Radio Białystok | Wiadomości | We wsi Siemichocze rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne na cmentarzu
Celem tej akcji jest dbałość o pamięć historyczną i ocalenie zabytkowego cmentarza. We wsi Siemichocze w gminie Nurzec Stacja rozpoczęły się dwudniowe (14-15.09) wykopaliska archeologiczne z udziałem mieszkańców.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wykopaliska archeologiczne prowadzone są na "Szwedzkiej górce", gdzie jest cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.
Prace mają pomóc w rekonstrukcji wyglądu cmentarza, na którym spoczywa kilkuset żołnierzy - mówił w Polskim Radiu Białystok Maciej Karczewski z Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej. Naukowiec dodaje, że w Podlaskiem jest około tysiąca podobnych cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej, ale tylko niewielka część z nich jest pielęgnowana.
W sobotę (14.09) w pracach archeologicznych we wsi Siemichocze bierze udział ponad 20 wolontariuszy.
Posiłki dla nich przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Nurca-Stacji. Z uczestnikami akcji będzie można spotkać się na miejscu prac archeologicznych w niedzielę (15.09) w godzinach 12:00-14:00.
Prace na "Szwedzkiej górce" są prowadzone z inicjatywy mieszkańców i władz samorządowych, które pozyskały na nie pieniądze z budżetu państwa.
Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej to stowarzyszenie naukowe powołane do prowadzenia badań nad dziedzictwem kulturowym, przeszłością i pamięcią regionów Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej.
W Sejnach nieznani sprawcy zniszczyli miejsce prowadzonych prac archeologicznych. Na wykopaliskach w obrębie dawnych sukiennic badacze natrafili na nielegalne wykopy. Sprawą zajęła się policja.
Prace archeologiczne od początku są prowadzone w miejscu dawnych sukiennic. W badaniach biorą udział archeolog Anetta Ejdulis, pracownicy Muzeum Ziemi Sejneńskiej oraz wolontariusze. Do tej pory udało im się znaleźć przedmioty pamiętające nawet epokę kamienia.
Badania archeologiczne całego dziedzińca paradnego Pałacu Branickich chce przeprowadzić Uniwersytet Medyczny z Białymstoku, który w pałacu ma swoją siedzibę. Podczas wstępnych badań odkryto na dziedzińcu m.in. relikty, datowane wstępnie na XV-XVI wiek.
Przywracanie pamięci o cmentarzach wojennych z czasów I wojny światowej na Białostocczyźnie to główny efekt wyników prac badawczych zaprezentowanych w książce "Sto lat będą trwać bez opieki niczyjej..." autorstwa Małgorzaty Karczewskiej.