Radio Białystok | Wiadomości | Na kampusie UwB powstały kolejne szklane powierzchnie "w kropki", by ograniczyć kolizje ptaków
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku staje się coraz bardziej bezpieczny dla ptaków. Studenci Wydziału Biologii zabezpieczają kolejne przeszklenia, by nie stanowiły śmiertelnych przeszkód dla przelatujących ptaków.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tym razem specjalnymi kropkami zabezpieczana jest sąsiadująca z lasem fasada Wydziału Matematyki.
Na 120 m2 szklanej ściany biblioteki Wydziału Matematyki wyklejane są niewielkie białe kropki. To skuteczna i sprawdzona metoda, która zapobiega kolizjom.
Jak mówią biolodzy, gęste rozmieszczenie kropek sprawia, że ptaki traktują zabezpieczoną w ten sposób powierzchnię jako przeszkodę i ją omijają. Wcześniej wiele z nich ginęło, uderzając w szybę, w której odbijają się okoliczne drzewa - mówi dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii UwB.
Każdego roku dziesiątki ptaków rozbija się o przeszklone fasady uniwersyteckiego kampusu. Uczelnia sukcesywnie stara się zabezpieczać kolejne powierzchnie. Na jednej z nich prowadzone są testy nowego rozwiązania - niewidocznej dla ludzkiego oka foli z paskami, którą doskonale widzą ptaki. Pierwsze wyniki testu okazały się bardzo obiecujące.
Takie przedsięwzięcie organizuje się raz na 10 lat. Trwa VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. W województwie podlaskim ptaki liczą wolontariusze, chętnie pomagają im też mieszkańcy.
W sobotę (6.07) w Wilnie został uroczyście otwarty nowy gmach Filii Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki budynkowi uczelnia zyska nowe możliwości. Budowę dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.
Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego. Przyznała je Rada Doskonałości Naukowej.
Do tej pory uczyli się w 70-letnim budynku przy Placu NZS, już niedługo przeniosą się na kampus. Za dwa lata studenci Uniwersytetu w Białymstoku rozpoczną naukę w nowej siedzibie uniwersyteckiej humanistyki.
Przysłuchujmy się światu ptaków w mieście. Jak im się z nami żyje, czy maj to specjalny miesiąc dla pierzastych mieszkańców miast, czego o nich nie wiemy i o czym warto pamiętać?
Kiedyś musieli godzinami przedzierać się przez bagna. Teraz do liczenia czapli wykorzystują drona. Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego korzystają z nowej technologii. Ułatwia im to prace, ale też powoduje mniejszą uciążliwość dla badanych ptaków.
Uniwersytet w Białymstoku na szklanej ścianie jednego z budynków w kampusie testuje specjalną folię ograniczającą kolizje ptaków. Łącznie wyklejono folią ok. 300 metrów kwadr. powierzchni. Uczelnia liczy, że ograniczy to kolizje ptaków, do których wcześniej dochodziło.