Radio Białystok | Wiadomości | "Pamięć Pokoleń" - dwudniowa konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

"Pamięć Pokoleń" - dwudniowa konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

autor: Grzegorz Pilat

20.09.2024, 14:34, akt. 19:41

"Pamięć Pokoleń" - pod takim hasłem w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku rozpoczęła się w piątek (20.09) dwudniowa konferencja poświęcona m.in. wywózkom na nieludzką ziemię.

„Pamięć Pokoleń” - konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, 20.09.2024, fot. Grzegorz Pilat
„Pamięć Pokoleń” - konferencja w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, 20.09.2024, fot. Grzegorz Pilat

To okazja, by przypomnieć o dramatycznych wydarzeniach sprzed lat i porozmawiać o możliwościach upamiętnienia ich na zawsze.

W spotkaniu biorą udział osoby, które przeżyły sowiecką niewolę, ich potomkowie i osoby zainteresowane tą historią.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński tłumaczy, że w konferencji chodzi przede wszystkim o godne upamiętnienie zdarzeń sprzed 80 lat i rozpowszechnienie tych historii.


W tym roku obchodzimy 85 rocznicę agresji sowieckiej na wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej i ta konferencja kończy nasze kilkudniowe uroczystości. Kończy rozmowami o tym jak pielęgnować pamięć nie tylko tu w Polsce, ale też na ziemiach oddalonych tysiące kilometrów od naszego państwa - wyjaśnia prof. Wojciech Śleszyński.


Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru dodaje, że konferencja to też okazja, by z gośćmi z całego świata wspólnie zastanowić się, jak docierać do kolejnych ludzi, którzy nie są świadomi ogromu tragedii rosyjskich wywózek.


Z jednej strony powinniśmy zbierać i udostępniać dokumenty, np. prasowe. Ale czasami rodziny czy inne organizacje nagrywają wspomnienia i musimy się zastanowić, jak teraz z tym materiałem pracować. Jak upubliczniać, jak pokazywać i edukować lokalną polonijną społeczność o tych trudnych dziejach naszej historii sprzed już ponad 80 lat - tłumaczy mówi prof. Wojciech Śleszyński.


Konferencja to też okazja, by przybliżyć działalność współorganizatora spotkania - Fundacji Kresy-Syberia, która od 2008 roku dokumentuje i upowszechnia losy ofiar sowieckich represji.

Wstęp jest wolny.

| red: at, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obchody 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i Światowego Dnia Sybiraka w Białymstoku

17.09.2024, 09:02

We wtorek (17.09) w całym kraju obchodzimy 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Tego dnia przypada również Światowy Dzień Sybiraka.


Twórcy związani z Akademią Teatralną w Białymstoku stworzyli muzyczne widowisko "Sztambuch syberyjski - exodus”

9.09.2024, 09:50

Na zaproszenie Muzeum Pamięci Sybiru - twórcy związani z Akademią Teatralną w Białymstoku - stworzyli muzyczne widowisko "Sztambuch syberyjski - exodus”. To w ramach Światowego Dnia Sybiraka, 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.


Plenerowa wystawa "Przeszłość oczami teraźniejszości" Muzeum Pamięci Sybiru

28.08.2024, 14:01

Na siedmiu tablicach z historycznymi fotografiami można zobaczyć Białystok z września 1939 r. i na to tło nałożyć obraz współczesny. Tak wygląda idea plenerowej wystawy "Przeszłość oczami teraźniejszości" przygotowanej przez Muzeum Pamięci Sybiru. Tablice stoją w różnych miejscach centrum miasta.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok