Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 300 osób wzięło udział w II Biegu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
autor: Karol Prymaka
W Mikaszówce koło Augustowa w sobotę (6.07) odbył się II Bieg Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Wzięło w nim udział ponad 300 osób. Uczestnicy mieli do wyboru - bieg krótki Pro Memoria 1945 na dystansie 1945 metrów lub bieg główny Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na dystansie 23 km.
Trasa przebiegała przy murze na polsko-białoruskiej granicy w pobliżu pochówku ofiar Obławy Augustowskiej, co było dla wielu zaskoczeniem i powodem do zadumy.
Uczestnicy zwracali uwagę na walory trasy mimo ciężkich warunków panujących tego dnia.
- Trasa była niesamowita, biegliśmy nad samą granicą. Był to najgorszy moment, bo mimo iż widok przerażający, to brodziliśmy po kostki w piachu. Po drodze mijaliśmy wiele strumyków, gdzie można było się schłodzić, więc daliśmy radę - mówił jeden z biegaczy.
Natomiast tak swoje doznania na trasie skomentował zwycięzca biegu głównego na dystansie 23 kilometrów, Grzegorz Markiewicz z Czeremchy tak skomentował swoje doznania na trasie:
Trasa była całkiem przyjemna. Dużo lasów, czyli to, co lubię. Była to tak naprawdę zabawa biegowa. Miałem wynik nieco ponad 1,5 godziny, więc dużo można było pomyśleć, szczególne biegnąć przy murze i widząc wojskowych - mówił zwycięzca zawodów.
Jak zaznaczyła współorganizatorka wydarzenia Urszula Gierasimiuk, kierownik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Białymstoku w tym roku medale dla biegaczy są wyjątkowe.
Chcieliśmy, aby ten biegł miał twarz osoby, która została aresztowana tylko dlatego, że była Polakiem. Dlatego w tym roku mamy Romka Różańskiego. Jest to chłopak, który pochodził z Mikaszówki. Tu znajduje się jego grób na cmentarzu. W chwili aresztowania miał 17 lat i to jest ważne, aby przypominać, że także młode osoby były ofiarami sowieckich zbrodni - dodała Urszula Gierasimiuk.
Jak poinformował nas główny organizator wydarzenia Antoni Kuźma z Fundacji Woda Las, uczestnicy biegli zaledwie 300 metrów od miejsca pochówku ofiar Obławy Augustowskiej. A wszyscy biegacze, którzy ukończyli trasę otrzymali pamiątkowe puchary i medale.
Wydarzenie zorganizowali: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Stowarzyszenie Woda Las.