Radio Białystok | Wiadomości | Mikołaj Dorożała: Lasy Państwowe będą wnosić opłatę na rzecz parków narodowych i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska
Lasy Państwowe będą wnosić opłatę na rzecz parków narodowych i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Opłata ma pochodzić z dochodów z pozyskania drewna.
Mikołaj Dorożała poinformował o pracach nad projektem ustawy, który dotyczyć finansowania parków narodowych oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Obecnie Lasy Państwowe wspierają finansowo parki narodowe m.in. poprzez Fundusz Leśny.
Mikołaj Dorożała przekazał, że ministerstwo w tym samym projekcie chce zaproponować też kary - do 10 mln zł - za wycinkę drzew niezgodną z tzw. Planem Urządzenia Lasu. To podstawowy dokument opracowywany dla określonego nadleśnictwa.
Nowe przepisy miałyby wejść w życie już za 4 miesiące. Zmiana przepisów wymuszona jest wyrokiem TSUE, który wskazał na niezgodność polskich przepisów z unijnymi.
Kilka lat temu organizacje ekologiczne bezskutecznie próbowały zablokować w sądach administracyjnych zmiany PUL trzech nadleśnictw z Puszczy Białowieskiej, które zakładały większe cięcia drzew. Udało się powstrzymać cięcia na drodze administracyjnej w grudniu 2017 r. Organizacje złożyły pozew cywilny przeciwko Skarbowi Państwa i ten zabezpieczył powództwo zakazując cięć. Obowiązuje to do tej pory.
O Puszczy Białowieskiej, jej ochronie i zarządzaniu - burzliwe dyskusje toczą się od lat, ale ostatnie wydarzenia rozgrzały strony sporu do czerwoności.
- Wszystkie nadleśnictwa, które administrują lasami Puszczy Augustowskiej i Puszczy Knyszyńskiej, muszą ograniczyć pozyskanie drewna lub w ogóle go zaprzestać.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała w poniedziałek (8.01) o wydaniu decyzji o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.