Radio Białystok | Wiadomości | Zdecydowana większość Polaków przeciwko azylowi dla nielegalnych migrantów
Z badania CBOS wynika, że coraz więcej Polaków jest przeciwnych umożliwianiu migrantom zza granicy polsko-białoruskiej ubiegania się o azyl w naszym kraju. W lipcu przeciwników tego rozwiązania było 73 proc., z czego 49 proc. było zdecydowanie przeciwko.
W porównaniu do czerwca wzrósł odsetek osób zdecydowanie przeciwnych (z 42 proc. do 49 proc.).
Najbardziej przeciw - młodzi
Co ciekawe, przeciwników dopuszczania migrantów z granicy białoruskiej do procedury azylowej w Polsce znajdujemy częściej wśród młodszych badanych (79 proc. wśród najmłodszych wobec 68 proc. wśród najstarszych).
Jak zauważyła sondażownia, wyraźne zmiany dostrzeżemy, kiedy porównamy te dane z wynikami z 2021 r., kiedy kryzys na granicy dopiero się rozpoczynał. Już wtedy większość Polaków sprzeciwiała się przyznawaniu migrantom dostępu do procedury azylowej, jednak odsetek takich głosów był aż o 21 pkt proc. mniejszy niż obecnie (przy pierwszym pomiarze z listopada 2021 r. wynosił 52 proc.). Odsetek głosów przychylnych migrantom był z kolei wyższy o 14 pkt proc. (wynosił 33 proc.).
Użycie broni w obronie granicy - tak
CBOS zapytało także badanych, czy popierają zwiększenie dopuszczalności użycia broni przez żołnierzy, funkcjonariuszy policji lub Straży Granicznej strzegących polskich granic. Chodzi o ustawę, która została przyjęta pod koniec lipca - już po realizacji badania. Jak się okazało, popiera ją zdecydowana większość Polaków (84 proc.) i tylko co dziewiąta osoba (11 proc.) jest jej przeciwna.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w okresie 4-14 lipca 2024 r. na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski liczącej 1076 osób, w ramach procedury mixed-mode (CAPI, CATI i CAWI).
Uważają, że państwo w sprawie nielegalnej migracji zawodzi, dlatego sami postanowili patrolować przygraniczne lasy. Na Facebooku na profilach Narodowa Hajnówka i Inicjatywa Ochrony Mieszkańców Pogranicza pojawiły się posty informujące o akcji narodowców.
Policja prowadzi szkolenia dla żołnierzy WP i funkcjonariuszy SG służących na polsko-białoruskiej granicy, które mają usprawnić i wzmocnić wspólne działania służb. W piątek (14.06) takie ćwiczenia odbyły się w Dubiczach Cerkiewnych - wzięło w nich udział ok. 200 żołnierzy i pograniczników.
Zatrzymanie żołnierzy oddających strzały alarmowe w kierunku atakujących migrantów jest nie do przyjęcia - ocenił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak poinformował Onet, Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających uchodźców. Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Do zdarzenia doszło w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne.