Radio Białystok | Wiadomości | Sejny: Ktoś zniszczył miejsce, gdzie prowadzone są prace archeologiczne
autor: Anna Auron-Wasilewska
W Sejnach nieznani sprawcy zniszczyli miejsce prowadzonych prac archeologicznych. Na wykopaliskach w obrębie dawnych sukiennic badacze natrafili na nielegalne wykopy. Sprawą zajęła się policja.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zgłoszenie o zniszczeniach na terenie prowadzonych prac wykopaliskowych sejneńska policja otrzymała w piątek (16.08) od dyrektora Muzeum Ziemi Sejneńskiej i kierownika prac archeologicznych. Policjanci już zabezpieczyli ślady.
Sprawcy dokonali wykopu kilku otworów wewnątrz wykopaliska. Najprawdopodobniej przy użyciu urządzeń technicznych poszukiwali oni ukrytych zabytków. Wykopy te były nielegalne, ponieważ poszukiwanie zabytków bez pozwolenia stanowi przestępstwo z ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami - mówi oficer prasowa Iwona Hołdyńska.
Podlega ono grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Policjanci nadal próbują ustalić tożsamość sprawców, proszą również o pomoc mieszkańców.
Osoby, które widziały to zdarzenie, bądź posiadają jakąkolwiek informację na ten temat, proszone są o kontakt z wydziałem kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Sejnach - dodaje oficer prasowa Iwona Hołdyńska.
Pomimo prowadzonego śledztwa prace archeologiczne na terenie dawnych sukiennic będą kontynuowane.
Podlaska policja zatrzymała podejrzanego o trzykrotne uszkodzenie krzyża i figurki Matki Boskiej, do których doszło pod koniec lipca w gminie Choroszcz.
Prace archeologiczne od początku są prowadzone w miejscu dawnych sukiennic. W badaniach biorą udział archeolog Anetta Ejdulis, pracownicy Muzeum Ziemi Sejneńskiej oraz wolontariusze. Do tej pory udało im się znaleźć przedmioty pamiętające nawet epokę kamienia.
Okazuje się, że pod powierzchnią pokamedulskiego klasztoru w Wigrach wciąż kryje się wiele niespodzianek. W czasie prowadzonych tam przez ostatni rok prac archeologicznych, oprócz oczekiwanych piwnic pod eremami, odkryto bowiem kolejne podziemne pomieszczenia znajdujące się tym razem w części leżącej w sąsiedztwie kościoła.
To prawdziwa sensacja archeologiczna. Archeolodzy z Muzeum Podlaskiego odkryli w Tykocinie elementy XV-wiecznego pieca kaflowego, fragmenty garnków z przełomu średniowiecza i nowożytności, a nawet pozostałości po koczowniczych ludach z epoki kamienia.
To historyczne odkrycie. Około 120 macew wykopali już z ziemi działacze Fundacji Odnowy Cmentarza.