Radio Białystok | Wiadomości | Supraśl pisze do sekretarza generalnego Rady Europy
Władze Supraśla i zwolennicy referendum w sprawie podziału gminy sprzeciwiają się planom wydzielenia nowej gminy Grabówka z gminy Supraśl i proszą o pomoc sekretarza generalnego Rady Europy.
Wystosowali pismo do organizacji, która ich zdaniem dba o zachowanie praworządności w Europie i może w tej sprawie zainterweniować.
Postanowiliśmy skierować szczególne nasze pismo do sekretarza generalnego Rady Europy. Rada Europy to organizacja, która działa na rzecz praworządności. I wnosimy tę nasza sprawę, ponieważ podział gminy ma być przeprowadzony poprzez złamanie pewnych praw, które Polska ratyfikowała, przyjęła 26 kwietnia 1993 roku - mówi burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.
Władze Supraśla powołują się na Europejską Kartę Samorządu Lokalnego, którą na początku lat 90-tych podpisał ówczesny prezydent Lech Wałęsa.
Artykuł 5 tej Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego mówi wprost: "Każda zmiana granic społeczności lokalnej wymaga uprzedniego przeprowadzenia konsultacji z zainteresowaną społecznością". Natomiast z nami nikt nie rozmawia. Nie mamy przeprowadzonego referendum, nie mamy konsultacji. Piszemy do komisarza generalnego Rady Europy, aby się za nami wstawił - dodaje burmistrz.
Przeciwnicy podziału gminy Supraśl chcą w przyszłości skierować podobne pisma do innych organizacji.
Wcześniej chcieli przeprowadzić referendum. Wojewoda podlaski uznał jednak, że uchwała radnych miasta w tej sprawie była podjęta z naruszeniem prawa i ją unieważnił.
Kancelaria Premiera opublikowała ostatnio projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia gminy Grabówka. Wynika z niego, że wydzielona z gminy Supraśl gmina Grabówka miałaby powstać z początkiem 2025 roku.