Radio Białystok | Wiadomości | O sytuacji na granicy dyskutowała w Połowcach Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
Potrzebne są rozwiązania prawne, aby nie tylko mieszkańcy, ale też funkcjonariusze służb działających przy granicy polsko-białoruskiej czuli się bezpiecznie. M.in. o tym dyskutowali uczestnicy plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które tym razem odbyło się na przejściu granicznym w Połowcach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że trzeba nieustannie dyskutować o sytuacji na granicy, a służbom działającym tam należy się szacunek.
Ten problem na granicy jest bardzo istotny. Różne głosy spływają na naszych żołnierzy, a oni naprawdę pełnią bohaterską służbę na granicy. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego chce dać wyraźny sygnał, że jesteśmy z nimi i nie pozwolimy obrażać polskiego munduru - mówi przewodniczący rady Eugeniusz Muszyc.
Obecnie trwają działania legislacyjne, które mają poprawić bezpieczeństwo funkcjonariuszy strzegących granicy.
Te rozwiązania prawne są bardzo potrzebne funkcjonariuszom, by czuli się bezpiecznie w tym co robią, żeby prawo stało za nimi. Taki proces legislacyjny w chwili obecnej trwa. Swoje propozycje przekazaliśmy wyżej, do komendy głównej. Komenda główna dalej ten proces koordynuje - mówi komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. Sławomir Klekotka.
Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego podkreślał też, że zapora na granicy cały czas jest wzmacniana i to powoduje obecnie wzmożony napływ migrantów.
Tylko w weekend było około 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią.
Wbrew deklaracjom rządu - wprowadzona przy polsko-białoruskiej granicy strefa z zakazem przebywania pozostaje zamknięta dla organizacji pomocowych. Informują o tym aktywiści z Grupy Granica, którzy w Białowieży zorganizowali spotkanie z dziennikarzami.
Minionej doby zanotowano blisko 150 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Doszło do ataków na polskie służby. Uszkodzony został samochód SG - poinformowała w środę (4.09) Straż Graniczna.
O ponad 70 proc. spadła liczba prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy dzięki wprowadzeniu w Podlaskiem strefy buforowej. Jest spokojniej - poinformowały w piątek (2.08) służby. W ich ocenie zmieniają się miejsca przekroczeń tej granicy, nowym trendem jest też przewożenie migrantów ze strony Łotwy.