Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie i absolwenci Technikum Programistycznego INFOTECH rozwijają projekt oparty o tzw. Internet Rzeczy
To inicjatywa, która w założeniu twórców ma przynieść mieszkańcom województwa podlaskiego wiele korzyści. Uczniowie i absolwenci białostockiego Technikum Programistycznego INFOTECH tworzą projekt oparty o tzw. Internet Rzeczy.
Młodzi programiści pokryli cały Białystok siecią, dzięki której mogą monitorować na bieżąco m.in. jakość powietrza i inne parametry.
W przyszłości projekt mogą rozwijać też mieszkańcy regionu
Uczniowie i absolwenci Technikum Programistycznego INFOTECH chcą, by w przyszłości swoją cegiełkę do projektu dołożyli sami mieszkańcy regionu.
Pokryliśmy cały Białystok siecią LoRaWAN, dzięki czemu każdy obywatel może zrobić swój czujnik, powiesić go i na platformie badać powietrze, sprawdzać miejsca parkingowe. Jest dowolność w tym wszystkim - mówi absolwent Technikum Programistycznego INFOTECH w Białymstoku Maciej Jakubowicz.
Powstał startup OmniHUB, a uczniowie i absolwenci rozwijają wiele pomysłów. - Wykreował się startup. Nazywa się OmniHUB. Teraz my te szkolne projekty badawcze przekształcamy w projekty komercyjne. Robimy np. wyspy badawcze. Taką wyspę testowaliśmy na Zalewie Czapielówka w Czarnej Białostockiej. Dzięki urządzeniu możemy np. przewidywać przyduchę i ratować ryby. Możemy uruchamiać agregaty powietrzne, żeby ryby nam nie umierały - dodaje Maciej Jakubowicz.
Zaczęło się od czujników w klasach
Absolwenci i uczniowie Technikum zaczęli swoją pracę od zaprojektowania systemu w szkole. W klasach zamontowali czujniki, dzięki którym analizowali jakość powietrza w czasie lekcji i jego wpływ na poziom skupienia ucznia. Następnie zaprojektowali system wykrywania pożarów w lasach i monitorowania stanu wody we wspomnianym Zalewie Czapielówka, ale też w Siemianówce. Jednym z elementów projektu opartego o Internet Rzeczy jest również system, dzięki któremu można sprawdzać zajętość miejsc parkingowych.
Naszym zadaniem jest przede wszystkim edukacja w obszarze najnowszych technologii, włączając w to właśnie Internet Rzeczy. Uczymy teorii, ale jesteśmy szkołą przede wszystkim praktyczną. Chcemy budować rozwiązania technologiczne razem z uczniami, które wspomagają w jakiś sposób życie mieszkańców regionu - mówi dyrektor ds. nauki programowania w Technikum Programistycznym INFOTECH w Białymstoku Karol Przybyszewski.
Szczegóły dotyczące projektów uczniów i absolwentów białostockiego Technikum Programistycznego INFOTECH są na stronie internetowej placówki oraz na stronie startupu OmniHUB.