Radio Białystok | Wiadomości | Liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska spotkała się z uczestnikami festiwalu TUTAKA

Liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska spotkała się z uczestnikami festiwalu TUTAKA

autor: Anna Petrovska

14.07.2024, 10:07, akt. 15.07.2024, 10:32

Była kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi, liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska spotkała się z uczestnikami Festiwalu Przebudzonych TUTAKA w uroczysku Boryk koło Gródka. Radiu Białystok udzieliła wywiadu - rozmowa poniżej.

Festiwal Przebudzonych "Tutaka", 13.07.2024, fot. Sylwia Krassowska
Festiwal Przebudzonych "Tutaka", 13.07.2024, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z liderką białoruskiej opozycji Światłaną Cichanouską rozmawia Anna Petrovska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tłumaczenie rozmowy:

Z liderką białoruskiej opozycji Światłaną Cichanouską rozmawiamy o aktualnej sytuacji na Białorusi, więźniach politycznych, niezależnych mediach, a także o problemach z nauczaniem języka białoruskiego w liceach w Bielsku Podlaskim i Hajnówce.


Anna Petrovska: Spotykamy się z okazji pani wizyty na Podlasiu, na Festiwalu Przebudzonych "Tutaka". To już pani czwarta wizyta w naszym regionie. Jakie są pani wrażenia?

W tym roku jestem po raz pierwszy. Jestem pod ogromnym wrażeniem liczby Białorusinów, którzy przyjechali na festiwal, mili i sympatyczni ludzie. Właśnie pospacerowałam po sklepikach z rękodziełem - widać, że Białoruś ma wiele bogactw, w tym zdolnych ludzi, mistrzów rzemiosła. Cieszę się, że mogę spotkać się z ludźmi, jest tu taka dobra atmosfera, człowiek czuje się wśród swoich.

Na Festiwal "Tutaka" przyjechała pani od razu po zakończeniu szczytu NATO w Waszyngtonie. Czy była tam możliwość zwrócenia uwagi na sytuację na Białorusi?

To nasza praca, żeby Białoruś nie schodziła na dalszy plan. Trzeba robić wszystko, by o Białorusi nie zapominano. Wiadomo, istnieją bardziej globalne problemy, Ukraina, Izrael, ale dla nas Białorusinów, ludzi, którzy siedzą w więzieniach, kraj sprzedaje się Rosji. Rosja to nasz wielki ból i problem. Naszym celem jest informowanie naszych demokratycznych partnerów, że bez wolnej Białorusi nie będzie pokoju i spokoju w Europie.

W końcowym komunikacie szczytu NATO była mowa o Białorusi. Niestety wspominano o niej jak o zagrożeniu. I tu musimy oddzielać wolnych Białorusinów od reżimu Łukaszenki, zagrożenie stwarza reżim, a Białorusini są za wolnością, pokojem, wspierają Ukrainę.

Tydzień temu wiele rodzin więźniów politycznych, jak i wszyscy Białorusini, czekali na amnestię zakładników reżimu Łukaszenki. Wiemy o 18 uwolnionych więźniach politycznych. Czy to początek drogi do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych?

Cieszę się, że przynajmniej tych 18 więźniów wyszło na wolność i spotkało się z najbliższymi. Nie wszyscy wiedzą, jak to jest być w białoruskim więzieniu, w izolacji, bez żadnej pomocy. O losie wielu więźniów nie mamy żadnej informacji, jak np. o moim mężu, już od roku nie wiem, co się z nim dzieje. Oczywiście chcemy, by jak najwięcej ludzi było zwolnionych i nad tym pracujemy, sankcje nad reżimem i wzmocnienie Białorusinów jak narodowości. Nie możemy tego rozpatrywać jako aktu humanizmu, ponieważ w tym samym dniu zostało uwięzionych osiem osób, a wielu więźniów skazano na jeszcze dłuższe terminy. To jednorazowa akcja, zamydlanie oczu, ale my powinniśmy starać się uwolnić wszystkich. To tysiące osób.

Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni informacjami, które dotyczą niezależnych białoruskich mediów, w szczególności BIEŁSATU. Jakie są pani plany i plany Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, by zachować niezależność białoruskich mediów?

Wolni i niezależni Białorusini powinni walczyć z wielką propagandą Rosji i reżimu Łukaszenki. Bardzo ważne, abyśmy zachowali wszystkie nasze niezależne media, abyśmy mieli możliwość docierania do tych, co zostali na Białorusi. Biełsat to kultowe media z absolutnie unikalną platformą. Chcielibyśmy, aby ten statut został zachowany. Prowadzimy rozmowy z ministerstwem, by Biełsat trwał nadal.

W ubiegłym roku pani wraz z przedstawicielką do spraw narodowego odrodzenia Aliną Kouszyk wspierałyście rodziców, białoruskich działaczy, którzy walczyli o zachowanie białoruskiego charakteru liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Niestety, nawet po wyborach parlamentarnych sytuacja się nie zmieniła na lepsze. Czy można dalej liczyć na państwa pomoc i wsparcie w tej sytuacji?

Oczywiście wierzę w to, że tylko poprzez wzmocnienie tożsamości narodowej, języka białoruskiego, historii i kultury, możemy zachować naszą narodowość. Nasze dzieci i młodzież powinni uczyć się języka białoruskiego, białoruski charakter liceów jest bardzo ważny, będziemy o to walczyć.  Chciałabym zwrócić się do rodziców, ponieważ język zaczyna się od rodziny: dbajcie o to, by wasze dzieci miały chęć do nauki języka białoruskiego, wtedy będziemy bardziej widoczni i władze nas usłyszą.

Dziękuję za rozmowę.

 

źródło: PAP | red: mag, at, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ostatni dzień Festiwalu Przebudzonych TUTAKA

14.07.2024, 07:12

To największy ogólnobiałoruski piknik, który łączy wszystkich Białorusinów. W uroczysku Boryk koło Gródka w niedzielę (14.07) ostatni dzień 4. edycji Festiwalu Przebudzonych TUTAKA.


Festiwal Przebudzonych Tutaka trwa - są m.in. warsztaty, pokazy filmowe i białoruska muzyka [zdjęcia]

13.07.2024, 07:47

Warsztaty, dyskusje, rozmowy, pokazy filmów i koncerty. W uroczysku Boryk koło Gródka trwa Festiwal Przebudzonych Tutaka.


Trzy dni z niezależną kulturą białoruską na Festiwalu "Tutaka" koło Gródka

12.07.2024, 13:48

Koncerty białoruskich kapel, warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych, spotkania i dyskusje na tematy ważne dla białoruskiej diaspory w Polsce - to tylko niektóre aktywności rozpoczynającego się w piątek (12.07) w uroczysku Boryk koło Gródka Festiwalu Przebudzonych "Tutaka".





ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok