Radio Białystok | Wiadomości | Złote Kolce 2024 dla Natalii Bukowieckiej i Wojciecha Nowickiego
Lekkoatleci Podlasia Białystok byli bohaterami Gali Złote Kolce Śląskie 2024. Natalia Bukowiecka (Kaczmarek) i Wojciech Nowicki zdobyli nagrody dla najlepszych polskich zawodników mijającego roku.
Natalia Bukowiecka zdobyła brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 metrów i ustanowiła rekord kraju. Wojciechowi Nowickiemu na igrzyskach się nie powiodło, ale wywalczył złoto Mistrzostw Europy w Rzymie.
Natalia Bukowiecka poprawiła obowiązujący od 1976 r. rekord Ireny Szewińskiej - 49,28. 26-latka trzykrotnie zeszła poniżej 49 sekund, a 20 lipca w Londynie przebiegła 400 m w 48,90.
Kiedy patrzę na te wyniki, to jestem wzruszona. Był to dla mnie niesamowity czas. Naprawdę się tego nie spodziewałam. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że udało mi się pobić ten rekord Polski. Myślę, że podczas sezonu tego nie doceniałam. Bardzo wiele się działo. Cieszę się, że mogę odbierać tę nagrodę. Mam nadzieję, że ten rekord nie przetrwa długo i następnym razem pobiję go jako Natalia Bukowiecka - wyznała biegaczka.
Wojciech Nowicki piąty raz w karierze został laureatem Złotych Kolców. 35-latek wygrał mistrzostwa Europy w Rzymie. To jego trzeci z rzędu triumf w czempionacie kontynentu.
Dziękuję mojej grupie, z którą trenuję, oraz wszystkim instytucjom i partnerom, dzięki którym możemy pracować i odnosić sukcesy. Dzięki wam jestem tu, gdzie jestem. Cieszę się, że kibice nadal nas wspierają, pomimo gorszych startów - mówił Nowicki.
Trenerem roku został Marek Rożej, który od lat współpracuje z Bukowiecką (Kaczmarek). Wyróżniono też sportowców w innych kategoriach oraz zawodników, którzy niedawno ogłosili zakończenie kariery.
Jest polskim lekkoatletą, specjalizującym się w rzucie młotem, między innymi mistrzem olimpijskim i wicemistrzem świata. A życie pokaże czy będą kolejne tytuły sportowe, bo nasz gość ma dopiero 35 lat.
Lekkoatletka Maria Żodzik po raz pierwszy, a łyżwiarka Natalia Maliszewska kolejny już raz - zostały Ambasadorkami Sportu Białostockiego. W Pałacyku Gościnnym umowy w tej sprawie podpisał ze sportsmenkami prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Natalia Kaczmarek pobiła rekord Polski i pewnie wygrała rywalizację w biegu na 150 metrów podczas IV Memoriału Zbigniewa Ludwichowskiego, który odbył się w niedzielę (1.09) w Olsztynie.
To było prawdziwe święto lekkoatletyki. Białostocki stadion w Zwierzyńcu odwiedziło wielu znakomitych sportowców. Publiczność podziwiała m.in. Wojciecha Nowickiego, Natalię Kaczmarek, czy Marię Andrejczyk.
W ponad 30-stopniowym upale rywalizowali lekkoatleci w Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej, który trzeci raz w cyklu Diamentowej Ligi rozegrany został w Chorzowie. Wojciech Nowicki i Natalia Kaczmarek na podium, Maria Andrejczyk na ostatnim miejscu.
Były podziękowania i gratulacje za trzecie miejsce na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu. W Pałacyku Gościnnym Branickich prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski nagrodził Natalię Kaczmarek. Zawodniczka Podlasia Białystok otrzymała kwiaty i nagrodę w wysokości 20 tys. złotych.
Natalia Kaczmarek spełniła swój cel i wywozi z Paryża medal. - Każdy medal pokazuje mi drogę, jaką przebyłam, bo wszystkie zdobywałam w innych momentach kariery - mówi polska biegaczka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 metrów.
Mistrz olimpijski z Tokio w rzucie młotem Wojciech Nowicki, który w Paryżu zajął dopiero siódme miejsce zapowiada, że nie zamierza się poddawać. – Na razie skupiam się na przyszłorocznych mistrzostwach świata, ponieważ z racji wieku stawiam sobie cele z roku na rok. Moim marzeniem jest zakończenie kariery na igrzyskach w Los Angeles – mówi Wojciech Nowicki.