Radio Białystok | Wiadomości | Do korzystania z elektrobudek zachęcają białostoczan lokalne władze - w mieście jest prawie 100 takich pojemników
128 ton elektrośmieci udało się zebrać w ubiegłym roku w Białymstoku dzięki nowemu systemowi ich odbioru. Chodzi o 93 specjalne pojemniki, które od kilkunastu miesięcy stoją na wszystkich białostockich osiedlach.
Dziś władze Białegostoku zachęcały mieszkańców do korzystania z elektrobudek, dzięki którym niebezpieczne odpady nie trafiają na zwykłe wysypiska.
Chcemy być liderem w zakresie poziomu recyklingu i dbania o środowisko - mówił wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.
Podkreślał, że zainstalowane pod koniec 2022 roku specjalistyczne kosze na elektrośmieci znacznie poprawiają ich odzysk i mieszkańcy dość chętnie z nich korzystają.
Stare urządzenia elektryczne można w pełni poddać recyklingowi i co ważne odzyskać z nich cenne surowce, jak na przykład złoto - mówi Robert Magolon z MB Recykling. Jako przykład podaje tonę smartfonów, z których odzyskuje się 340 gram złota, przy czym z tony rudy złota pozyskuje się zaledwie kilka gram kruszcu.
Wrzucając odpady do specjalnych pojemników Białystok ma szanse na tytuł "Polskiej Stolicy Recyklingu” - mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Rywalizacja jest prosta, miasto w którym w przeliczeniu na mieszkańca zbierze się najwięcej takich odpadów wygrywa. W ubiegłym roku zwycięzcą została Biała Podlaska.
Do 93 elektrobudek można wrzucać tylko niewielkie elektrośmieci. Te o większych gabarytach także można oddać firmie recyklingowej, która za darmo odbierze je z naszego domu. Wystarczy wysłać zgłoszenie poprzez stronę elektrycznesmieci.pl
Zgodnie z przepisami w tym roku 35 procent wszystkich śmieci powinno być poddawane recyklingowi. Za dwa lata odzysk musi sięgać już 55 procent. Do tej pory białostoczanie wypełniali rygorystyczne normy.