Radio Białystok | Wiadomości | Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w Podlaskiem
Filmowe Podlasie Atakuje! "Hulajgęba" w BTL czy "Baron cygański" w OiFP - to tylko niektóre z licznych propozycji na spotkania z kulturą i sztuką w ten weekend. Oprócz tego koncerty i wystawy, Piknik w "Cyklarium Słoboda" i obchody 15-lecia działalności artystycznej Grupy Coincidentia.
Filmowe Podlasie Atakuje!
sobota od 18:00
W Białostockim Ośrodku Kultury w sobotę (12.10) premierowy pokaz najnowszego zestawu akcji Filmowe Podlasie Atakuje!
To już 21. edycja wielkiego święta podlaskiego kina – twórców i widzów!
FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.
Filmowe Podlasie Atakuje! rozpocznie się o 18:00 w Kinie Forum. Na początek zobaczymy finałowe filmy. O 20:15 sesja Q&A z twórcami, a o 21:15 rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie Nagrody Publiczności.
Wstęp wolny!
Piknik w "Cyklarium Słoboda"
sobota 12:00 - 14:00
Piknik w "Cyklarium Słoboda", czyli praktyczny wymiar sąsiedzkości natury w Białymstoku w ramach Laboratorium Badań nad Szczęściem po Komfortocenie rozpocznie się w samo południe, w sobotę (12.10) na kampusie Politechniki Białostockiej.
Każdy mieszkaniec Białegostoku może przyjść na teren kampusu Politechniki Białostockiej od strony ulicy Świerkowej (trzeci wjazd od Zwierzynieckiej) ) lub od strony budynków PB przy ul. Wiejskiej 45, by wspólnie ze studentami i pracownikami Galerii Arsenał poznać nową przestrzeń zieleni nieformalnej, która zamieniła się w "Cyklarium Słoboda", w miejscu, gdzie jeszcze w początkach XX wieku istniała wieś Słoboda, później włączona w obręb Miasta Białystok.
Na miejscu czekać będą hamaki, siedziska z siana, ze słomy i z pieńków, kompostowniki czy instalacja dźwiękowa i drobny poczęstunek.
Piknik jest uwieńczeniem dwuletniej pracy nad projektem "Sąsiedzkość natury w Białymstoku. Cyklarium Słoboda na kampusie Politechniki Białostockiej".
Piknik potrwa dwie godziny od 12:00 do 14:00.
Promocja książki "Z dziejów Starosielc"
sobota o 12:00
W dawnej szkole kolejowej w Białymstoku dziś promocja książki "Z dziejów Starosielc" autorstwa: Wiesława Wróbla, Piotra Sobieszczaka, Pawła Olszyńskiego, Marka Kietlińskiego. Zaplanowano też spacer historyczny i smaczne niespodzianki.
Początek spotkania - sobota (12.10) o 12:00 przy ul. Szkolnej 2a.
III Konkurs Piosenki Religijnej i Ludowej w NieTeatrze
sobota o 10:00
O 10:00 w NieTeatrze w Białymstoku rozpocznie się III Konkurs Piosenki Religijnej i Ludowej.
Wydarzenie będzie transmitowanie online na portalu Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej.
"Hulajgęba" w BTL
sobota o 18:00
W BTL warto spotkać się ze współczesną interpretacją tekstów Witolda Gombrowicza - w sobotę (12.10) o 18:00 "Hulajgęba". To adaptacja powieści "Ferdydurke" oraz fragmentów dziennika i refleksji autora rozrzuconych we "Wspomnieniach Polskich. Wędrówki po Argentynie" oraz "Rozmów z Gombrowiczem".
Spektakl jest próbą skojarzenia wędrówki Dantego, Wergiliusza i Beatrycze po zaświatach "Boskiej Komedii" (piekło, czyściec i raj). Skojarzony z podróżą, jaką odbywa Bohater u boku prof. Pimki przez piekło szkoły, inteligencki czyściec Młodziaków, do źródła rajskiego dzieciństwa na dworze w Małoszycach. "Ferdydurke" via "Boska Komedia" to rodzaj gry z widzem, przekomarzanie się, zabawa w skojarzenia, którym rządzi "potworny kreator świata".
Problemy, z jakimi boryka się Bohater/ Dante, to znalezienie antidotum na niejednolitość świata, ukazanie postawy gracza, która sankcjonuje głupotę w mądrości i mądrość w głupocie, to w końcu obcowanie z piekłem i cierpieniem, jakie gotujemy sobie i innym.
15-lecie działalności artystycznej Grupy Coincidentia
od soboty o 18:00
Białostocka niezależna formacja teatralna Grupa Coincidentia, prowadząca scenę Solniki 44, obchodzi piętnastolecie swej działalności artystycznej.
Artyści związani z grupą postanowili uczcić swój jubileusz spotkaniami z publicznością, prezentacjami wybranych dokonań (na żywo i online), dyskusjami. W październiku, listopadzie i grudniu Coincidentia zaplanowała pokazy pięciu wybranych tytułów ze swego repertuaru.
Będą to zarówno uznane spektakle, które zaznaczyły swą obecność na wielu festiwalach o międzynarodowym zasięgu, jak i najnowsze - startujące propozycje Grupy: "Straszka pospolita" (spektakl familijny cieszący się niesłabnącym powodzeniem w Polsce i zagranicą, eksploatowany w trzech wersjach językowych), "Invisible" (laboratoryjne przedstawienie dla dorosłych wyróżnione w prestiżowym dorocznym rankingu miesięcznika "Teatr" w kategorii najlepszy spektakl offowy), "Don Kichot" (nowa, stworzona w koprodukcji z poznańskim Teatrem Animacji, wersja przedstawienia obsypanego laurami dziennikarzy i kapituł jurorskich festiwali w Opolu, Toruniu i Łodzi), "Ściana z widokiem' (spektakl nagradzany na festiwalach za reżyserię, tekst, kreacje aktorskie i muzykę) oraz "Superheroes" (świeża produkcja stworzona we współpracy Coincidentii z niemieckim Figurentheater Wilde&Vogel).
Prezentacje będą połączone z rozmowami z publicznością oraz moderowanymi dyskusjami w gronie twórców. Część planowanych pokazów zostanie wzbogacona o audio-deskrypcję.
Sobota (12.10) o 18:00 "Invisible" / Siedlisko Kultury Solniki 44
Ten tytuł będziemy mogli jeszcze zobaczyć w pierwszą niedzielę listopada (3.11) o 18:00.
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na pokazy w Siedlisku Kultury Solniki 44 pod adresem: rezerwacje.s44@gmail.com
Bilety na spektakle "Don Kichot 2.0" do nabycia na stronie teatru.
"Baron cygański" w Operze i Filharmonii Podlaskiej
sobota, niedziela o 19:00
"Wielka sława to żart" - ten szlagier znowu rozbrzmiewać będzie w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jedna z najsłynniejszych operetek, "Baron cygański", wraca na białostocką scenę. Dzieło Johanna Straussa syna w reżyserii Marii Sartovej można będzie oglądać w październiku i listopadzie.
W sobotę (12.10) o 19:00 - pierwszy spektakl. W głównych rolach Anna Lubańska, Małgorzata Trojanowska i Sławomir Naborczyk. Kolejne przedstawienie w niedzielę (13.10). Baron Cygański w Operze i Filharmonii Podlaskiej grany będzie do połowy listopada.
"Ave Maria w muzyce" w katedrze w Ełku
sobota o 19:00
W Katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku w sobotę (12.10) o 19:00 koncert organowy "Ave Maria w muzyce". Na organach: Marek Stefański, sopran: Milena Sołtys-Walosik.
Wstęp bezpłatny.
"Con amore" w Muzeum Diecezjalnym w Łomży
sobota o 17:00
Co prawda uroczyste zakończenie tegorocznego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica" za nami, ale będzie jeszcze festiwalowe postludium. To koncert zatytułowany "Con amore", który odbędzie się w sobotę (12.10) o 17:00 w Muzeum Diecezjalnym w Łomży.
Wykonawcy, czyli ANNA MIKOŁAJCZYK-NIEWIEDZIAŁ - sopran, skrzypaczka INGA WAWRZYNKOWSKA i włoski pianista VITO CLEMENTE, zaprezentują utwory utwory Verdiego, Pucciniego i Kreislera.
Muzeum Diecezjalne w Łomży mieści się przy ul. Giełczyńskiej 20A. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
NIEBO w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej
od soboty
W Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej oglądać możemy pierwszą w historii tego miejsca - wystawę czasową zatytułowaną NIEBO.
To urzekające fotografie autorstwa Beaty Wilczyńskiej szerzej znanej jako Ścieżki we mgle / Misty paths.
Wystawa "Namaluj mnie w tej pracy" w Galerii Arsenał
sobota
W Galerii Arsenał w sobotę (12.10) finisażowe performatywne oprowadzanie artysty Patryka Różyckiego po wystawie "Namaluj mnie w tej pracy".
"Namaluj mnie w tej pracy" - poprosiła Patryka mama, wspominając, jak w latach 70. była kelnerką m.in. w zajeździe "Zerwikaptur", kiedyś jednym z największych przy dzisiejszej drodze 92. Patryk Różycki maluje wspomnienia własne oraz swoich bliskich, mieszkających w niewielkiej wsi w Wielkopolsce. Kolejne wystawy składają się na biograficzną opowieść problematyzującą pochodzenie i awans społeczny artysty.
Częścią tego procesu jest przepracowywanie wstydu klasowego, jaki Różycki dzieli z członkami swojej rodziny. Opowiadając własne i ich historie, tworzy reprezentację klasy społecznej, która nie znajduje dzisiaj w przestrzeni publicznej obrazów swojego życia. Wystawa w Galerii Arsenał w Białymstoku prezentuje wycinek tego projektu.
Zebrane są na niej obrazy wielowymiarowo opowiadające o losach Różyckich przez pryzmat ich relacji z pracą. To historie walki o prawa pracownicze, stygmatyzacji pracy fizycznej, nieodpłatnych praktyk i bezrobocia, migracji zarobkowej, wysokich kosztów pracy, choroby i życia z renty, śmierci, pracy na czarno i poszukiwania godności w sytuacji upokarzającej biedy i braku sprawczości. W twórczości Różyckiego odnajdujemy przemilczane historie własnych rodzin.
Patryk Różycki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy prace wideo, malarskie i akcje performatywne.
Koncerty w SZEŚCIAN Pubie
sobota o 20:00, niedziela o 19:00
Farben Lehre Akustycznie 2024 zagra w sobotę (12.10) w SZEŚCIAN Pubie w Białymstoku. Koncert rozpocznie się o 20:00; otwarcie bram - 19:00
Zespół FARBEN LEHRE po trzydziestu latach na scenie, podjął próbę zagrania serii koncertów "unplugged" w kilkudziesięciu wybranych polskich klubach. Idea grania „bez prądu" była naturalną konsekwencją ukazania się w 2016 roku, trzypłytowego, jubileuszowego, albumu, zatytułowanego "Trzy dekady".
Na setlistę 90-100 minutowych koncertów składa się ponad 20 utworów w wersjach "unplugged", w całkowicie nowych, spokojniejszych aranżacjach. Na scenie pojawia się siedem osób, a sporadycznie do składu dołączają zaproszeni goście.
A w niedzielę (13.10) w Sześcianie - Kaczmarski Alternatywa - Nagórski/Wośko. To program koncertowy, który koncentruje się na poezji Jacka Kaczmarskiego, ale zawiera też zupełnie nowe kompozycje do tekstów, do których za życia Jacka muzyka nie powstała. W ten sposób kontynuujemy naszą współpracę rozpoczętą płytą "Mój Zodiak", na której trzy istniejące piosenki Kaczmarskiego zostały uzupełnione muzyką Mateusza do pozostałych wierszy.
Tekst tytułowej piosenki koncertu ("Alternatywa") pochodzi z tomiku "Notatnik australijski", nad którego warstwą muzyczną aktualnie pracujemy. "Notatnik" jest w twórczości Kaczmarskiego zbiorem wyjątkowym, ponieważ tłem dla rozważań filozoficznych ("skąd się wzięliśmy?", "dokąd zmierzamy?", "jaki jest cel i sens tego wszystkiego?") nie jest historia Polski i Europy, lecz australijskie pejzaże i przyroda. Na koncercie będzie można usłyszeć:
Początek koncertu o 19:00
"Spotkania ze sztuką" w KLANZIE
sobota o 17:00
W siedzibie Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA w sobotę pierwsze z cyklu spotkanie dla dorosłych miłośników historii sztuki "Spotkania ze sztuką".
To okazja do odkrywania najważniejszych twórców, poznamy ich dzieła, przyjrzymy się zjawiskom, które wpłynęły na rozwój sztuki, zanurzymy się w zawiłościach fenomenów towarzyszących kulturze europejskiej od jej pierwocin aż do dnia dzisiejszego.
Początek spotkania o 17:00 w Stowarzyszeniu KLANZA Oddział Białostocki ul. Witosa 15 B lok. 12