Radio Białystok | Wiadomości | Co robić podczas weekendu - propozycje zebrane przez Polskie Radio Białystok
Można się wybrać na Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” do Szepietowa, na wystawę grzybów Puszczy Białowieskiej lub na ptakoliczenie do Puszczy Knyszyńskiej albo na szachy biegane do Suwałk - ten weekend obfituje w edukacyjne, relaksacyjne i sportowe imprezy.
Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej
sobota od 11:00, niedziela 9:00 - 17:00
Będzie można dowiedzieć się czegoś o grzybach leczniczych i wziąć udział w spacerach naukowych. Po raz 28. w Białowieskim Parku Narodowym odbędzie się Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej.
Będzie można obejrzeć ekspozycję przedstawiającą różne rodzaje tych organizmów i wysłuchać wykładu dr Ewy Zapory z Politechniki Białostockiej na temat innowacji inspirowanych naturą.
Chętni będą mogli wziąć udział w spacerach mykologicznych po Rezerwacie Ścisłym.
Będą też stoiska przedstawicieli UNESCO czy Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej rozpocznie się w sobotę o 11:00 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. Ekspozycję grzybów będzie można oglądać także w niedzielę od 9:00 do 17:00.
XIII Charytatywny Turniej Piłki Nożnej Rotary
sobota od 10:00
Będą rywalizować w szczytnym celu. Pracownicy podlaskich firm i instytucji wezmą udział w XIII Charytatywnym Turnieju Piłki Nożnej Rotary w Białymstoku.
Każda drużyna wpłaci ponad 2 tysiące złotych, a dochód z imprezy będzie przekazany na wsparcie edukacji dzieci z białostockich placówek opiekuńczo wychowawczych.
Zmagania dziesięciu drużyn będzie można oglądać od 10-tej na stadionie BOSIR przy ul. Wołodyjowskiego 2.
Mistrzostwa Polski w Szachach Bieganych
sobota
W Suwałkach będzie można zobaczyć nietypowe potyczki szachowe. W sobotę (05.10) na bulwarach nad Czarną Hańczą odbędą się bowiem Mistrzostwa Polski w Szachach Bieganych. Będzie to pierwsza tej rangi impreza w kraju. Organizuje ją Klub Szachowy „Hańcza” Suwałki.
Zawodnicy rywalizować będą w szachach szybkich. W młodszych grupach wiekowych będzie to siedem rund, a w grupie Open dziewięć. Jak dodaje Beata Choińska, konkurencja będzie spora.
Europejskie Dni Ptaków
niedziela od 10:00
Będzie można podglądać i liczyć ptaki, ale też wysłuchać prezentacji na temat gatunków występujących w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. Jutro o 10:00-tej w siedzibie Parku przy ul. Chodakowskiego 3 w Supraślu odbędzie się wykład w ramach Europejskich Dni Ptaków.
Po nim uczestnicy spotkania wezmą udział w ptakoliczeniu.
Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy - dzwonić można pod nr. 85 7183 785, + 48 518 121 511.
Po ptakoliczeniu odbędzie się ognisko na terenie siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu.
Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie”
sobota, niedziela, godz. 10:00
To najlepsza okazja do uzupełnienia ogrodowych nasadzeń i zdobycia wiedzy na temat ich pielęgnowania - na Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” zaprasza w sobotę i niedzielę (5- 6.10.) do Szepietowa Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Rozpoczynające się o godz. 10:00 targi to okazja do spotkań z ekspertami z dziedziny ogrodnictwa oraz odkrycia (i zdobycia) nowych roślin i produktów.
W ofercie handlowej można będzie znaleźć wiele roślin ozdobnych, drzew i krzewów liściastych i iglastych, a także warzyw i owoców, narzędzi i akcesoriów ogrodniczych.
Po raz pierwszy jesiennej imprezie w Szepietowie towarzyszyć będzie Pierwsza Podlaska Wystawa Młodych Królików Rasowych, na której zaprezentowanych i ocenianych będzie około 300 zwierząt różnych ras z województwa podlaskiego, ale także z ościennych, a nawet z Litwy i Łotwy.
Uczestnicy targów będą mogli zobaczyć też jak smacznie i łatwo można przygotować potrawy z jagnięciny, a lokalne koła gospodyń wiejskich zaprezentują swoje kulinarne umiejętności w konkursie „Las karmi nas”, czyli serwując potrawy z wykorzystaniem sezonowych surowców pochodzących z podlaskiego lasu.
XIII Ogólnopolskie Dni Akwarystyki
sobota, niedziela od 10:00
Jakie najciekawsze ryby mogą trafić do naszego, domowego akwarium, a także jak powstał największy w Polsce azyl dla żółwi. Między innymi tego mogą dowiedzieć się uczestnicy XIII Ogólnopolskich Dni Akwarystyki.
Impreza rozpoczyna się o 10:00 w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie.
Zaplanowane są wykłady specjalistów i wykładowców z wielu uczelni. Ale także zwiedzanie wystawy w siedzibie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi i wyprawa w teren z przewodnikami.
Dni Akwarystyki w Drozdowie potrwają dwa dni.
Szczegóły na stronie muzeum-drozdowo.pl
Kiermasz kremówek w ramach zbliżającego się XXIV Dnia Papieskiego
niedziela od godzin porannych
Będzie można spróbować kremówek - jednego z ulubionych przysmaków papieża Jana Pawła II. W pięciu białostockich parafiach odbędą się kiermasze z tymi słodkościami. Wszystko w ramach zbliżającego się XXIV Dnia Papieskiego, który w tym roku odbędzie się pod hasłem "Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia".
Kiermasze będą w parafii Błogosławionej Bolesławy Lament, Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, parafii Matki Bożej Fatimskiej, Zmartwychwstania Pańskiego i w Archikatedrze Białostockiej.
Podczas kiermaszów będzie można spotkać wolontariuszy i stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Główne obchody Dnia Papieskiego odbędą się 13 października na Rynku Kościuszki w Białymstoku - będzie festyn rodzinny i koncert.
Archidiecezjalny Dzień Eucharystii
niedziela od 11:00
Mija 16 lat od cudu w Sokółce. Wierni będą dziękować za to wydarzenie podczas Archidiecezjalnego Dnia Eucharystii. O 11:00 przy ołtarzu polowym Kolegiaty św. Antoniego w Sokółce będzie odprawiona msza święta. Przewodniczyć jej będzie metropolita białostocki abp Józef Guzdek.
W 2008 r. w kościele pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego w Sokółce ksiądz podczas udzielania komunii świętej upuścił hostię. Aby zapobiec profanacji, rozpuszczono ją w wodzie i umieszczono w naczyniu. Po kilku dniach woda zabarwiła się na czerwono. Okazało się, że znajduje się tam również jakaś stała substancja, którą oddano do przebadania. Patomorfolodzy stwierdzili, że jest to tkanka przypominająca tkankę mięśnia sercowego. Wydarzenia te nazwano wówczas "cudem" w Sokółce.
W 2011 r. Najświętszy Sakrament z Cząstką Ciała Pańskiego uroczyście przeniesiono do kaplicy Matki Bożej Różańcowej w Kolegiacie Sokólskiej.