Radio Białystok | Wiadomości | Burmistrz Supraśla zapowiada odwołanie do WSA - jeśli rząd zdecyduje o podziale gminy
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski zapowiada odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - jeśli rząd zdecyduje o podziale gminy Supraśl. Włodarz nie wyklucza też skierowania sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Komitet Stały Rady Ministrów zatwierdził wydzielenie gminy Grabówka z gminy Supraśl. Jednak do ostatecznego podziału potrzebna jest jeszcze akceptacja Rady Ministrów. Taka decyzja może zapaść już we wtorek (1.10).
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski mówi, że nawet w samym rządzie premiera Donalda Tuska nie ma zgodności co do podziału gminy.
Głos rozsądku w ostatnim tygodniu przedstawił minister finansów Adam Domański, który wyraził się przeciwko podziałowi gminy. Wskazywał na złą sytuację finansów publicznych w naszym kraju, niemożliwość poniesienia dodatkowych kosztów i przede wszystkim mówił też o tym, że gmina Supraśl po okrojeniu będzie miała za mało dochodów. Nie będzie w stanie realizować podstawowego zadania, jakie narzuca na nas ustawodawca - wyjaśnia włodarz.
Dlatego burmistrz Radosław Dobrowolski zapowiada odwołania od decyzji o potencjalnym podziale gminy.
Występowałem już i do Rady Europy i do Unii Europejskiej, ale jak zapadnie decyzja ws. podziału gminy, jestem już przygotowany na to, że będziemy składali wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na tę decyzję. Poprosimy też posłów o pomoc. Trzeba 50 podpisów poselskich pod wnioskiem o skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczy burmistrz Radosław Dobrowolski.
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski przypomina, że gmina Grabówka powinna powstać już w 2016 roku.
To, że 28 grudnia 2015 roku decyzją polityczną ówczesnej pani premier Beaty Szydło wyrzucono ten cały wysiłek, który został poniesiony i finansowy i czysto ludzki, po to żeby tę nową gminę przygotować, to wydaje mi się, że to jest przywracanie praworządności i takiego czystego, ludzkiego zadośćuczynienia tym, którzy o tę gminę walczyli. Mamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które mówi, że pani premier Beata Szydło swoją decyzją złamała konstytucję - wyjaśnia wojewoda Jacek Brzozowski.
Zgodnie z projektem rozporządzenia - wydzielona z gminy Supraśl, gmina Grabówka ma powstać 1 stycznia 2025 roku. W jej skład wejdzie 5 podbiałostockich wsi: poza Grabówką, także Henrykowo, Sowlany, Sobolewo i Zaścianki. Mieszka w nich ponad 11 tys. osób. Natomiast o 4 tys. mniej mieszkańców ma mieć pomniejszona gmina Supraśl.