Radio Białystok | Wiadomości | Unia Europejska i dwaj duchowni patronami 2024 roku w Białymstoku
Unia Europejska oraz dwóch duchownych - Jerzy Popiełuszko i Stanisław Hałko - zostali wybrani przez miejskich radnych na patronów 2024 roku w Białymstoku. Władze miasta planują wydarzenia, które mają nie tylko upamiętnić rocznice związane z patronami, ale też ich przypomnieć.
W tym roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 140. rocznica urodzin - zasłużonego dla białostockiej oświaty - księdza Stanisława Hałko. W przypadku bł. księdza Jerzego Popiełuszki jest to 40. rocznica męczeńskiej śmierci duchownego, zamordowanego przez funkcjonariuszy SB.
W przypadku UE radni chcą zwrócić uwagę, że miała ona ogromny wpływ na rozwój Białegostoku. Chodzi zwłaszcza o możliwość korzystania z funduszy unijnych. W stosownym stanowisku przyjętym pod koniec października akcentowali, że Unia Europejska to również "wspólnota praworządności, poglądów, które kształtują wspólną rodzinę europejską".
Ksiądz Stanisław Hałko został patronem w uznaniu jego zasług w walce o polskość ziem wschodnich oraz rozwój polskiej edukacji w odrodzonym po zaborach Białymstoku. W tym mieście od 1915 r. kierował on polskim gimnazjum, tworzył biblioteki i harcerstwo. Za swoją działalność został aresztowany przez Niemców i trafił do więzienia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został posłem Sejmu Ustawodawczego, zabiegał o upaństwowienie szkół średnich na Kresach.
Po zakończeniu pracy poselskiej kierował Państwowym Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, uczył też w tej placówce historii. Podczas okupacji sowieckiej był prześladowany przez NKWD. Ukrywał się w Białymstoku, potem wyjechał do Warszawy, gdzie włączył się w tajne nauczanie, pisał też do prasy podziemnej. Aresztowany przez Niemców w 1942 r. trafił najpierw do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, potem w Auschwitz, gdzie zginął w 1943 roku.
Urodzony w Okopach k. Suchowoli bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko był duchowym przywódcą Solidarności, duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku. Miał 37 lat. W 2010 roku został beatyfikowany.
Pomysłodawcą jego upamiętnienia w formie patrona roku w Białymstoku są działacze podlaskiej Solidarności. Białostoccy radni podkreślili w stosownej uchwale, że życie i śmierć duchownego jest "nieustanną inspiracją do działania na rzecz prawdy, sprawiedliwości i solidarności społecznej".
Władze miasta zapowiadają wydarzenia, które w 2024 roku będą nie tylko upamiętniać rocznice związane z patronami, ale też o tych patronach przypominać. Imię Unii Europejskiej nosi od niedawna nowe rondo zlokalizowane przy dworcu autobusowym w Białymstoku, imię księdza Hałko - bulwary nad rzeką Białą, a księdza Popiełuszkę upamiętnia m.in. pomnik - miasto odnawia go i jego otoczenie, prace trwają, mają zakończyć się wiosną.