Radio Białystok | Wiadomości | W Upustku pod Nowinką uczczono 80. rocznicę śmierci podporucznika Juliana Wierzbickiego ps. "Roman" oraz żołnierzy AK

W Upustku pod Nowinką uczczono 80. rocznicę śmierci podporucznika Juliana Wierzbickiego ps. "Roman" oraz żołnierzy AK

autor: Karol Prymaka

11.08.2024, 21:06, akt. 21:23

To okazja by poznać historię lokalnych partyzantów. W Upustku pod Nowinką odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci podporucznika Juliana Wierzbickiego ps. "Roman” oraz żołnierzy Armii Krajowej z Obwodów Suwałki i Augustów.

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci podporucznika Juliana Wierzbickiego ps. "Roman” oraz żołnierzy AK, 11.08.2024, fot. Karol Prymaka
Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę śmierci podporucznika Juliana Wierzbickiego ps. "Roman” oraz żołnierzy AK, 11.08.2024, fot. Karol Prymaka


0:00
0:00
W Upustku pod Nowinką uczczono 80. rocznicę śmierci podporucznika Juliana Wierzbickiego ps. "Roman" oraz żołnierzy AK - relacja Karola Prymaki | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W wydarzeniu uczestniczyli okoliczni mieszkańcy, wojskowi oraz przedstawiciele samorządów, którzy złożyli kwiaty w miejscu śmierci Juliana Wierzbickiego. Po ceremonii rozpoczął się symboliczny II bieg Romana na dystansie 1944 metrów. A także otwarto trasę rowerową Szlakiem Romana.


Julian Wierzbicki, pseudonim "Roman”, był dowódcą oddziału partyzanckiego działającego na terenie Puszczy Augustowskiej w okolicach gminy Nowinka. Wsławił się tym, że dokonywał brawurowych akcji partyzanckich w celu wsparcia lokalnej społeczności. Jedną ze słynnych akcji było odbicie rannych partyzantów ze szpitala w Suwałkach - mówił organizator uroczystości, rotmistrz Kawalerii Ochotniczej Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich Piotr Szakacz.


Po uroczystościach otwarto Szlak Romana o długości ponad 20 kilometrów. Wójt gminy Nowinka Teresa Strękowska zachęcała do skorzystania z tej trasy


Nie jest ten szlak łatwy, ponieważ prowadzi po lesie. A dróżka w niektórych miejscach jest typowo górska. Szlak Romana powstał po to, abyśmy mogli się cofnąć w czasie i przyjrzeć się dokładnie, jak to było w 1944 roku - mówiła Teresa Strękowska.


Uczestnicy biegu byli zachwyceni trasą.


Było całkiem przyjemnie. Uważam, że jest to dobry sposób na to, żeby spowodować, aby więcej ludzi tutaj przyjechało. Szlak jest wytyczony, a na tablicach można poczytać o historii danego miejsca. Jest to idealny sposób na naukę historii i zażycie odrobiny sportu - zaznaczał jeden z biegaczy.


Szlak Romana, otwarty podczas uroczystości, będzie teraz dostępny dla turystów przez cały rok. To wyjątkowa okazja, aby na nowo odkryć ślady walk partyzanckich w Puszczy Augustowskiej, lepiej poznać historię lokalnej społeczności oraz oddać hołd tym, którzy walczyli za wolność regionu.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie władze oddały hołd bohaterom w 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

14.02.2023, 11:05

Według historyków była to największa i najlepiej zorganizowana organizacja konspiracyjna w okupowanej przez Niemców Europie.


80. rocznica utworzenia Armii Krajowej - uroczystości w regionie [zdjęcia]

14.02.2022, 07:21

To była jedna z najlepiej zorganizowanych podziemnych organizacji wojskowych w Europie. W poniedziałek (14.02) przypada 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej.





ZNAJDŹ NAS





IGRZYSKA 2024

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok