Radio Białystok | Wiadomości | Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Podlaskiem [zdjęcia]
autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Iza Kosakowska, Marcin Gliński
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest od 2011 roku.
Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku
Mieszkańcy, przedstawiciele władz i różnych środowisk upamiętnili w Białymstoku Żołnierzy Wyklętych. Modlili się przed pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" i tam też złożyli kwiaty.
Wspominamy takich bohaterów jak generał Nil, jak Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński, jak tysiące ich poległych towarzyszy broni, oddajemy hołd tym, którzy jak Danuta Siedzikówna "Inka" w chwili najcięższej próby zachowali się jak trzeba - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
"Walczyli o niepodległość od początku, a to komuniści chcieli ich wykląć, wyjąć poza nawias społeczeństwa i trzeba przypominać, że to byli żołnierze niepodległości, którzy walczyli, by Polska była wolna" - dodaje dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marek Jedynak.
Musimy o nich pamiętać, przekazywać historię szczególnie młodemu pokoleniu - podkreśla marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
W piątek (1.03) w Białymstoku w kościele pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (przy ul. Chętnika) odsłonięta została tablica poświęcona Danucie Siedzikównie "Ince".
Natomiast w weekend w różnych miejscach odbywać się będą Biegi "Tropem Wilczym", również upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łomży
Apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy uczczono w Łomży Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Miejscem uroczystości, w których wzięły udział m.in. delegacje samorządów, organizacji i stowarzyszeń, były okolice pomnika Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 przy zbiegu Szosy Zambrowskiej i ul. Zawadzkiej.
Tego dnia hołd oddajemy wszystkim żołnierzom niezłomnym – i tym pomnikowym, najbardziej znanym, i tym, o których rzadko się mówi, przede wszystkim walczącym na naszych terenach. Oraz ich rodzinom, często prześladowanym przez całe dziesięciolecia – stwierdził Dariusz Syrnicki ze Związku Żołnierzy NSZ.
W obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisał się także tegoroczny projekt „Iskry Nadziei”, w ramach którego odbył się cykl wykładów panelowych o historii tamtego okresu oraz wieczorny koncert muzyczny nawiązujący tematycznie do tych czasów.
W niedzielę (3.03.) w kilku okolicznych miejscowościach, m.in. w Piątnicy i w Giełczynie oraz w Szumowie (pow. zambrowski), odbędą się biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym z symbolicznym dystansem 1963 m nawiązującym do roku, w którym zginął w walce ostatni polski Żołnierz Wyklęty.
Podobne biegi w naszym województwie zaplanowano także w Augustowie, Białymstoku, Goniądzu, Grabowie, Grajewie, Kolnie, Siemiatyczach, Supraślu, Szczuczynie i w Wysokiem Mazowieckiem.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Suwałkach
Od nabożeństwa w suwalskiej konkatedrze rozpoczęły się w Suwałkach (1.03) obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po nim uczestnicy przeszli pod pomnik 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej, żeby oddać hołd niezłomnym bohaterom. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, władze miejskie, żołnierze, harcerze, a także uczniowie i mieszkańcy miasta.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki" , wspólnie z przedstawicielami Związku Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej zaplanowała akcję uliczną „Pamiętamy”. Na ścianach byłego więzienia w Suwałkach, obecnym Domu Handlowym Plaza miał zostać zaprezentowany film o jednym z wyklętych – Marianie Piekarskim, a także miała odbyć się kwesta na rzecz Fundacji „Niezłomni”.
Mieszkańcy Sokółki także uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili także mieszkańcy Sokółki. Zorganizowano tam bieg na 1963 m. Dystans jest symboliczny i jest jednocześnie datą schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy - Józefa Franczaka ps. "Lalek". Bieg Tropem Wilczym rozpoczął się w południe, a jego uczestnicy pobiegli ulicami Mickiewicza, Sikorskiego, Piłsudskiego i Witosa.
Bieg to niejedyna forma upamiętnienia żołnierzy wyklętych w Sokółce. Wieczorem o 18:00 w sokólskim sanktuarium miała rozpocząć się msza święta w intencji walczących, a później jej uczestnicy mieli przemaszerować pod dawną siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa, a tam - uroczysty apel i zapalenie Światła Pamięci.
Harcerze i Zuchy po raz 9. ukończyli Marsz Wilcze Tropy
Najmłodsi już skończyli wędrówkę, starsi wyruszyli na całą noc. Po Białymstoku i po Puszczy Knyszyńskiej po raz 9. odbył się Marsz Wilcze Tropy. Wzięło w nim udział około 400 zuchów i harcerzy.
- To lekcja historii w terenie i wyzwanie, a celem jest upamiętnienie w taki nietypowy sposób żołnierzy wyklętych - mówi komendant tego wydarzenia harcmistrz Sławomir Andryszewski i dodaje: "uczestników łączy przyjaźń, budowanie relacji i chęć przeżycia przygody.
Zakończenie 9. Nocnego Marszu Wilcze Tropy zaplanowano około 6:00 rano.