Radio Białystok | Wiadomości | Co dalej z ustawą chroniącą Puszczę Białowieską?
Projekt budowy Tarczy Wschód i strefa buforowa nie wpłyną na realizację planów dotyczących wdrożenia ustawy chroniącej całą Puszczę Białowieską jako Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO - zapowiadają jej pomysłodawcy.
W lutym społeczny projekt ustawy chroniącej całą Puszczę Białowieską jako Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO przedstawiono w senacie na Komisji Klimatu i Środowiska. Ponad rok potrwa cała ścieżka legislacyjna. Wzbudził on jednak spore kontrowersje i protesty mieszkańców, polityków i samorządowców. Obawiają się oni wywłaszczeń, zakazów wchodzenia do lasu i korzystania z jego dobrodziejstw. Ustawa ustanawia jednego zarządcę, likwidację kilku nadleśnictw, rozszerzenie ochrony i rozwój turystyki.
Plany pomysłodawców mogło pokrzyżować ogłoszenie przez premiera Tarczy Wschód i strefy buforowej.
Tak się nie stanie, jeśli przyspieszymy prace nad ustawą. To konieczne, by zwłaszcza w obecnej sytuacji nie stracić statusu UNESCO i nie trafić na listę obiektów w zagrożeniu - mówi jeden z pomysłodawców Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich istot.
- Senacki projekt ustawy to ogromna szansa dla regionu zwłaszcza teraz - dodaje Ślusarczyk.
Pozwala on m.in na przeniesienie ruchu turystycznego i zatrzymanie tu turysty ze znanej Białowieży na inne miejscowości. Dlatego projekt ten powinien być pilnie procedowany.
Wciąż nie wiadomo czy dojdzie do referendum w tej sprawie. Miało się ono odbyć 14 lipca, ale wojewoda zakwestionował pytanie i uchylił uchwałę starostwa ws. referendum. Teraz całą procedurę trzeba zaczynać od nowa.
Tymczasem Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przygotowywanym od kilku lat projektem ochrony tego obszaru Białowieża Forest.
To zintegrowany Plan Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO, który trzeba szybko przedstawić UNESCO.