Radio Białystok | Wiadomości | Najlepsi studenci wydziału elektrycznego Politechniki Białostockiej dostaną stypendia przemysłowe
To nie tylko finansowe wsparcie, ale też możliwość rozwoju i perspektywy pracy po zakończeniu studiów. Cztery firmy - nie tylko z naszego regionu - zaoferowały stypendia przemysłowe studentom wydziału elektrycznego Politechniki Białostockiej.
To nie tylko finansowe wsparcie, ale też możliwość rozwoju i perspektywy pracy po zakończeniu studiów. Cztery firmy: SMP Poland Sp. z o.o., APS Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A., Cyfryzacja przemysłu Wschodni Front Sp. z o.o. i Signify Poland Sp. z o.o. Oddział w Kętrzynie - oferują stypendia przemysłowe studentom wydziału elektrycznego Politechniki Białostockiej.
W środę (9.10), w Dniu Fundatorów, który zorganizowano na wydziale, przedstawiciele tych firm przekonywali ich, by skorzystali z takiej możliwości.
Studenci byli bardzo zainteresowani taką ofertą. Mówią, że takie wsparcie finansowe jest dla nich bardzo ważne, bo daje możliwości rozwoju, poznanie specyfiki pracy w danej firmie i odbycia w niej praktyk, a więc zdobycia doświadczenia, co daje też perspektywę zatrudnienia po ukończeniu studiów, czyli szybkiego wejścia na rynek pracy. Jest to też forma motywacji do nauki, bo stypendia zależą m.in. od średniej na studiach.
Z naszego punktu widzenia to też będzie znaczący zysk, dlatego, że studenci będą bardziej zainteresowani zdobywaniem wiedzy, a przede wszystkim zrozumieją, że w tej chwili jest znaczący deficyt inżynierów i warto postawiać na studia inżynierskie, zwłaszcza na wydziale elektrycznym - mówi dziekan Wydziału Elektrycznego profesor Bogusław Butryło.
"Są to stypendia dla najlepszych studentów" - tłumaczy koordynator programu dr inżynier Tomasz Ragiń z Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej, ale zaznacza, że oprócz średniej ocen brana jest też pod uwagę znajomość języków obcych, działalność poza zajęciową, np. udział w szkoleniach. Dodaje, że wysokość stypendiów to minimum 1000 złotych miesięcznie, ale ta kwota może być wyższa, jeśli student osiągnie lepszą średnią.
O te stypendia przemysłowe będą się mogli starać studenci co najmniej drugiego semestru studiów stacjonarnych. Pod uwagę będzie brana średnia ze studiów, znajomość języków obcych, działalność w studenckich kołach naukowych, a także ukończone szkolenia, czy udział w wymianach międzynarodowych.