Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie i absolwenci Technikum Programistycznego INFOTECH rozwijają projekt oparty o tzw. Internet Rzeczy

Uczniowie i absolwenci Technikum Programistycznego INFOTECH rozwijają projekt oparty o tzw. Internet Rzeczy

autor: Marcin Gliński

4.07.2024, 16:30, akt. 21:34

To inicjatywa, która w założeniu twórców ma przynieść mieszkańcom województwa podlaskiego wiele korzyści. Uczniowie i absolwenci białostockiego Technikum Programistycznego INFOTECH tworzą projekt oparty o tzw. Internet Rzeczy.

Źródło: infotech.edu.pl
Źródło: infotech.edu.pl


0:00
0:00
Uczniowie i absolwenci białostockiego Technikum Programistycznego INFOTECH rozwijają projekt oparty o tzw. Internet Rzeczy - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Młodzi programiści pokryli cały Białystok siecią, dzięki której mogą monitorować na bieżąco m.in. jakość powietrza i inne parametry.

W przyszłości projekt mogą rozwijać też mieszkańcy regionu

Uczniowie i absolwenci Technikum Programistycznego INFOTECH chcą, by w przyszłości swoją cegiełkę do projektu dołożyli sami mieszkańcy regionu.


Pokryliśmy cały Białystok siecią LoRaWAN, dzięki czemu każdy obywatel może zrobić swój czujnik, powiesić go i na platformie badać powietrze, sprawdzać miejsca parkingowe. Jest dowolność w tym wszystkim - mówi absolwent Technikum Programistycznego INFOTECH w Białymstoku Maciej Jakubowicz.


Powstał startup OmniHUB, a uczniowie i absolwenci rozwijają wiele pomysłów. - Wykreował się startup. Nazywa się OmniHUB. Teraz my te szkolne projekty badawcze przekształcamy w projekty komercyjne. Robimy np. wyspy badawcze. Taką wyspę testowaliśmy na Zalewie Czapielówka w Czarnej Białostockiej. Dzięki urządzeniu możemy np. przewidywać przyduchę i ratować ryby. Możemy uruchamiać agregaty powietrzne, żeby ryby nam nie umierały - dodaje Maciej Jakubowicz.


Zaczęło się od czujników w klasach

Absolwenci i uczniowie Technikum zaczęli swoją pracę od zaprojektowania systemu w szkole. W klasach zamontowali czujniki, dzięki którym analizowali jakość powietrza w czasie lekcji i jego wpływ na poziom skupienia ucznia. Następnie zaprojektowali system wykrywania pożarów w lasach i monitorowania stanu wody we wspomnianym Zalewie Czapielówka, ale też w Siemianówce. Jednym z elementów projektu opartego o Internet Rzeczy jest również system, dzięki któremu można sprawdzać zajętość miejsc parkingowych.  


Naszym zadaniem jest przede wszystkim edukacja w obszarze najnowszych technologii, włączając w to właśnie Internet Rzeczy. Uczymy teorii, ale jesteśmy szkołą przede wszystkim praktyczną. Chcemy budować rozwiązania technologiczne razem z uczniami, które wspomagają w jakiś sposób życie mieszkańców regionu - mówi dyrektor ds. nauki programowania w Technikum Programistycznym INFOTECH w Białymstoku Karol Przybyszewski.


Szczegóły dotyczące projektów uczniów i absolwentów białostockiego Technikum Programistycznego INFOTECH są na stronie internetowej placówki oraz na stronie startupu OmniHUB.


| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gala finałowa konkursu "Wschodzący innowatorzy"

25.06.2024, 21:12

Uczniowie szkół ponadpodstawowych stworzyli innowacyjne projekty. Ich praca się opłaciła.


Absolwentki III LO w Białymstoku opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion

27.02.2024, 15:03

Wygrały w międzyuczelnianym konkursie "Wschodzący Innowatorzy”, a teraz mają szansę na komercjalizację swojego wynalazku. Dwie absolwentki III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na zlecenie Białowieskiego Parku Narodowego opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion.


Uniwersytet w Białymstoku wspiera zdolnych uczniów

21.12.2022, 12:03

Chcą poznawać granice wolności słowa, badać przyczyny gospodarczych kryzysów czy zbadać aktywność młodzieży w samorządzie. 22 uczniów z podlaskich szkół średnich zakwalifikowało się do pierwszego programu tutorskiego na Uniwersytecie w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok