Radio Białystok | Wiadomości | Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w Podlaskiem

Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w Podlaskiem

autor: Olga Gordiejew

5.10.2024, 09:06, akt. 10:01

Kierunek Wschód, Art Weekend, Młode Horyzonty - to tylko niektóre z licznych propozycji na festiwalowy weekend. Oprócz tego koncerty i warsztaty, dzień otwarty w Operze i Filharmonii Podlaskiej, koncert w łomżyńskiej katedrze, spektakl w Augustowie, a w Sejnach potańcówka.

Art Weekend 2024, źródło: Białostocki Ośrodek Kultury
Art Weekend 2024, źródło: Białostocki Ośrodek Kultury



Festiwal Kierunek Wschód

sobota 16:00, 20:00, niedziela 19:00



W ramach Festiwalu Kierunek Wschód już w sobotę (5.10) w Uniwersyteckim Centrum Kultury o 16:00 i 20:00 zobaczymy „Dokąd zmierzasz, wilku?” (premiera), Ewy Wieżnawiec, reż. Monika Dobrowlańska, Fundacja INEXKULT (Białoruś/Polska).

Bohaterką tej historii jest Ryna – alkoholiczka, ma około 40 lat. Wraca z Darmstadt do swojej rodzinnej wsi na Polesiu, na Białorusi, na pogrzeb swojej 102-letniej babci. Podczas swojego długiego życia przeżyła dwie wojny, dziewięć zmian władzy i przesunięcia granic w swojej rodzinnej wsi. W strumieniu świadomości, gdzie wewnętrzny monolog wnuczki jest trudny do odróżnienia od monologu babci, pojawia się dawno zapomniany i stłumiony temat: kolonizacja Europy Wschodniej. Pomimo tragicznego przesłania, swoją „bajkę bagienną” Wieżnaweć opowiada z nutą humoru i lekkością. Spektakl jest także scenicznym eksperymentem z wielojęzycznością na scenie.

W niedzielę (6.10) również w Uniwersyteckim Centrum Kultury o 19:00 „Hamlet - dzień morderstw” Bernard-Marie Koltès, reż. MarjanNechak, NU NarodenTeatarBitola. 

To widowisko z Macedonii Północnej. Sztuka Bernarda-Marie Coltesa, napisana w 1974 roku inspirowana jest ponadczasowym dziełem Szekspira - „Hamletem”, ale nie jest ani jego adaptacją, ani komentarzem do sztuki Szekspira. To gra na słynnej sytuacji Hamleta: sytuacji, w której każdy wybór prowadzi tylko do śmierci - moralnej, duchowej, fizycznej.

To sytuacja metafizycznej pułapki, w której ludzka wolność zostaje zakwestionowana, czyli pytanie o wolną wolę człowieka w momencie, gdy staje on w obliczu własnego ograniczenia do działania, nawet w obliczu swojej śmiertelności jako istoty. Jest to również prawdziwie ludzka sytuacja w codziennych relacjach międzyludzkich, kiedy człowiek w relacji z drugim człowiekiem staje przed wyborem, czy trwać jako istota ludzka (ze wszystkimi potencjalnymi wartościami, które ta istota w sobie zawiera) i umrzeć z ludzką godnością, czy też umrzeć - i moralnie, i duchowo, jeszcze przed ostateczną śmiercią dla świata.



Festiwal Art Weekend

sobota 15:30, niedziela 17:00, 20:00



Art Weekend to festiwal, podczas którego odkrywamy najnowsze trendy w teatrze i tańcu, spotykamy najciekawszych twórców młodego pokolenia. Tegoroczna edycja festiwalu Art Weekend oddaje głos dyskryminowanym, niezauważanym, tłamszonym, lekceważonym, krzywdzonym. Zaproszeni artyści afirmują i dzielą się poprzez swoją twórczość siłą, nadzieją, odwagą i godnością.

W sobotę (5.10) o 15:30 zobaczymy spektakl "Syn" Teatru Wolność w Klubie Fama. To przedstawienie dla widzów od 14. roku życia. 

Spektakl powstał na bazie opowiadania Mirosława Miniszewskiego „Podmieniony Syn”.

"Nadstaw ucho. Słyszysz? Tam na wsi pies ujada. Uważaj. Spójrz, wyostrz wzrok, może zobaczysz jak ćma trzepocze cienkimi skrzydłami, a liść pod pająkiem ugina się miękko. Może to Mamuna? Może Siubiela do sieni się skrada? Tam syn się narodził. Chodzą plotki, że we wsi obok dzieją się dziwne rzeczy. Wiesz gdzie to?"

A w niedzielę (6.10) o 17:00 w Sali Forum "Fearless" z choreografią i tańcem Gosi Mielech.

Strach - pierwotna emocja, która prowokuje destrukcję, ale także umożliwia przetrwanie. Strach, jako śliski twór, który pełza pod skórą, penetruje i zatruwa krew. Poznaj nieustraszoną dziewczynę, która wchodzi na ring, aby stoczyć walkę ze swoimi demonami, próbując zrozumieć genezę strachu. Jej litania przeciw strachowi, to: „Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja”.

A o 20:00 w Białostockim Teatrze Lalek "Uroboros. Rewia na trzy aktorki" Komuny/Warszawa.

Punktem wyjścia do spektaklu są dwie kolekcje mody Alicji Tkaczyk, stworzone z odpadów oraz nasze osobiste relacje z ubraniami. Razem z projektem Change Now (Zmiana Teraz) zapraszamy na spektakl o obiegu materii w świecie, o sentymentalno-czułym podejściu do ubioru i przyjemności posiadania bez wyrzutów sumienia.

W tej opowieści wychodzimy poza dobrze znane (ekologiczne, ekonomiczne i postkolonialne) argumenty związane z potrzebą ograniczenia nadprodukcji. Odwołujemy się do własnych emocji i tęsknot związanych z przedmiotami oraz poczuciem kontroli nad tym co konsumuję. Zanurzamy się w przyjemności posiadania, która nie jest obarczona wyrzutami sumienia.

Co by było gdyby naprawianie naszych ubrań, przerabianie, kiedy nam się znudzą, wymienianie się i łączenie ze sobą było dla nas najbardziej naturalną rzeczą na świecie? Jest to próba stworzenia teatru w 100 procentach upcyclingowego.

W ramach projektu Uroboros powstanie również mapa polskich artystów upcyclingowych.



Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty

sobota 9:15, 10:30, niedziela 9:00



Trwa też Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty w Kinie Forum

W sobotę (5.10) już o 09:15 zobaczymy zestaw filmów "Basia. Radzę sobie!". To będą najnowsze przygody Basi. Ta rezolutna pięciolatka ma dużo energii i dobrze wie, czego chce. Każdy dzień jest dla niej frajdą i okazją na zabawę z jej ulubionym pluszakiem Miśkiem Zdziśkiem!

O 10:30 - "Królestwo Kensuke". Michael wraz z psem Stellą trafia na egzotyczną bezludną wyspę… no, może nie do końca bezludną. Wśród palm, dzikich zwierząt i pnączy żyje tubylec, który otwiera przed nim piękny, choć zagrożony świat.

Królestwo Kensuke to ponadczasowa opowieść o przymierzu człowieka z naturą i sile relacji międzyludzkich.

A w niedzielę (6.10) o 09:30 na dużym ekranie zagości "Smok Diplodok". Manifest wielkiej siły wyobraźni i wiary we własne możliwości w przełomowej i pełnej rozmachu polskiej animacji, inspirowanej komiksami legendarnego Tadeusza Baranowskiego!

Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie, pogrążonego w kryzysie twórczym, rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły.



Sześcian Pub koncerty

sobota 19:30, niedziela 18:00



W Sześcian Pubie w sobotę (5.10) - Marek Raduli Trio. Początek o 19:30.

A w niedzielę (6.10) w Sześcianie Closterkeller & Solitary - ABRACADABRA TOUR 2024.

Początek koncertu o 18:00.

Poza próbką nowego materiału fani Closterkeller usłyszą najlepsze, najważniejsze i najbardziej lubiane utwory z wcześniejszych płyt.

Oprócz Closterkeller tego wieczoru zagra także zespół SOLITARY.



Archiwum natury - warsztaty z żywicą epoksydową

sobota 10:00 - 15:00



W Podlaskim Instytucie Kultury w sobotę (5.10) Archiwum natury - warsztaty z żywicą epoksydową dla początkujących od 10:00-15:00.

Te warsztaty to jak zatrzymywanie czasu i wspomnień. Suszone kwiaty, liście - wszystko to można zatopić w żywicy tworząc piękne przedmioty - breloki, zakładki do książek, a nawet nocne lampki. 

Zajęcia przeznaczone są dla osób początkujących, młodzieży w wieku 13-25 lat. Nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności, a jedynie zapał i chęci do twórczej pracy. 

Podczas warsztatów prowadząca Izabela Gudel omówi kwestie bezpieczeństwa przy pracy z żywicą oraz właściwości tego materiału. Nauczy przygotowywać formę, mieszać, wylewać i barwić żywicę, pokaże jak należy zatapiać w niej przedmioty. A efekty pracy będą przepiękne.



Podlaski Instytut Kultury

sobota od 10:30, niedziela od 11:00, poniedziałek 17:00



To również Weekend Seniora z Kulturą w Podlaskim Instytucie Kultury. W sobotę (5.10) - dwa pokazy tworzenia tkaniny dwuosnowowej, które poprowadzi Karolina Radulska. Będzie to znakomita okazja, aby poznać tajniki tradycyjnego tkactwa. Początek o 11:00 i o 14:00.

Tego dnia będzie można również przekonać się, jak tkactwo tradycyjne inspiruje współczesnych twórców. W galerii PIK prezentowana będzie bowiem wystawa prac zgromadzonych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na Tkaninę Przetykaną – radziuszkę. O konkursie i pracach opowie zwiedzającym Magdalena Talmon. Oprowadzanie połączone z jej z komentarzem odbędzie się dwa razy: pierwsze wejście o godz. 10.30, a drugie o godz. 13.30.

W niedzielę (6.10) - na zainteresowanych malarstwem będzie czekał w galerii PIK Adam Ślefarski, malarz i fotografik. 

O godz. 11:00 i 14:00 odbędzie się pokaz tworzenia akwareli w jego wykonaniu. Będzie to okazja, aby zobaczyć, jak powstają prace wykonywane tą technikę i porozmawiać  z artystą. Ponadto Anna Czerwińska oprowadzi zwiedzających po wystawie tkanin (godz. 10.30 i 13.30) i opowie o tradycjach tkackich Podlasia.

Weekend seniora z kulturą zakończy się w poniedziałek (7 października) w kinie TON. Na scenie pojawi się Kabaret Seniora „Szpilka”, Chór im. Stanisława Moniuszki oraz grupa wokalna Triada. Początek o 17.00.



Dzień otwarty w Operze i Filharmonii Podlaskiej

sobota, od 10:00



A w ramach Weekendu Seniora z Kulturą w Operze i Filharmonii Podlaskiej Dzień Otwarty.

W programie m.in.: koncert Białostockie miraże, poświęcony artystom związanym z naszym regionem. Usłyszymy utwory Zygmunta Białostockiego, Kayah i Janusza Laskowskiego w wyjątkowych, ciekawych interpretacjach.

W muzyczną podróż dookoła Podlasia zabiorą nas wspaniali artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej: soliści Monika Ziółkowska i Maciej Nerkowski. Na fortepianie zagra Maksym Fedorov.

Po części muzycznej publiczność będzie mogła odkryć Tajemnice Opery i zajrzeć do niedostępnych na co dzień zakamarków gmachu OiFP (kulisy Dużej Sceny, pracownia charakteryzacji i krawiecka). Osoby, które tego dnia odwiedzą gmach przy Odeskiej 1, będą mogły także obejrzeć wystawy realizowane w ramach festiwalu Interphoto: Waldemar Śliwczyński 808,2 km (foyer górne); Peeter Laurits Atlas of Heavens (foyer górne); kolekcja Cezarego Pieczyńskiego Relacje intymne (sala wystawowa). Jeśli pozwoli pogoda, będzie można wejść na taras widokowy na dachu Opery.Na zwiedzanie zakamarków Opery obowiązują wejściówki (do odebrania w kasie OiFP).

Harmonogram:

Godz. 10.00 – oficjalne otwarcie i powitanie gości przez Łukasza Prokoryma – Marszałka Województwa Podlaskiego oraz koncert Białostockie miraże; wyk. Monika Ziółkowska, Maciej Nerkowski, Maksym Fedorov (dolne foyer OiFP)

Godz. 11.00, 12.30 i 14.00 – Tajemnice Opery – wycieczka z przewodnikiem po niedostępnych na co dzień zakamarkach OiFP. Uwaga! Liczba dostępnych miejsc na zwiedzanie jest ograniczona. Obowiązują wejściówki (do odebrania w kasie OiFP).

Godz. 11.00-15.00 – wejście na taras widokowy (w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych).

Cały dzień: Wystawy realizowane w ramach festiwalu Interphoto: Waldemar Śliwczyński 808,2 km (foyer górne); Peeter Laurits Atlas of Heavens (foyer górne); kolekcja Cezarego Pieczyńskiego Relacje intymne (sala wystawowa).



Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica

niedziela 19:00



Przed nami uroczyste zakończenie Jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Na koncert do łomżyńskiej katedry zaprasza w niedzielę (6.10) o 19:00  Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego.

W programie m.in. Msza Koronacyjna C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, a wśród wykonawców: chóry akademickie z Bydgoszczy - Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Politechniki oraz soliści:

ANNA MIKOŁAJCZYK-NIEWIEDZIAŁ – sopran

ANETA ŁUKASZEWICZ – mezzosopran

KRZYSZTOF ZIMNY – tenor

i WOJTEK GIERLACH – bas

Orkiestrę łomżyńskich filharmoników poprowadzi włoski dyrygent MAURIZIO COLASANTI

Koncert o 19:00 w katedrze w Łomży jest bezpłatny.



"Wytańcuj suwalskie"

sobota od 14:00



W sobotę (5.10) w Ośrodku Kultury w Sejnach potańcówka w ramach projektu "Wytańcuj suwalskie". 

Potańcówce będą towarzyszyły: spotkanie z Marcinem Pawlukiewiczem oraz warsztaty muzyczne z Przemysławem Łozowskim.

Przygrywać będą Kapela z Borówka i Kapela Onegdaj, które porwą do tańca zgromadzoną publiczność. Usłyszymy melodie z Suwalszczyzny oraz Lubelszczyzny, a na parkiecie będą królowały polki, oberki i walczyki.

W ramach wydarzenia odbędzie się też prezentacja fotograficzna oraz warsztaty muzyczne.

Program wydarzenia:

14:00 - "Obrzędowość w fotografii" - spotkanie z Marcinem Pawlukiewiczem

15:00 - Warsztaty muzyczne z Przemysławem Łozowskim

18:00 - Potańcówka z Kapelą z Borówka i Kapelą Onegdaj



Impro Jesieniara – spektakl improwizowany Teatru Pneumatycznego

sobota 19:00 



W Augustowskich Placówkach Kultury - Impro Jesieniara – spektakl improwizowany Teatru Pneumatycznego.

Wieczór gier improwizowanych w sobotę (5.10) o 19:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro). Gdy za oknem chłodniej i czasem deszczowo, a liście powoli opadają z drzew, tworząc czerwono-żółte mozaiki, Pneumatycy biorą kubki w dłoń, okrywają się kocykami i mówią:

YES, to lubimy!

YES-teśmy w raju!

YES, to YES-ień!, to pora na YES-ienne impro!

Z tej okazji YES-iennie zapraszają Was na najbardziej cozy występ świata. Będzie przytulnie i herbatkowo, czyli tak jak jesieniary lubią najbardziej. Do tego dorzucają dawkę improwizowanych żartów i scen, które powstaną w oparciu o związane z pogodową aurą sugestie publiczności. Zmierzą się z grami impro (będziecie mogli zobaczyć m.in. jak improwizatorzy radzą sobie z flirtem na najdziwniejszych na świecie jesiennych randkach w ciemno oraz jak pokonują abstrakcyjne przeszkody, by dotrzeć do ukochanych miejsc pracy), a oprócz tego zagrają jedną nieco dłuższą historię, co do której wskazówki (np. tytuł) również otrzymają (na to liczymy) od widowni. Spektakl adresowany jest do widzów powyżej 13. roku życia.

| red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok