Radio Białystok | Wiadomości | Polska, Litwa, Ukraina połączone w jednej aplikacji mobilnej przydatnej turystom
Będzie to atrakcja turystyczna, która połączy trzy państwa. Uniwersytet w Białymstoku we współpracy z organizacjami z Litwy i Ukrainy przygotowuje aplikację mobilną z cyfrowymi, trójwymiarowymi rekonstrukcjami krajobrazów historycznych.
Wszystkie wybrane obiekty, a będzie ich dziewięć, usytuowane są w tzw. „Pasie Witolda Wielkiego” przebiegającym przez Litwę, Polskę i Ukrainę.
W województwie podlaskim będą to wzgórza zamkowe w Mielniku, Drohiczynie i Bielsku Podlaskim. Dzięki cyfrowej rekonstrukcja będzie można zobaczyć, jak wyglądały zamki, które kiedyś stały w tych miejscach - wyjaśnia dr Beata Goworko-Składanek z Uniwersytetu w Białymstoku.
Wszystkie te miejsca są związane z postacią Księcia Witolda Wielkiego. Jego dziedzictwo łączy cały region, we współczesnym świecie nie możemy inaczej opowiedzieć tej historii - mówi dr Barbara Stankiewicz z Uniwersytetu Michała Römera w Wilnie.
W aplikacji na Litwie będą zamki w Trokach, w Wilnie oraz w Mereczu, a w Ukrainie to miejsca w Łucku, Kijowie oraz Chersoniu.
Aplikacja i strona internetowa mają być gotowe w połowie przyszłego roku.
Można było poznać tysiącletnią historię Cerkwi w Polsce. W auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się premiera animowanego filmu "100 lat autokefalii. 1000 lat historii".
W najbliższy weekend (28-29.09) Białystok stanie się polską stolicą fotografii. W czwartek (26.09) rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto.
"Litwo, ojczyzno moja" pisał Adam Mickiewicz, dając wyraz swojej tęsknocie za ojczyzną. Wilno zajmowało ważne miejsce w sercu poety. To tam w 1822 roku redagował "Grażynę", ważny dla Litwinów poemat.