Radio Białystok | Wiadomości | Daria Pikulik srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w kolarstwie torowym w omnium

11.08.2024, 15:52, akt. 17:25

Daria Pikulik zdobyła srebrny medal olimpijski w kolarstwie torowym w omnium. Był to ostatni start reprezentanta Polski na igrzyskach w Paryżu.

Africa Studio - Fotolia.com

Pierwsze miejsce zajęła Amerykanka Jennifer Valente, a trzecie Nowozelandka Ally Wollaston. To dziesiąty medal, a czwarty srebrny, wywalczony przez reprezentantów Polski w Paryżu.

Polce sukcesu pogratulował premier Donald Tusk.

- Daria Pikulik pojechała genialnie i ostatniego dnia igrzysk zdobyła srebro. Polskie kobiety pokazały nam, jak się walczy! 8 medali panie, 2 panowie - napisał szef rządu na portalu X.

Trudny początek, jednak później było już znacznie lepiej

Wieloboju kolarskiego Pikulik nie zaczęła najlepiej. W pierwszej konkurencji scratch zajęła 14. lokatę. Ale w kolejnych było już znacznie lepiej. W wyścigu tempowym uzyskała trzeci rezultat i awansowała w klasyfikacji na siódmą lokatę. Do prowadzącej Amerykanki traciła 28 punktów. Od pozycji medalowej dzieliło ją natomiast tylko 10.

Kolejną konkurencją wieloboju był wyścig eliminacyjny (australijski), w którym triumfowała Valente, a na kolejnych miejscach uplasowały się Georgia Baker i Maggie Coles-Lyster. Polka była dziesiąta, gdyż została zamknięta podczas jednego z finiszów.

W ostatniej konkurencji Pikulik była najlepsza

W ostatniej konkurencji omnium, czyli kolarskiego wieloboju, w wyścigu punktowym Pikulik pojechała najlepiej z całej stawki. Na swoje konto wpisała 59 pkt, gdy Amerykanka uzyskała siódmy wynik i swój dorobek punktowy powiększyła tylko o 26. Drugi rezultat - 51 pkt miała Wollaston, która "wskoczyła" na podium z 12. pozycji zajmowanej po trzech konkurencjach.

Pikulik do strefy medalowej awansowała w połowie dystansu, na 35 okrążeń przed metą po raz pierwszy awansowała na drugą pozycję. Długo jej nie utrzymała, po chwili była trzecia, czwarta i piąta. Ale jechała doskonale, na 30 okrążeń przed metą była czwarta, zrównała się punktami z Dunką Amalią Dideriksen i tylko cztery punkty traciła do drugiej Australijki Georgii Baker.

Później Polka odjechała rywalkom wraz z doświadczoną Belgijką Lotte Kopecky i Holenderką Maike van der Duin. Po kilku kolejnych okrążeniach Pikulik wyszła na drugą pozycję, którą umocniła zajmując drugie miejsce w ostatnim, podwójnie punktowanym sprincie.

Pierwszy dla Polski medal olimpijski w kolarstwie od 2016 roku

Pikulik zdobyła pierwszy dla Polski medal olimpijski w kolarstwie od Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Tam brązowy wywalczył Rafał Majka w wyścigu szosowym.

27-letnia zawodniczka, urodzona w Skarżysku-Kamiennej, w 2020 roku w Berlinie wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata właśnie w omnium, a w dorobku ma również dwa srebrne i cztery brązowe krążki mistrzostw Europy w różnych konkurencjach torowych.

źródło: PAP | red: pp

Julia Szeremeta zdobyła srebrny medal igrzysk w Paryżu w bokserskiej kategorii 57 kg. W sobotnim (10.08) finale przegrała jednogłośnie na punkty z Tajwanką Yu Ting Lin 0-5 (27:30, 27:30, 27:30, 27:30, 27:30).

Polscy siatkarze przegrali finał z Francją 0:3

10.08.2024, 14:20

Polska nie sprostała w finałowym meczu gospodarzom igrzysk - Francuzom. Francja wygrała 3:0 (25:19, 25:20, 25:23). To pierwszy olimpijski medal polskich siatkarzy od 1976 roku.

Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu [zdjęcia]

9.08.2024, 08:43

Natalia Kaczmarek z Podlasia Białystok czasem 48,98 zdobyła brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 m.

Wojciech Nowicki: Chcę skończyć karierę na igrzyskach w Los Angeles [wideo]

6.08.2024, 09:47

Mistrz olimpijski z Tokio w rzucie młotem Wojciech Nowicki, który w Paryżu zajął dopiero siódme miejsce zapowiada, że nie zamierza się poddawać. – Na razie skupiam się na przyszłorocznych mistrzostwach świata, ponieważ z racji wieku stawiam sobie cele z roku na rok. Moim marzeniem jest zakończenie kariery na igrzyskach w Los Angeles – mówi Wojciech Nowicki.