Radio Białystok | Wiadomości | Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w woj. podlaskim
Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi Świata", Dni Czeskie w NieTeatrze, spektakl "Królowa Śniegu" w Augustowie, czy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej - to tylko niektóre z licznych propozycji na spotkania z kulturą i sztuką w ten weekend.
Trwa Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi Świata".
sobota od 10:00, niedziela od 11:00
Na początek w sobotę (26.10) o 11:00 "Mali Odkrywcy" i familijne spotkanie z Ewą Wilczyńską-Saj/EWAway: TAPATI Rapa Nui - bajeczny festiwal Wyspy Wielkanocnej w Famie.
O 14:00 Ewa Wilczyńska opowie o swojej podróży w 101 dni dookoła świata. Po nitce do kłębka, czyli jak legendy Rapa Nui - wyspy od tajemniczych posągów Moai - przeciągnęły Ewę Wilczyńską-Saj przez wyprawę wokół Ziemi.
W południe (o 12:00) Milena Witecka-Sznajder zabierze nas na wędrówkę dookoła Polski "W drodze do…" i opowie, czym jest pasja i ile pracy trzeba włożyć w jej realizację. Ważniejsza jest droga czy cel podróży? Jak przygotować się do wyprawy? Jak odnaleźć się po powrocie do domu?
O 16:00 Andrzej Marcisz zabierze nas w góry na "Tatrzańskie percie, granie i zerwy". Jeden z najwybitniejszych polskich taterników, alpinistów i twórców przewodników górskich opowie o swoich działaniach. Poruszy temat pracy wydawniczej, wydanych przewodników oraz pracy przy produkcjach filmowych w Tatrach, gdzie zabezpieczał alpinistycznie plany zdjęciowe. To doskonała okazja, by poznać kulisy pracy taternika i alpinisty.
O 18:00 wejdziemy jeszcze wyżej - Monika Witkowska opowie o swoim K2.
K2 to druga pod względem wysokości góra świata, uważana za najtrudniejszy i zarazem jeden z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników. W 2022 roku Monika Witkowska została drugą Polką - po Wandzie Rutkiewicz - która stanęła na tym szczycie.
O 21:00 festiwalowe afterparty. Wystąpią: LUA PRETA, Duże Pe i Basy Tropikalne w FAMie.
27.10.2024 (niedziela)
10:00 - Mali Odkrywcy: Monika Witkowska: Jambo Afryka
11:00 - Stowarzyszenie Białostocki Klub Balonowy: 50 lat balonowych przygód w powietrzu
13:00 - Janusz Majer: Góry w cieniu życia
15:00 - TO_BE – pokaz filmu i spotkanie z Mają Pietraszewską-Koper i Krzysztofem Wielickim
18:00 - Bogusław Magrel: Oko w oko z Everestem
20:00 - Denis Urubko: Miesiąc m80D0wy
Dni Czeskie w NieTeatrze
sobota od 15:00, niedziela od 10:00
Wszystkich miłośników Czech zapraszamy do NIEteatru na Dni Czeskie.
W sobotę (26.10) o 15:00 spotkanie z Mariuszem Szczygłem - reporterem i miłośnikiem czeskiej kultury. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Puławski - poeta, prozaik, tłumacz, a także miłośnik Czech i literatury czeskiej.
O 19:00 Koncert René Součka - piosenkarza i autora tekstów z Frydku-Mistku. Jego teksty wydają się być wzięte z życia, autobiograficzne. Ich pointa wprawia publiczność w radosny nastrój, ale potrafi też znacząco trafić w serce.
O 20:00 rozpocznie się spotkanie w bardzo czeskiej piwnicy, która wypełni się czeskimi opowieściami i smakami.
Niedziela (27.10) o 10:00 "Baśnie Czeskie" - projekt familijny.
Baśnie, bajki i legendy mają moc łączenia pokoleń, a ich magia wciąż inspiruje. Wspólnie z Katarzyną Gruszewską, Dorotą Jarząbek-Rogaczyki Joanną Mazewską, odkryjemy czeskie baśnie, które niosą historie przeszłości. Podczas BaśnioGRANIA usłyszymy nie tylko fascynujące historie, ale i dźwięki tradycyjnych instrumentów, które wzbogacą te opowieści.
Po południu o 16:00 i 19:00 możemy zobaczyć czeską komedię: "Teściowe wiecznie żywe" w wykonaniu Teatru TeTaTeT z Kielc.
"Teściowe wiecznie żywe" Jakuba Zindulki to spektakl nie tylko dla fanów dowcipów o teściowych, ale też brawurowa historia o relacjach i uczuciach, która bawi do łez.
Rozstrzygnięcie konkursu na Tkaninę Przetykaną
sobota od 11:00
W Podlaskim Instytucie Kultury w sobotę (26.10) o 11:00 rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Tkaninę Przetykaną - Radziuszkę.
Swoje prace przesłało na konkurs ponad dwudziestu twórców. Są wśród nich tradycyjne radziuszki, ale także wspaniałe ubrania, torebki, poduszki, leżaki, parawany, w których pomysłowo i umiejętnie wykorzystano tę tkaninę. Artyści mieli za zadanie skorzystać z dawnych wzorów wydanych rok temu przez Podlaski Instytutu Kultury w formie publikacji pod tytułem: "Radziuszka - wzory i technika". Zawiera ona 17 schematów tkanin przetykanych, pozyskanych ze starych spisków i wystaw tkanin z terenu województwa podlaskiego. Te przepiękne tkaniny dawniej miały właściwie jedno przeznaczenie, służyły jako narzuty na łóżka. Dziś obserwujemy niesamowitą kreatywność twórców. Radziuszka jest elementem mody, wystroju wnętrz, ma zupełnie nowe, wspaniałe zastosowanie.
Polsko-litewski festiwal taneczny "Tańcząca jesień"
sobota o 13:00
W Hotelu Gołębiewski w sobotę (26.10) od 13:00 festiwal taneczny "Tańcząca jesień" - polsko-litewskie spotkania wokół tańca.
W festiwalu uczestniczą zespoły taneczne z Litwy i Polski. Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie choreografów z Litwy.
Uczestnicy tegorocznego festiwalu to tancerze różnych stylów tańca z Polski i Litwy. Festiwal ma charakter kameralny i dzięki temu daje możliwość spotkania się zespołów, wspólnej rozmowy uczestników i choreografów oraz wymiany doświadczeń. Wstęp na prezentacje zespołów jest bezpłatny.
Spektakl o tradycjach i kulturze Albanii
sobota o 18:00
Podróżujący po naszym województwie spektakl "Zaprzysiężone dziewice" białostockiego Teatru BaWiMo, tym razem można będzie obejrzeć w Łomży.
Historie grupy albańskich kobiet opisane przez Olega Michajłowa, a przetłumaczone i wyreżyserowane przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego, zaprezentowane będą w sobotę (26.10) o godz. 18:00 na scenie Hali Kultury przy Starym Rynku. Podobnie jak na wszystkie wydarzenia w tym miejscu, na spektakl można będzie wejść bezpłatnie.
Rekonstruktorzy przedstawią w Choroszczy sceny z powstania styczniowego
sobota od 13:00
W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w sobotę (26.10) rekonstrukcja historyczna związana z powstaniem styczniowym.
Wydarzenie zaplanowano na Błoniach Jana Pawła II w Choroszczy (teren za kościołem rzymskokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika) o 13:00.
W imprezie weźmie udział kilkudziesięciu rekonstruktorów, w tym z podlaskiej Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Kresy. Uczestnicy spróbują odtworzyć sceny związane z powstaniem: zaprezentują tymczasowy obóz powstańczy, potyczki z regularnym wojskiem rosyjskim, sąd polowy nad pojmanymi powstańcami. Rekonstrukcja ma na celu przybliżyć widzom realia epoki, w tym ówczesne stroje powstańców i mundury armii carskiej, sposoby musztry i walki, ale także spróbować odtworzyć atmosferę epoki powstania styczniowego.
Rekonstrukcja odbywa się w 161. rocznicę straceń choroskich powstańców styczniowych. Po rekonstrukcji odbędzie się ognisko integracyjne.
Konferencja w Supraślu
sobota od 9:30
W bibliotece w Supraślu przy ul. Cieliczańskiej 1, w sobotę o 9:30 rozpoczyna się konferencja "Bogactwo źródeł podstawą tworzonych narracji o miastach".
Joanna Tomalska opowie m.in. o "źródłach wiedzy o małych miastach i ich różnorodności". Radosław Dobrowolski o "Kantykach Supraskich jako międzynarodowym projekcie odkrywania dziedzictwa Rzeczypospolitej. Stanisława Szypluk przypomni dzieje domu Kleina. Eugeniusz Sakowicz przybliży historie cudownych źródeł w małych miastach, a Franciszek Skrypko przedstawi "Karty pocztowe i znaczki jako źródło wiedzy o małych miastach". Konferencja potrwa do 16:00.
Spektakl "Królowa Śniegu" w Augustowie
sobota o 19:00, niedziela o 18:00
W Augustowskich Placówkach Kultury Teatr Pneumatyczny pokaże spektakl "Królowa Śniegu".
"Królowa śniegu" to nie tylko luźno bazująca na motywach baśni Andersena historia walki o ukochaną osobę, ale też opowieść o dorastaniu, o radzeniu sobie ze stratą w różnych jej wymiarach oraz o odkrywaniu kobiecości i potencjału, który początkowo jawić się może jako brzemię. W spektaklu widz znajdzie parafrazy seriali i filmów twórców takich jak David Lynch czy Michel Gondry, a także odwołania do malarskich dzieł surrealistów, na czele z René Magrittem.
"Królowa Śniegu" na deskach sceny Sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Augustowie (Rynek Zygmunta Augusta 9) dwukrotnie:
- 26 października 2024r. (sobota) o godz. 19:00,
- 27 października 2024r. (niedziela) o godz. 18:00
Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej
niedziela od 19:00
W niedzielę (27.10) rozpoczyna się Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej. To platforma prezentacji kultury, sztuki i muzyki dawnej w nawiązaniu do świetności kulturalnej Wersalu Północy jak zwano wyjątkową rezydencję białostocką Hetmana W.K. Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli Branickiej z Poniatowskich. Przedsięwzięcie w swoim pierwotnym zamyśle miało charakter artystycznej rekonstrukcji różnych elementów hucznych obchodów Imienin Izabeli (19 XI), aktualnie Festiwal ukazuje twórczość zarówno XVIII w. jak i epok wcześniejszych, rekonstruując dla współczesnych odbiorców kulturę, sztukę i muzykę dawną z wykorzystaniem dawnych stylów i technik wykonawczych. Charakter międzynarodowy imprezy nawiązuje do zagranicznej obsady muzyków w kapeli Branickiego i licznie zapraszanych artystów z głównych ośrodków muzycznych XVIII wiecznej Europy.