Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w weekend
Od piątku do niedzieli (16-18.08) zanotowano ponad 210 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w poniedziałek (19.08) w raporcie Straż Graniczna. Agresywni migranci atakowali kamieniami polskie patrole.
SG poinformowała, że w piątek odnotowano ponad 40 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę blisko 90, natomiast w niedzielę ponad 80.
Próby miały miejsce w Białowieży, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Krynkach, Płaskiej, Kuźnicy i Mielniku - poinformował Podlaski Oddział SG w Białymstoku.
Migranci usiłowali przedostać się do Polski również przez rzeki graniczne. W rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Krynkach przez Świsłocz, a w okolicy Płaskiej przez Wołkuszankę - poinformował Michał Bura z POSG.
Michał Bura dodał, że dwukrotnie doszło do ataku na polskie służby. Migranci usiłowali utorować sobie drogę kamieniami i gałęziami. W zdarzeniach nikt nie ucierpiał. W niedzielę funkcjonariusze SG udzielili również pomocy dwóm cudzoziemcom, którzy potrzebowali opieki medycznej.
Zatrzymano też czterech organizatorów i pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Byli to trzej obywatele Ukrainy oraz obywatel Polski.
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku było w Podlaskiem 22,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku sierpnia odnotowano ponad 1,3 tys. takich prób. W lipcu było ich ponad 1,3 tys., a w czerwcu ponad 3,7 tys.
Nie słabnie presja migracyjna na polsko-białoruskiej granicy. W ostatnich dniach Straż Granicza stale odnotowuje od kilkudziesięciu do ponad 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Suwalska prokuratura liczy na pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego ciało znaleziono w marcu ubiegłego roku na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Odkryto je w pobliżu miejscowości Stare Masiewo w gminie Narewka.
Z badania CBOS wynika, że coraz więcej Polaków jest przeciwnych umożliwianiu migrantom zza granicy polsko-białoruskiej ubiegania się o azyl w naszym kraju. W lipcu przeciwników tego rozwiązania było 73 proc., z czego 49 proc. było zdecydowanie przeciwko.