Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie władze oddały hołd bohaterom w 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Podlaskie władze oddały hołd bohaterom w 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

autor: Wojciech Szubzda

14.02.2023, 11:05, akt. 17:11

Według historyków była to największa i najlepiej zorganizowana organizacja konspiracyjna w okupowanej przez Niemców Europie.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
81. rocznica utworzenia Armii Krajowej - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

81 lat temu powstała Armia Krajowa. Rocznicę uczcili w Białymstoku m.in. wojewoda, marszałek i służby mundurowe. Wspólnie złożyli wieńce przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.

W uroczystościach wziął udział też prezes białostockiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK mjr Czesław Chociej. - Nie było Polski i wszyscy my, młodzi, również zdawaliśmy sobie z tego sprawę. W związku z tym robiliśmy wszystko, żeby naszych wrogów jakoś pokonać. To była myśl przewodnia - mówił.

W uroczystościach uczestniczyli też udział żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To właśnie terytorialsi kontynuują tradycje AK.


- To jest dla nas bardzo ważne, żeby pamiętać o bohaterach. Kierujemy się takimi wartościami jak oni kiedyś, z tym że mamy lepiej. Nie musimy przelewać krwi za naszą ojczyznę i za naszą wolność - podkreślił dowódca 1. PBOT płk Mieczysław Gurgielewicz.


Dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak zwrócił uwagę, że data powstania Armii Krajowej jest symboliczna. Tłumaczył, że to był pewien proces.


- Armia Krajowa powstała tak naprawdę w 1939 roku, gdy utworzono Służbę Zwycięstwu Polski, gdy powstało państwo podziemne. W lutym 1942 roku w ramach przekształceń zmieniła się tylko i aż nazwa. Związek Walki Zbrojnej został przemianowany rozkazem Naczelnego Wodza na Armię Krajową. To pokazywało, że w Polskim Państwie Podziemnym są jedne Siły Zbrojne i jedno Wojsko Polskie w konspiracji - wyjaśniał dr Marek Jedynak.


Marszałek Artur Kosicki i wojewoda podlaski Bohdan Podlaski zwrócili uwagę, że żołnierze Armii Krajowej walczyli również po zakończeniu II wojny światowej - z system komunistycznym.

W południe hołd żołnierzom Armii Krajowej oddały władze Białegostoku - przy pomniku przy ul. Kilińskiego zapalono znicze.


Wojskową oprawę miały łomżyńskie obchody utworzenia Armii Krajowej. 

Złożenie kwiatów przed pomnikami Żołnierzy AK i Podziemia Niepodległościowego poprzedził apel pamięci i salwa honorowa.


Krótką historię tej największej podziemnej armii z czasów II wojny światowej i jej znaczenie przypomniał dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka.

Kwiaty przed pomnikami przy Alei Legionów złożyli przedstawiciele samorządów miasta i powiatu oraz wojska i III LO, które nosi imię Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej.

| red: zmj, mp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawę poświęconą Armii Krajowej można oglądać na rynku w Supraślu

8.02.2023, 18:08

Na Placu Tadeusza Kościuszki w Supraślu otwarto wystawę o Armii Krajowej. Na ponad 80 dużych planszach są przedstawione m.in. sylwetki dowódców czy opisy akcji żołnierzy podziemia niepodległościowego.


IPN szuka świadków i dokumentów na temat wydarzeń z 27 maja 1944 r. w Łapach

31.01.2023, 14:58

Świadków historii, fotografii, dokumentów dotyczących aresztowań kobiet z 27 maja 1944 roku w Łapach, które następnie zostały wywiezione do obozów koncentracyjnych - poszukuje białostocki oddział IPN. Materiały mają pomóc w uzupełnieniu historii z tego okresu.


Powstańcy z getta oraz ppor. Zbigniew Rećko ps. Trzynastka patronami roku 2023 w Białymstoku

1.01.2023, 08:40

Bohaterscy Powstańcy Getta Białostockiego oraz ppor. Zbigniew Rećko ps. Trzynastka są patronami roku 2023 w Białymstoku. W październiku stanowiska w tej sprawie przyjęli miejscy radni.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok