Radio Białystok | Gość | prof. Marta Kosior-Kazberuk - rektor Politechniki Białostockiej
- Jako uczelnia regionalna przede wszystkim myślimy o wspieraniu kadr inżynierskich na Podlasiu. Na to składa się cały szereg działań - przede wszystkim stale modernizujemy naszą ofertę kształcenia - podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Politechnika Białostocka jako pierwsza uczelnia w regionie inauguruje nowy rok akademicki. Jak sobie radzi ta największa w północno-wschodniej Polsce uczelnia techniczna? Jaki jest jej status w kraju i na świecie? Co robi, by go podwyższyć? M.in. o tym w czwartek (3.10) w Rozmowie Dnia mówiła rektor uczelni prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Co zrobić, by studenci wybierali Politechnikę Białostocką?
W rozmowie z Izą Serafin prof. Marta Kosior-Kazberuk mówiła m.in. o tym, że Politechnika Białostocka ma potencjał, by kształcić więcej studentów, niż obecnie. Uczelnia chciałaby przede wszystkim przyciągać studentów z Podlasia i zachęcać ich do nauki, a później pracy w naszym regionie:
Jako uczelnia regionalna przede wszystkim myślimy o wspieraniu kadr inżynierskich w naszym regionie. Na to składa się cały szereg działań - przede wszystkim stale modernizujemy naszą ofertę kształcenia. Wprowadzamy nowe kierunki pierwszego i drugiego stopnia i zamierzamy czynić to nadal - informuje rektor Politechniki Białostockiej.
W tym celu uczelnia podjęła projekt pod nazwą PB 5.0 - będzie on dotyczył modernizacji oferty kształcenia, a Politechnika dostała na niego ponad 20 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych.
Mobilność studentów w ramach procesu bolońskiego
Rektor Politechniki Białostockiej poruszyła temat procesu bolońskiego, czyli podziału na studia I i II stopnia i systemu uznawania osiągnięć studentów w postaci punktów ECTS. Ma on w zamiarze sprzyjać mobilności studentów, np. poprzez możliwość zmiany uczelni po ukończeniu studiów pierwszego stopnia.
Politechnika Białostocka podejmuje wiele działań, by zachęcać absolwentów studiów licencjackich do kontynuowania nauki w Białymstoku:
Oferujemy dzięki współpracy z różnymi partnerami zagranicznymi spędzenie semestru bądź dwóch na uczelni zagranicznej. Właściwie każdy student, który zechce może skorzystać z tej oferty - mówię tu przede wszystkim o programie Erasmus+, a oprócz tego z oferty mobilnościowej, którą otwiera projekt Uniwersytetu Europejskiego, na który uzyskaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej razem z ośmioma partnerskimi uniwersytetami - mówi Marta Kosior-Kazberuk.
Dlaczego studenci porzucają naukę?
Kolejnym problemem, który dotyczy wszystkich polskich uczelni jest przedwczesne porzucanie studiów przez studentów. W związku z tym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs na projekty służące zapobieganiu temu zjawisku - informuje prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Oczywiście, nasza uczelnia weźmie udział w takim projekcie. Mamy już pewne pomysły na to, jak zatrzymać studentów u nas - nie będziemy ich jeszcze zdradzać, bo chcemy, żeby nasza oferta w tym konkursie wypadła jak najlepiej – dodaje rektor Politechniki Białostockiej.
Politechnika Białostocka dopasowuje się do potrzeb studentów i pracodawców
Stwarzamy jak najlepsze warunki kształcenia na poziomie I, II i III stopnia, a także wsłuchujemy się w potrzeby zarówno studentów, jak i ich potencjalnych późniejszych pracodawców - mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk:
Oferujemy też najróżniejsze studia podyplomowe i ciekawe kursy. Tę ofertę jeszcze będziemy rozwijać z uwagi na potrzeby rynku pracy, bo też staramy się przy modernizacji programów studiów wsłuchiwać się w potrzeby pracodawców - przede wszystkim tych z regionu. Cieszymy się bardzo dobrymi relacjami z naszym otoczeniem społeczno-gospodarczym i ja stale namawiam przedsiębiorców, żeby oni też, dbając o swoje przyszłe kadry, także uczestniczyli już w samym procesie rekrutacji i zachęcania kandydatów na studia do wyboru właśnie Politechniki Białostockiej, przede wszystkim prezentując bardzo dobre możliwości kariery zawodowej właśnie w naszym regionie - podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk.
Centrum innowacji Erasmus+ Inn Hub
Politechnika Białostocka jest jedną z kilku uczelni w kraju, które ma centrum innowacji Erasmus+ Inn Hub. Przymiarki do tego projektu trwały już od 1,5 roku.
Realne działania za zgodą Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji rozpoczęły się 1 września tego roku. Oficjalne otwarcie Inn Hubu będzie miało miejsce w listopadzie. Natomiast cieszymy się, że to właśnie my jesteśmy takim regionalnym centrum Erasmus+ i że to nasze działania w zakresie umiędzynarodowienia zostały docenione. Niemniej jednak ten Inn Hub ma służyć też innym uczelniom, szkołom podstawowym i ponadpodstawowym i ma generalnie propagować ideę programu Erasmus+ w całym regionie - mówi Marta Kosior-Kazberuk.
Jak zwiększyć rozpoznawalność Politechniki Białostockiej na świecie?
Politechnika Białostocka jest znana i doceniana w północno-wschodniej Polsce jako największa uczelnia techniczna w regionie. Coraz bardziej jest też ceniona w kraju, ale nie ma dużej rozpoznawalności w świecie. Krokiem w stronę jej zwiększenia jest uczestnictwo w prestiżowym gronie Uniwersytetów Europejskich.
Bez wątpienia wejście do tego grona to przepustka do wielu nowych projektów, nowych możliwości wynikających nie tylko z takiej jeszcze bliższej współpracy z uczelniami, które razem z nami tworzą ten alians, ale to też możliwość ubiegania się o projekty, które są dedykowane właśnie Uniwersytetom Europejskim i zamknięte są dla innych uczelni. To ważne, bo w tym momencie jesteśmy dokładnie widziani z Brukseli.
Jest jednak więcej sposobów na zwiększenie rozpoznawalności uczelni:
To np. udział w najróżniejszych rankingach międzynarodowych, w których już sama obecność jest ważna i potrzebna, ponieważ uczelni na świecie są tysiące. Oglądając wyłącznie strony internetowe, bazy wiedzy możemy wiele się dowiedzieć, ale to zajmuje dużo czasu. Natomiast spojrzenie na rankingi i uwzględnienie kryteriów, które te rankingi biorą pod uwagę już daje dużo szybciej wiedzę na temat uczelni i pozycjonuje ją względem innych uczelni w danym kraju, w Europie i w świecie. I tutaj mamy już dobre doświadczenia. Pniemy się w tych rankingach coraz wyżej - podkreśla rektor Politechniki Białostockiej.
Prof. Marta Kosior-Kazberuk mówiła także o tym, co uważa za sukces w swojej poprzedniej kadencji jako rektor Politechniki Białostockiej i o celach na kolejną.