniane w trakcie uroczystości przez burmistrza Suchowoli muzeum księdza Jerzego Popiełuszki ma powstać w Okopach - rodzinnej miejscowości błogosławionego do 2027 roku. Placówka nie tylko przybliży postać i działalność błogosławionego, ale będzie też centrum aktywności dla lokalnej społeczności.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku. Po powstaniu NSZZ "Solidarność" stał się duchowym przywódcą związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego był nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską.
Księdza Jerzego Popiełuszkę zamordowali w 1984 roku funkcjonariusze SB, a 26 lat później duchowego przywódcę "Solidarności" beatyfikowano.
Uroczystości zorganizowane przez stowarzyszenie im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Klub Działaczy Opozycji Antykomunistycznej rozpocznie wieczorna msza święta i program artystyczny przygotowany przez młodzież suwalskich szkół. Z kolei o 19:00 spod w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wyruszy marsz pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”.
Wyjątkowy koncert upamiętnił 40. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. W czwartek (17.10) kościele w Suchowoli wystąpiła Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej i Wrocławski Chór Akademicki. Artyści wykonali „Psalmy z Podlasia”.
37,5 mln zł unijnego dofinansowania przyznano na budowę muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które ma powstać w Okopach, w rodzinnej miejscowości księdza - poinformowała w środę (16.10) na konferencji prasowej wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska. Muzeum ma być gotowe do końca 2027 roku.
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się w piątek (4.10) proces oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o podrzucenie w 1983 r. przez SB do mieszkania księdza przy ul. Chłodnej w Warszawie materiałów mających obciążać duchownego.
Oddali hołd błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce. W niedzielę (8.09) w archikatedrze białostockiej spotkali się działacze i sympatycy podlaskiej "Solidarności".
Wspominali kapelana Solidarności, który "zło dobrem zwyciężał". Samorządowcy, mieszkańcy gminy Suchowola i delegacje z Polski wzięły udział w uroczystościach z okazji 77. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Unia Europejska oraz dwóch duchownych - Jerzy Popiełuszko i Stanisław Hałko - zostali wybrani przez miejskich radnych na patronów 2024 roku w Białymstoku. Władze miasta planują wydarzenia, które mają nie tylko upamiętnić rocznice związane z patronami, ale też ich przypomnieć.
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko będzie patronem 2024 roku w Białymstoku. Jednogłośnie zdecydowali w poniedziałek (18.12) o tym radni. W przyszłym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci duchownego.