Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie w ramach projektu "Muzeum w pudełku" poznają historię Żydów
Żydowska dziewczyna Malka opowiada swojemu polskiemu koledze Antkowi o tradycjach i zwyczajach swojego narodu - to zarys scenariusza gry narracyjnej, z którą zapoznawali się uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Muzeum w pudełku" to projekt Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN przeznaczony dla 11-13-latków z miejscowości, w których sto lat temu znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi.
Edukatorzy z Muzeum POLIN, wykorzystując specjalnie przygotowany pakiet edukacyjny, zapoznają uczniów z realiami świata, w którym - mimo różnic - zgodnie żyli ze sobą polscy i żydowscy sąsiedzi.
Na zestaw materiałów, który po warsztatach pozostaje w szkole do dalszego wykorzystywania, składają się m.in. gra narracyjna, minikolekcja muzealna z archiwalnymi zdjęciami i judaicami oraz nagrania audio.
Podczas kilkugodzinnych zajęć uczniowie przenoszą się w czasie w lata młodości swoich pra-pradziadków i w atrakcyjnej formie poznają realia, w których wówczas żyli ich przodkowie i ich żydowscy sąsiedzi.
Pod hasłem "Człowiek twórcą historii" odbędzie się XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich, w dniach 17-20 września, w Białymstoku - poinformowali w czwartek (12.09) organizatorzy. Przygotowano ponad 165 referatów historyków z Polski i z zagranicy, w programie znalazły się też propozycje dla mieszkańców.
W latach 1941-1942 istniało ono na terenie dzielnicy Baraki.
Sześciu społeczników, w tym dwoje z województwa podlaskiego, pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów znalazło się w finale konkursu Nagroda POLIN. Ogłoszenie laureatki lub laureata konkursu nastąpi 5 grudnia podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Żydów Polskich.