Radio Białystok | Wiadomości | Poszukiwania na Górze Królowej Bony wznowione po 40 latach
Archeolodzy, po czterdziestu latach od ostatnich prac, wracają na Górę Królowej Bony w Starej Łomży. To miejsce założenia pierwszej osady w tej okolicy było już badane w latach 80. ubiegłego wieku, ale wyniki tych prac nigdy nie zostały opublikowane i zaginęły na kilka dekad.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teraz, po ich odnalezieniu, podjęto decyzję o przeprowadzeniu prac na nowo, już przy wykorzystaniu nowych możliwości sprzętowych i technicznych, nieosiągalnych kilkadziesiąt lat temu.
Inicjatywę Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży wspierają samorządy miasta oraz gminy Łomża, na której terenie znajdują się pozostałości osady.
Tygodniowe badania ma przeprowadzić grupa młodych archeologów pod kierunkiem dr. Sławomira Wadyla z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Oczywiście przebadanie całego założenia musiałoby być rozłożone w czasie na kilka lat, ale postaramy się ustalić kwestie kluczowe: przede wszystkim chronologię jego powstawania i być może uda się nam odnaleźć pod ziemią pozostałości jakichś konstrukcji - mówi dr Sławomir Wadyl.
Efekty działań archeologów na Górze Królowej Bony znane będą pod koniec tygodnia.
Celem tej akcji jest dbałość o pamięć historyczną i ocalenie zabytkowego cmentarza. We wsi Siemichocze w gminie Nurzec Stacja rozpoczęły się dwudniowe (14-15.09) wykopaliska archeologiczne z udziałem mieszkańców.
Prace archeologiczne od początku są prowadzone w miejscu dawnych sukiennic. W badaniach biorą udział archeolog Anetta Ejdulis, pracownicy Muzeum Ziemi Sejneńskiej oraz wolontariusze. Do tej pory udało im się znaleźć przedmioty pamiętające nawet epokę kamienia.
Badania archeologiczne całego dziedzińca paradnego Pałacu Branickich chce przeprowadzić Uniwersytet Medyczny z Białymstoku, który w pałacu ma swoją siedzibę. Podczas wstępnych badań odkryto na dziedzińcu m.in. relikty, datowane wstępnie na XV-XVI wiek.