Radio Białystok | Wiadomości | Noc nietoperzy, festiwal doświadczeń i festyn z potańcówką. Weekend w Podlaskiem pełen atrakcji

Noc nietoperzy, festiwal doświadczeń i festyn z potańcówką. Weekend w Podlaskiem pełen atrakcji

autor: Adam Dąbrowski, Areta Topornicka, Karol Prymaka, Marcin Gliński, Michał Stepaniuk

24.08.2024, 06:53, akt. 09:09

W ten weekend w Podlaskiem zapowiada się tyle atrakcji, że trudno wymienić wszystkie wydarzenia. Można wybierać od kulturalnych, poprzez przyrodnicze, na sportowych nie kończąc. Potańcówki, koncerty, wernisaże, wystawy, festiwale, spacery, regaty, maraton i turniej pentaque. Jest biesiada miodowa i noc nietoperzy, festiwal doświadczeń i święto organizacji pozarządowych.

Jubileuszowa Biesiada Miodowa w Kurowie, fot. Joanna Szubzda
Jubileuszowa Biesiada Miodowa w Kurowie, fot. Joanna Szubzda

Oto zestaw wybranych propozycji na sierpniowy weekend od Polskiego Radia Białystok.



Wernisaż zbioru fotografii artystów z grupy FOTOspółdzielnia 

piątek od 18:00



To wystawa, która ma zabrać zwiedzających w podróż po zakamarkach ludzkiej percepcji. W galerii Podlaskiego Instytutu Kultury dziś wernisaż zbioru fotografii artystów z grupy FOTOspółdzielnia. To spotkanie dwóch przeciwieństw - zdjęć czarno-białych i kolorowych. Wystawa „Dwa Światy” to dzieła twórców, którzy mistrzowsko operują światłem i kompozycją, aby uchwycić różne wymiary rzeczywistości.

Wystawa będzie prezentowana do 16.09. Wstęp wolny.



XI Noc Nietoperzy w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

piątek od 17:30



Prelekcje, dyskusje, konkursy i spacer o zmroku. To atrakcje, które zapewniają organizatorzy XI Nocy Nietoperzy w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej.

Podczas wydarzenia chętni będą mogli wziąć udział w quizie nietoperzowym i konkursach plastycznych. Pracownicy Parku opowiedzą o tych nocnych zwierzętach w plenerze, a na koniec przewidziano ognisko (prowiant we własnym zakresie).

Start o 17:30 w siedzibie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej przy ul. Chodakowskiego 3 w Supraślu.



Świat Nietoperzy w Wigierskim Parku Narodowym 

sobota od 17:30



Świat nietoperzy będzie można też odkryć w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego. W sobotę od 17:30 w Sali konferencyjnej rozpoczną się prelekcje dotyczące skrzydlatych ssaków. Będzie można dowiedzieć się jak badane są nietoperze a także dlaczego żyją blisko ludzi. Na koniec przewidziano spacer i ognisko.

Wcześniej należy zgłosić się mailowo na adres edukacja@wigry.org.pl lub telefonicznie pod numerem 87 5632540. Liczba miejsc jest ogarniczona.



Jubileusz 10-lecia Chóru Harmonica w Sokołach 

piątek od 17:00



Będzie można wysłuchać m.in. utworów gospel. W Bazylice Mniejszej w Sokołach wystąpi dziś Chór Harmonica działający przy tamtejszym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Okazją jest 10-lecie zespołu.

Chór Harmonica został założony w 2014 roku i od tego czasu zrzesza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów oraz dorosłych związanych z gminą Sokoły. Obecnie chór liczy około 50 członków, którzy z pasją i zaangażowaniem rozwijają swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem Piotra Ostrowskiego i Jana Stanisława Mokrzewskiego.

W repertuarze chóru znajdują się utwory gospelowe, rozrywkowe, ludowe, patriotyczne oraz religijne.

Koncert w Sokołach odbędzie się bezpośrednio po mszy świętej o 17:00.



Zakorzenieni w Przestrzeni - Narewka Festiwal 2024 

sobota od 16:00, niedziela od 12:00



Będą opowieści o historii wsi, jarmark rękodzieła i regionalnego jedzenia orz konkursy i maraton filmowy. W Narewce w sobotę rozpocznie się festiwal „Zakorzenieni w Przestrzeni”. O 16:00 w Galerii im. Tamary Sołoniewicz będzie można usłyszeć opowieść o historii powstania wsi, a później odbędzie się spacer prowadzący m.in. przez stary cmentarz żydowski czy hutę szkła. Później w amfiteatrze od 18:00 będą stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i występy zespołów folkowych i ludowych. Będzie także konkurs na najpiękniejsza kompozycję z płodów rolnych.

W niedzielę o 12:00 rozpocznie się zaś maraton filmów Tamary Sołoniewicz i Beaty Hyży-Czołpińskiej.



Spacer tematyczny w Krynkach 

sobota od 16:00



To kolejny z serii spacerów tematycznych po Krynkach. W sobotę w miejscowości chętni będą mogli usłyszeć opowieść o ul. Grodzieńskiej zamieszkałej dawniej przez ludność żydowską, katolicką i prawosławną. Początek spaceru o 16:00 na placu targowym (róg ul. Bema i 11 Listopada).



Festyn z potańcówką na Starosielcach 

niedziela od 11:00



Animacje dla dzieci, spektakl, występy muzyczne i pokazy oraz potańcówka. To wszystko złoży się na niedzielną imprezę na białostockim osiedlu Starosielce. W Parku im. Janiny Kurkowskiej-Spychajowej przy ul. Szkolnej od 11:00 będzie sporo atrakcji. Organizatorzy zapewniają watę cukrową, zabawę fantową, konkursy, licytacje i kiermasz ciast. Wystąpi zespół ludowy „Klepaczanki”, będą też pokazy tanecznej, fotobudka i na zakończenie - potańcówka.



Zakorzenione w naturze - spotkanie w Krypnie 

niedziela od 13:00



Będzie można posłuchać opowieści o rzekach, skosztować pyszności z ogrodu i wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. W niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury w Krypnie odbędzie się spotkanie „Zakorzenione w naturze”. Będzie spotkanie autorskie z Pawłem Średzińskim, autorem książki „Rzeki. Opowieści z Mezpotamii”. Koło Gospodyń Wiejskich w Krypnie Wielkim przygotuje pyszności z ogrodu, będą też warsztaty tworzenia brelków i pomadek. Na koniec odbędzie się pokaz filmu „Magia Podlasia. Szeptuchy”.

Początek o 13:00. Wstęp bezpłatny - obowiązują zapisy pod numerem tel. 509 246 169.



Otwarte Regaty Yacht Klubu Polski Białystok 

sobota i niedziela



To wydarzenie, które co roku przyciąga wielu uczestników i integruje żeglarską społeczność. Na Jeziorze Jagodne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich odbędą się regaty organizowane przez Yacht Klub Polski Białystok.

W zmaganiach weźmie udział około 80 żeglarzy z Polski i zagranicy. Zobaczyć będzie można ponad 20 jachtów.



Festiwal Tyzenhauza 

piątek, sobota od 18:00



Będą koncerty, degustacje i rajd rowerowy. W piątek w Sokółce rozpoczyna się trzecia edycja dwudniowego Festiwalu Tyzenhauza. O 18:00 na placu przed Kamienica Tyzenhauza festiwal uroczyście otworzy zespół AZALiSZ. Później elektrofolk na podlaską nutę zaprezentuje duet SW@DA i NICZOS. 

Będą też warsztaty artystyczne i degustacja Leguminy Tyzenhauza. Jutro w kinie Sokół również od 18:00 rozpocznie się koncert zespołu ARS IUVENUM, a po nim w sąsiedniej kamienicy Tyzenhauza będą prezentowane scenki z życia podskarbiego litewskiego. W niedzielę organizatorzy zaplanowali rajd rowerowy Szlakiem Tyzenhauza. Szczegóły i zapisy są na stronie Sokólskiego Ośrodka Kultury.



Urodzinowy Festiwal Doświadczeń w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

sobota, niedziela



Pokazy naukowe, warsztaty, interaktywne eksperymenty i spotkania. Takie atrakcje czekają na tych, którzy odwiedzą w weekend Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Placówka świętuje swoje urodziny i organizuje Festiwal Doświadczeń. W sobotę na uczestników czeka 100 interaktywnych stanowisk na Wystawie Głównej, gdzie będzie można przeprowadzić eksperymenty. Tego dnia pokazy naukowe zaprezentują Heweliusze Nauki - Tomasz Ruszkowski i Mikołaj Karpiński. Odbędzie się „The Rubber Duck Show”, podczas którego będzie można poznać historię gumowych kaczuszek.

W niedzielę najmłodsi w wieku od 6 do 14 lat będą mogli wziąć udział w warsztatach DJ-skich. Szczegóły są na stronie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.



Biesiada Miodowa w Kurowie 

sobota, niedziela od 11:00 do 17:00



To najsłodsza impreza w regionie. W weekend w Kurowie odbędzie się 24. Biesiada Miodowa. Zaprezentują się producenci miodu, ale nie tylko. Będzie m.in. spotkanie z „Pszczółką” Jagiellonii Białystok i prezentacja Pucharu Mistrza Polski oraz warsztaty garncarskie i robienia świec z wosku pszczelego. Imprezę uświetnią występy kapel i zespołów. Przewidziano także konkurs na najsmaczniejszy miód i spektakl dla dzieci „Calineczka”. Początek Biesiady Miodowej w Kurowie w sobotę i niedzielę od 11:00.



Święto Organizacji Pozarządowych w Sokółce 

niedziela od 13:00



Będzie smacznie, muzycznie i sportowo. W Sokółce w niedzielę odbędzie się Święto Organizacji Pozarządowych. Od 13:00 przed Kinem Sokół będzie można odwiedzić stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały słodkości, a także obejrzeć pokazy judo i służb mundurowych. Będzie też siatkówka na siedząco, gimnastyka dla seniorów, możliwość zagrania w gry retro, grill i koncerty. Impreza przed kinem Sokół potrwa do 19:30.



„Fotografia dla natury” w Zajkach 

sobota, od 14:00



To wyjątkowa gratka dla miłośników natury i fotografii, przede wszystkim fotografii przyrodniczej – o godz. 14:00 w Zajkach (gm. Trzcianne) rozpoczyna się w sobotę (24.08.) wydarzenie „Fotografia dla natury”.

To otwarte dla każdego kilkugodzinne spotkanie, podczas którego można będzie posłuchać opowieści o przyrodzie tej najbliższej – biebrzańskiej, ale także białowieskiej, innych regionów Polski, a nawet Ameryki Południowej. Poza prelekcjami organizatorzy przygotowali stoisko edukacyjne i z lokalnymi wydawnictwami, swoje wyroby zaprezentują twórcy ludowi, a Koło Gospodyń Wiejskich z Zajek przygotuje własnoręcznie wykonane smakołyki. 

Całe spotkanie zakończy koncert białego śpiewu i wspólne ognisko.

Wydarzenie zorganizowało Towarzystwo Biebrzańskie wspólnie z gospodarstwem agroturystycznym „Rajski Staw”, gdzie się ono odbędzie. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.



Maraton Wigry 

w sobotę od 9:30



W sobotę wystartuje kolejna edycja Maratonu Wigry. Przygotowano trzy trasy. Najdłuższa ma 42 kilometry i wiedzie głównie po krętych leśnych ścieżkach wokół jeziora Wigry. Zawodnicy wystartują o 9:30 spod z ogrodów klasztornych.  

Ci, którzy wolą krótsze dystanse, mogą wystartować w „Pogoni za Bobrem”. Do pokonania będą mieli 13 kilometrów ścieżkami Wigierskiego Parku Narodowego.  Początek i koniec trasy wyznaczono w Starym Folwarku.

Dodatkowo, przygotowano także Biegi dla Dzieci. Najmłodsi mogą rywalizować́ w czterech kategoriach wiekowych. Po biegu i dekoracji, zaplanowano grill i ognisko dla wszystkich uczestników.



Turniej Petanque WNK Cup III Przedłużamy Wakacje 

w sobotę od 9:00



Będzie można powalczyć o atrakcyjne nagrody i spędzić czas przy grillu. W Parku Miejskim przy ul. Aleksandra Fredry w Białymstoku odbędzie się w sobotę Turniej Petanque - tradycyjnej francuskiej gry w bule. Pula nagród to 10 tys. zł. Dodatkowo organizatorzy zapewniają strefę gastronomiczną.

Zapisy na turniej odbywać się będą od 9:00.

9.00 START ZAPISÓW
9.30 START ZAWODÓW
14.00 PRZERWA OBIADOWA
14.00-15.00 KONKURS NA NAJLEPSZEGO STRZELCA ORAZ PUENTERA ZAWODÓW
15.00 ROZPOCZĘCIE RUNDY PLAY OFF
18.00 DEKORACJA ZWYCIĘZCÓW




Podlaskie kulinaria i szeptuchy - Kuźnia Smaków Studzianki 

w sobotę od 14:00



Będzie można spróbować podlaskich specjałów. W Kuźni Smaków w Studziankach zaprezentują się mistrzowie świata w pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej. Będzie też promocja książki Norberta Kościeszy o szeptunach oraz stoiska z rękodziełem i kulinariami. Początek imprezy o 14:00.




Białystok Tętni Dobrem vol.2 - Fundacja Tworzywa oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku

w niedzielę od 17:00




To impreza, której celem jest popularyzacja i promocja oddawania krwi.

Fundacja Tworzywa we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku zaprasza do bezpłatnego udziału w biegach na dystansach 4500 m (dorośli) i 450 metrów (dzieci). Liczba metrów biegu jest symbolicznym nawiązaniem do ilości krwi jaką jednorazowo możemy oddać czyli 450 ml.

Bieg z elektronicznym pomiarem czasu odbędzie się w Lesie Pietrasze. Początek o 17:00.  Zapisy na stronie elektronicznezapisy.pl



Przejażdżka „czerwoniakiem” po Łomży

w niedzielę o 12:00, 13:00 i 14:00 



Przejażdżka autobusem, jakie jeździły po Łomży jako „czerwoniaki” 30 i 40 lat temu – to niedzielna  atrakcja towarzysząca wystawie czasowej w Muzeum Północno- Mazowieckim.
„Jedziemy! 55 lat MPK w Łomży” to wystawa, która przybliża historię miejskiej komunikacji od jej powstania w roku 1969 do czasów współczesnych.

Składają się na nią fotografie, dokumenty, bilety, karty miejskie, pamiątki i różnego rodzaju przedmioty związane z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji, a oddzielną część ekspozycji stanowi rękodzieło artystyczne, wykonane z wyeksploatowanych części autobusów przez pracowników działu napraw tej firmy.

Wystawę otwarto w Noc Muzeów i już dwukrotnie towarzyszyło jej wydarzenie towarzyszące, jakim są przejażdżki Autosanem ulicami Łomży.

W najbliższą niedzielę odjazdy ze Starego Rynku zaplanowano trzykrotnie – o godz. 12:00, 13:00 i 14:00, a te wycieczkowe przejazdy są bezpłatne.



Mistrzostwa Europy w Kabaddi Plażowym w Augustowie

w sobotę, od 10:00




Mistrzostwa Europy w Kabaddi Plażowym to unikalne wydarzenie sportowe, które zgromadzi najlepszych zawodników z całego kontynentu. Uczestnicy będą rywalizować o tytuł mistrza Europy w tej dynamicznej i pełnej emocji dyscyplinie.

Kabaddi plażowe, łączące zwinność, siłę i taktykę, zyskuje na popularności. Tegoroczna edycja w Augustowie to doskonała okazja, aby zobaczyć ten sport na żywo. W zawodach wezmą udział reprezentacje z 9 krajów europejskich, co zapowiada emocjonujące widowisko.

Start zawodów zaplanowano na godzinę 10:00 w Centrum Sportów Plażowych przy ul. Zarzecze 24 w Augustowie. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.



Maraton Szantowy w Suwałkach

w sobotę, od 17:00



To święto żeglarzy i gratka dla miłośników nadmorskich melodii. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Cztery Refy z Łodzi. Na rozgrzewkę wystąpią grupy Flash Creep i Zmiana Wachty.

Maraton Szantowy rozpocznie się na suwalskich bulwarach o godzinie 17.



VIII Festiwal Bajek w Hajnówce

w sobotę, od 11:00



Organizatorem jest Fundacja Oni To My. W miasteczku ruchu drogowego w parku miejskim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli przenieść w świat baśni i opowiadań.
Będą spektakle teatralne, warsztaty dla najmłodszych czy przejażdżka bajkową limuzyną. 

Jak co roku, będzie się też można przebrać za swoją ulubioną bajkową postać.



Turniej "Strażacka Pompa" połączony z piknikiem rodzinnym w Suwałkach

w niedzielę, od 10:00




W Parku Konstytucji 3 Maja mieszkańcy będą mogli kibicować zmaganiom pożarników z miejscowej komendy i druhom z powiatu suwalskiego, którzy wezmą udział w takich konkurencjach jak ubieranie kombinezonu na czas, przeciągnie opony, czy bieg z wężem strażackim. Zwycięzca otrzyma puchar oraz tytuł "najtwardszego strażaka".

W tym czasie uczestników pikniku czeka wiele atrakcji. Zaplanowano m.in. pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej konkursy z nagrodami, a najmłodsi będą mogli podziwiać wozy i sprzęt strażacki oraz poskakać na trampolinie. Imprezę zwieńczy wręczenie pucharów i rozdanie symbolicznych odznaczeń.

| red: tk, at, gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Epi-Centrum Nauki w Białymstoku zorganizowało Festiwal Doświadczeń

2.09.2023, 07:36

To święto nauki i nowych technologii. Trzecie urodziny obchodzi Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, które z tej okazji zorganizowało Festiwal Doświadczeń.


Są atrakcje dla dzieci i dorosłych - w Kurowie zaczyna się 23. Biesiada Miodowa

26.08.2023, 08:05

Są konkursy, prezentacje, występy regionalnych zespołów i strefa dla dzieci. W Kurowie rozpoczyna się w sobotę (26.08) 23. Biesiada Miodowa.


Noc Nietoperzy w Supraślu - czyli warsztaty, konkursy i spacery po Puszczy Knyszyńskiej

27.08.2021, 07:27

To była okazja, by usłyszeć te ssaki, bliżej je poznać i przestać się bać. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej zorganizował Noc Nietoperzy.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!





Józef Maroszek, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
23.08.2024, 07:40, akt. 24.08.2024, 12:01

Pożegnanie profesora Józefa Maroszka











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok