Radio Białystok | Wiadomości | Mistrz Polski słabszy od lidera ekstraklasy – Jagiellonia Białystok przegrywa z Lechem Poznań [wideo]

15.09.2024, 01:00, akt. 10:35

Jagiellonia Białystok wyraźnie słabsza od lidera ekstraklasy. Żółto-czerwoni przegrali w sobotę (14.09) na wyjeździe z Lechem Poznań aż 0:5 (0:2). Jaga od 38. minuty grała w osłabieniu po czerwonej kartce dla Diegueza.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok, 14.09.2024, fot. Wojciech Szubzda

Mecz w Polskim Radiu Białystok

Sobotni mecz ekstraklasy pomiędzy Lechem Poznań a Jagiellonią Białystok relacjonowaliśmy w Polskim Radiu Białystok i na naszym radiowym kanale na YouTube: youtube.com/@RadioBialystok. Mecz komentował Jerzy Kułakowski.

Lech wciąż prowadzi w tabeli

Lech nie zwalnia tempa i rozbił mistrza Polski 5:0. To czwarte z rzędu zwycięstwo poznańskiego zespołu, który umocnił się na pozycji lidera ekstraklasy. Jagiellonia już pod koniec pierwszej połowy grała w osłabieniu.

Dopisała frekwencja w Poznaniu, na trybunach zasiadło ponad 32 tysiące widzów, co jest drugim wynikiem w tym sezonie. Więcej sympatyków futbolu zgromadziło stracie Śląska Wrocław z Legią Warszawa (ponad 36 tys.).

Wyraźna przewaga Lecha

Od początku meczu zdecydowaną przewagą miał Lech Poznań. Lech zaczął z animuszem, pokazując intensywność z wcześniejszych meczów. Podopieczni Nielsa Frederiksena sprawiali wrażenie, jakby chcieli jak najszybciej rozstrzygnąć losy spotkania. Nie celebrowali wznowień gry, a po przejęciu piłki szybkimi podaniami błyskawicznie przesuwali się na pole karne rywali.

Jednak to Jagiellonia pierwsza przeprowadziła akcję, po której piłka wpadła do siatki rywali. W 16. minucie trafił Jesus Imaz, jednak Hiszpan był na spalonym i sędzia nie uznał trafienia.

Lech obejmuje prowadzenie w 25. minucie

Lechici ruszyli do natarcia i w końcu dopięli swego. Joel Pereira dostrzegł niepilnowanego Afonso Sousę, który miał bardzo dużo wolnego miejsca i mocno uderzył zza pola karnego. Maksymilian Stryjek musnął piłkę palcami, lecz nie zapobiegł utracie bramki. Gospodarze nie zadowolili się skromnym prowadzeniem i nadal dyktowali warunki, nie pozwalając przeciwnikowi na skuteczną odpowiedź.

Czerwona kartka dla Diegueza

Kluczowym momentem całego meczu była sytuacja z 37. minuty, kiedy to Adrian Dieguez źle przyjął piłkę, do której błyskawicznie ruszył Mikael Ishak.

Obaj zawodnicy zderzyli się i sędzia Daniel Stefański początkowo odgwizdał faul Szweda i rzut wolny dla Jagiellonii. Po chwili obejrzał powtórkę na monitorze i radykalnie zmienił swoją decyzję. Rzut wolny dla poznaniaków, a Dieguez za przewinienie otrzymał czerwoną kartkę.

Do piłki ustawionej 17 metrów przed bramką podszedł Dino Hotic, który we wcześniejszym spotkaniu w Mielcu bezpośrednio trafił do siatki z rzutu wolnego. Bośniak skopiował swój wyczyn sprzed dwóch tygodni i pokonał zasłoniętego Stryjka.

Obraz gry niewiele zmienił się po przerwie, lecz osłabieni mistrzowie Polski nie mieli zbyt wielu atutów w starciu z rozpędzoną poznańską lokomotywą. Ishak szukał też swojego gola, ale kapitanowi Lecha brakowało czasami centymetrów, a czasami szczęścia. Gdy już pokonał bramkarza rywali, okazało się, że uczynił to ze spalonego.

W końcówce zespołowi gości najwyraźniej zabrakło już sił. W 81. minucie Stefański podyktował rzut karny, który na trzecią bramkę zamienił rezerwowy Filip Szymczak.

Kilka minut później Stryjek znów musiał wyjmować piłkę z siatki. Strzał Ali Golizadeha próbował zablokować Haliti i to jemu zostało zapisane trafienie.

W ostatniej akcji doliczonego czasu gry swojego pierwszego gola dla Lecha zdobył Filip Jagiełło, wykorzystując znakomite podania Pereiry.

Ostatecznie Lech Poznań pokonał Jagiellonię Białystok 5:0. Następny mecz żółto-czerwoni zagrają w sobotę, 21 września o 14:45 u siebie z Lechią Gdańsk.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 5:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Afonso Sousa (25), 2:0 Dino Hotic (41-wolny), 3:0 Filip Szymczak (81-karny), 4:0 Jetmir Haliti (87-samobójcza), 5:0 Filip Jagiełło (90+3).

Żółta kartka - Lech Poznań: Antonio Milic. Jagiellonia Białystok: Nene, Jetmir Haliti. Czerwona kartka - Jagiellonia Białystok: Adrian Dieguez (39-faul).

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 32 356.

Lech Poznań: Bartosz Mrozek - Joel Pereira, Alex Douglas, Antonio Milic, Michał Gurgul - Dino Hotic (74. Ali Gholizadeh), Radosław Murawski, Afonso Sousa (61. Filip Jagiełło), Antoni Kozubal (83. Stjepan Loncar), Bryan Fiabema (61. Patryk Jens Walemark) - Mikael Ishak (74. Filip Szymczak).

Jagiellonia Białystok: Maksymilian Stryjek - Michal Sacek, Adrian Dieguez, Mateusz Skrzypczak, Joao Moutinho - Miki Villar (61. Alan Rybak), Taras Romanczuk, Jesus Imaz (61. Kristoffer Hansen), Nene (61. Lamine Diaby-Fadiga), Marcin Listkowski (46. Jetmir Haliti) - Afimico Pululu (83. Jarosław Kubicki).

źródło: PAP | red: wsz, sk

Jagiellonia Białystok będzie promowała województwo podlaskie i Polskę podczas występów w piłkarskiej Lidze Konferencji Europy. Umowę w tej sprawie klub podpisał z Polską Organizacją Turystyczną. W ramach porozumienia do klubowej kasy trafi najprawdopodobniej kilka milionów złotych.

Wojciech Strzałkowski [wideo]

12.09.2024, 19:32

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.

Zmienił się termin meczu Jagiellonii z Legią

11.09.2024, 08:34

Dzień się nie zmienił, ale zmieniła się godzina. Departament Logistyki Rozgrywek poinformował, że Jagiellonia Białystok w 11. kolejce piłkarskiej ekstraklasy podejmie Legię Warszawa w niedzielę, 6 października o 20:15, a nie o 14:45 jak wcześniej było to w planie.

Tomasz Frankowski - legenda Jagiellonii Białystok

8.09.2024, 15:57

Jest jednym z najlepszych strzelców w historii piłkarskiej ekstraklasy. W polskiej lidze zdobył łącznie 168 bramek, co daje mu czwartą pozycję w klasyfikacji wszechczasów. Jak to się stało, że urodzony i wychowany w Białymstoku Tomasz Frankowski doszedł tak daleko w futbolowej karierze?

Jakub Lewicki przechodzi z Jagiellonii Białystok do Piasta Gliwice

7.09.2024, 10:34

18-letni obrońca Jakub Lewicki przeszedł z zespołu mistrza Polski Jagiellonii Białystok do również występującego w ekstraklasie Piasta Gliwice. Podpisał kontrakt obowiązujący do końca czerwca 2027 - poinformował gliwicki klub.

Peter Kovacik nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok

4.09.2024, 22:47

Jagiellonia Białystok ma nowego zawodnika. Na roczne wypożyczenie z włoskiego Como do Białegostoku trafił 22-letni Słowak Peter Kovacik.

Polak dołączył do Jagiellonii Białystok [wideo]

3.09.2024, 13:25

Jagiellonia Białystok ma nowego zawodnika. To 21-letni obrońca Cezary Polak, który przechodzi do Jagi z Kotwicy Kołobrzeg.

Poznaliśmy termin zaległego meczu Jagiellonii z Motorem Lublin

3.09.2024, 10:08

Poznaliśmy termin zaległego spotkania 4. kolejki PKO BP Ekstraklasy Motor Lublin - Jagiellonia Białystok. Żółto-czerwoni zagrają na wyjeździe w środę, 25 września o 19:00.

Afimico Pululu: To bardzo ważne, że dzisiaj wygraliśmy - zdobyliśmy trzy punkty po serii porażek [wideo]

1.09.2024, 23:43

Piłkarze Jagiellonii Białystok przerwali serię sześciu porażek z rzędu w eliminacjach europejskich pucharów i ekstraklasie. Żółto-czerwoni wygrali w niedzielnym (1.09) meczu z Widzewem Łódź 1:0 (1:0). Jedynego gola na początku meczu strzelił Pululu. Rywale grali w osłabieniu przez całą drugą połowę.

Adrian Siemieniec: Gratulacje dla zespołu za bardzo ważne zwycięstwo [wideo]

1.09.2024, 23:29

Fatalna seria porażek Jagiellonii przerwana - skromna wygrana z Widzewem [zdjęcia]

1.09.2024, 22:08

15.09.2024, 07:11, akt. 07:19