Radio Białystok | Wiadomości | Co robić podczas weekendu? Propozycje Polskiego Radia Białystok
autor: Adam Dąbrowski, Areta Topornicka, Grzegorz Pilat, Ludmiła Łabowicz
Turystyczne Samochodowe Mistrzostwa Okręgu Polskiego Związku Motorowego, Augustowski Festiwal Biegowy, a także spektakle i rocznice. Polskie Radio Białystok przedstawia wybrane weekendowe wydarzenia z regionu.
Augustowski Festiwal Biegowy
(sobota i niedziela od 6:00)
Augustów i okolica zmieni się w biegową stolicę Polski. Odbędzie się tam Augustowski Festiwal Biegowy.
Organizatorzy zaplanowali szereg konkurencji w tym m.in. Ultra Kanał Maraton 80, Kanał Maraton 42, XIII Półmaraton Augustowski, XII Bieg Charytatywny czy biegi dla dzieci.
Trasa sobotnich maratonów rozpoczyna się w Płaskiej i prowadzi wzdłuż Kanału Augustowskiego. Zawodnicy będą przebiegać m.in. przez śluzy zlokalizowane na kanale: Paniewo, Perkuć, Kurdynki, Mikaszówka, Swoboda i Białobrzegi. Meta biegu zlokalizowana będzie przy Amfiteatrze w Augustowie. Tego samego dnia przy Amfiteatrze odbędą się biegi dla dzieci.
Z kolei w niedzielę o 10:00 startuje XII Bieg Charytatywny "Biegając Pomagamy". Każdy uczestnik, za każdy przebiegnięty kilometr wpłaca do wirtualnej puszki 12 zł. Pieniądze trafią na wsparcie dzieci niepełnosprawnych i w potrzebie.
Podczas XI edycji biegu charytatywnego udało się zebrać prawie 300 tys. zł.
O 12:00 startuje XII Półmaraton Augustowski "Augustów is the Future" nad jeziorem Necko.
II runda Turystycznych Samochodowych Mistrzostw Okręgu Polskiego Związku Motorowego
(sobota i niedziela od 8:30)
To prawdziwa gratka dla fanów turystyki samochodowej. W sobotę i niedzielę w woj. podlaskim odbędzie się II runda Turystycznych Samochodowych Mistrzostw Okręgu Polskiego Związku Motorowego "Podlaskie za kółkiem - Szlakiem prawosławia".
Uczestnicy rajdu będą mieli okazje poznać m.in. wielokulturowość Podlasia, świątynie i przyrodę na trasie Białystok-Hajnówka-Białowieża.
Będzie też możliwość zwiedzania jedynej prawosławnej pustelni w Polsce - Skitu Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach. Organizatorzy zaplanowali też zwiedzanie cerkwi św. Mikołaja w Białowieży i poznanie historii, zabytków i roślinności parku pałacowego w Białowieży.
Celem imprezy jest też przypomnienie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Biuro zawodów w Automobilklubie Podlaskim przy ul. Branickiego 19 w Białymstoku czynne jest od 07:30.
W planie rajdu są też m.in. zawody sportowe i wręczenie pucharów w Centrum Integracyjnym Ostoja w Białowieży.
Obchody Światowego Dnia Rzek w Narwiańskim Parku Narodowym
(sobota od 10:30)
To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o przyrodzie czy ochronie rzek. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka" w Kurowie zaplanowano obchody Światowego Dnia Rzek w Narwiańskim Parku Narodowym.
W trakcie imprezy będzie można m.in. posłuchać wykładu o biologii raka błotnego. Zaplanowano też prelekcję Rafała Wyszyńskiego pt. "Ptaki, ludzie, rzeka".
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku, a wstęp wolny. Trzeba jednak wcześniej zgłosić chęć uczestnictwa.
Początek wydarzenia o 10:30 w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka" w Kurowie.
"Dżereła - ukraińskie tradycje i transformacje" w Czeremsze
(sobota od 17:00)
Prezentacja tradycyjnych pieśni i obrzędów oraz muzyki, dla której inspiracją jest bogata tradycja ludowa. Od wielu lat taki cel przyświeca imprezie "Dżereła - ukraińskie tradycje i transformacje”.
W sobotę o 17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze wystąpią ukraińskie zespoły folklorystyczne z Podlasia. Będzie też prezentacja weselnego obrzędu wypiekania korowaja w wykonaniu dzieci i młodzieży z zespołu "Hiłoczka" z Czeremchy. A na zakończenie wystąpi gwiazda ukraińskiej sceny folk-rockowej w Polsce - zespół "Horpyna" z Olsztyna.
Organizatorem koncertu jest Związek Ukraińców Podlasia.
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli podsumuje projekt "Zwyczaje spod strzechy"
(sobota od 19:00)
To okazja by lepiej poznać dawne wiejskie zwyczaje. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli podsumuje projekt "Zwyczaje spod strzechy". Chodzi o dokumentację i promocję kultury ludowej Podlasia.
Podczas spotkania w sali kina Kometa w Suchowoli - widzowie będą mogli zobaczyć premierę spektaklu "Antek i Jagusia historia prawdziwa - ciąg dalszy..." w wykonaniu grupy teatralnej z Suchowoli. Ponadto zaplanowano pokaz fotografii powstałych w ramach projektu "Zwyczaje spod strzechy" i projekcję filmu dokumentalnego "Zwyczaje spod strzechy".
Początek wydarzenia o 19:00 w sali kina Kometa w Suchowoli.
Stowarzyszenie św. Izydora Oracza w Białymstoku organizuje Dzień Jedności Rolniczej
(niedziela od 9:00)
To uroczystość, która skupia m.in. rolników, a także osoby związane z rolnictwem. Stowarzyszenie św. Izydora Oracza w Białymstoku organizuje Dzień Jedności Rolniczej. Obchody rozpoczną się o 9:00 Liturgią w Cerkwii pw. św. Mikołaja w Białymstoku.
Jednak główne uroczystości zaplanowano w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Tam o 11:30 przy ołtarzu polowym najpierw wystąpi zespół "Narwianie". Natomiast o 12:00 zaplanowano uroczystą polową mszę św. z udziałem pocztów sztandarowych pod przewodnictwem metropolity białostockiego arcybiskupa Józefa Guzdka.
Tradycyjnie obchody Dnia Jedności Rolniczej połączone będą z wręczeniem medali Świętego Izydora Oracza, patrona rolników, za zasługi dla rolnictwa.
Po mszy uczestnicy wydarzenia wezmą udział we wspólnej Agapie. Będą też występy zespołów ludowych i degustacja miodów.
Festiwal ekologiczny "Eko Wizja"
(niedziela od 10:00)
W niedzielę Park Konstytucji 3 Maja w Suwałkach zamieni się w oazę spokoju i strefę edukacji. Promowany będzie zdrowy i nieszkodliwy dla środowiska styl życia. W mieście po raz 4. odbędzie się Festiwal ekologiczny "Eko Wizja".
Podczas Festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych, ale także w zajęciach relaksacyjnych i ruchowych, dlatego warto zabrać ze sobą matę i strój do ćwiczeń.
Oprócz tego w programie jest wiele atrakcji dla dzieci, m.in. gry i zabawy ekologiczne oraz konkursy z nagrodami. Festiwal odbędzie się w niedzielę od 10:00 do 17:00. Projekt realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Suwałki.
Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej
(niedziela od 11:00)
Chodzi o promocję podmiotów ekonomii społecznej i integrację z mieszkańcami województwa podlaskiego. Już po raz 13. w Białymstoku odbędą się Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to "Społecznie Wkręceni". Chodzi o osoby i organizacje, które są mocno zaangażowane w działalność społeczną.
Podczas wydarzenia na Rynku Kościuszki organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, przedstawią swoje oferty. Dochód ze sprzedaży w trakcie trwania targów przeznaczony będzie na cele społeczne realizowane przez wystawców. Podczas tegorocznych targów organizatorzy wręczą też certyfikaty Znaku Jakości "Zakup Prospołeczny".
13. Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej na Rynku Kościuszki w Białymstoku potrwają od 11:00 do 17:00.
Niespodzianką dla wszystkich zwiedzających będzie koncert Norbiego, który zaplanowano na 15:50.
100-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszczółczynie
(niedziela od 13:00)
100-lecie istnienia obchodzi Ochotnicza Straż Pożarna w Pszczółczynie w powiecie wysokomazowieckim. Z tej okazji o 13:00 zaplanowano uroczystą mszę św. polową w intencji wszystkich strażaków na placu przy remizie strażackiej.
Po mszy odbędzie się przemarsz pododdziału i gości przed remizę strażacką. Później uczestnicy wezmą udział w części oficjalnej. Będzie to m.in. meldunek dowódcy uroczystości, podniesienie flagi państwowej czy przedstawienie 100-letniej działalności OSP w Pszczółczynie.
Przewidziano też wręczenie medali i odznaczeń.
Uroczystości upamiętniające święto pułkowe 71. Pułku Piechoty w Zambrowie
(niedziela od 18:00)
Na uroczystości upamiętniające święto pułkowe 71. Pułku Piechoty zapraszają do Zambrowa senator Marek Komorowski i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej ks. Wojciech Nowacki. Odbędą się one w kościele Trójcy Przenajświętszej, gdzie trzy lata temu wmurowano tablicę memoratywną poświęconą temu pułkowi, stacjonującemu w Zambrowie od 1926 do 1939 r. i biorącemu udział w bitwie o to miasto we wrześniu 1939 r.
Na niedzielne (29.09) uroczystości złożą się: msza św. w intencji Ojczyzny i 71. Pułku Piechoty oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Zambrowie. Początek o 18:00.