Radio Białystok | Wiadomości | Rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk będzie miał ulicę swojego imienia na Jaroszówce

Rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk będzie miał ulicę swojego imienia na Jaroszówce

21.10.2024, 12:16, akt. 12:26

Rzeźbiarz związany z Białymstokiem, autor wielu prac w przestrzeni miasta Jerzy Grygorczuk zostanie patronem jednej z ulic - zdecydowali w poniedziałek radni miejscy. Grygorczuk jest autorem m.in. pomnika Obrońców Białegostoku, Krzyża Katyńskiego czy pomnika Marii Konopnickiej.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Na poniedziałkowej (21.10) sesji rady Białegostoku radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu imienia Jerzego Grygorczuka jednej z ulic na osiedlu Jaroszówka.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały, przyjęcie tej propozycji będzie "wyrazem zachowania pamięci o artyście i jego dorobku artystycznym".

Jerzy Grygorczuk urodził się w 1944 roku w Białymstoku, zmarł w 2022 roku. Ukończył ASP w Gdańsku. W latach 70. pracował jako plastyk miasta w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. Od 2000 roku związany był zawodowo z Politechniką Białostocką. Jak przypomniano w uchwale o jego dorobku artystycznym, artysta miał na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz ponad sto zbiorowych, a także liczne realizacje pomnikowe i rzeźbiarskie.

Wśród prac zrealizowanych w przestrzeni Białegostoku można wymienić m.in. pomnik Obrońców Białegostoku znajdujący się w rejonie skrzyżowania ulic al. Jana Pawła II i Wysoki Stoczek, pomnik Marii Konopnickiej przy zespole szkół przy ul. Konopnickiej oraz pomnik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okolicach ul. Akademickiej. Grygorczuk jest też autorem m.in. płaskorzeźby "Polifonia" na fasadzie budynku byłej siedziby Podlaskiej Opery i Filharmonii przy ul. Podleśnej, Carskich Wrót w białostockiej cerkwi Hagia Sophia przy ul. Trawiastej, Krzyża Katyńskiego znajdującego się w parku Konstytucji 3 Maja, a także wystroju Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego na osiedlu Wysoki Stoczek.

Rzeźbiarz zrealizował też prace w innych miejscowościach w regionie, m.in. pomnik Orła Białego w Tykocinie, pomnik Marszałka Piłsudskiego w Sokółce czy Drogę Krzyżową przy kościele w Narewce.

"(Grygorczuk) pozostawił po sobie ogromny dorobek artystyczny. Jego prace są na stałe wpisane w białostocki i podlaski krajobraz. Był lubianym i szanowanym wykładowcą. Wykształcił wielu studentów, chętnie dzieląc się z nimi swoją wrażliwością i umiejętnościami. Był promotorem i recenzentem licznych prac dyplomowych realizowanych na kierunku architektura krajobrazu. Talentem plastycznym wspomagał także działania realizowane na uczelni" - napisano w uzasadnieniu uchwały.


źródło: PAP | red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ukazał się album poświęcony twórczości Jerzego Grygorczuka

9.06.2024, 14:28

To artysta, który pracował w różnych materiałach – metalu, kamieniu, drewnie. "Technikę rzeźbienia w drewnie opanował znakomicie, a rodzaj stosowanej, jemu tylko właściwej polichromii, stanowi o kreatywnej inności”- czytamy w najnowszym albumie poświęconym artyście. Jerzy Grygorczuk to artysta podejmujący ciekawy dialog z odbiorcą, ale i czasem.


Wystawa "Czas pamięci. Jerzy Grygorczuk" w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku

25.06.2023, 11:11

"Był jak jego twórczość - krytyczny i złośliwy" - pisze w katalogu żona Jerzego Grykorczuka Bogusława Masicka-Grygorczuk. Pracę uznawał za cel nadrzędny.


Wystawa "Pracownia rzeźbiarska - studio form prof. Jerzego Grygorczuka" na Politechnice Białostockiej [zdjęcia]

21.05.2023, 11:24

Pojawiło się nowe, ciekawe miejsce na mapie wystawienniczej Podlasia. To Centrum Historii Politechniki Białostockiej, które zaprasza do pracowni rzeźbiarza Jerzego Grygorczuka.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok