Radio Białystok | Wiadomości | Absolwentki III LO w Białymstoku opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion
Wygrały w międzyuczelnianym konkursie "Wschodzący Innowatorzy”, a teraz mają szansę na komercjalizację swojego wynalazku. Dwie absolwentki III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na zlecenie Białowieskiego Parku Narodowego opracowały urządzenie do oczyszczania ubrania z niepożądanych nasion.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Interceler - bo tak nazywa się maszyna - to prosty system szczotek poziomych i pionowych, które wprawiane w ruch przy użyciu rąk oczyszczą buty i nogawki spodni z nasion, których zawleczenie jest niepożądane z uwagi na ochronę cennych przyrodniczo terenów. Jak mówi jedna z współautorek projektu Maja Kalicka – inspiracją były szczotki w myjni samochodowej i urządzenia do oczyszczania butów stosowane na przykład w hotelach.
"Zleceniodawcą” projektu jest Białowieski Park Narodowy. Jak mówi pełniący obowiązku dyrektora BPN Aleksander Bołbot, stałym problemem parku jest zawlekanie obcych gatunków roślin, które przedostają się do parku na butach i nogawkach spodni. Wpływ na to ma spory ruch turystyczny. Jak mówi po dyrektora, by chronić park, można go zamknąć dla turystów, lub opracować sposoby minimalizowania ryzyka przenoszenia nasion roślin. Dlatego władze parku zgłosiły swój problem do konkursu Politechnicznej Sieci Via Carpatia "Wschodzący Innowatorzy”. Rozwiązania zgłoszonych problemów opracowywali uczniowie szkól ponadpodstawowych i właśnie drużyna z III LO znalazła się w gronie zwycięzców konkursu.
Maszyna pod nazwą Interceler zaproponowana przez uczennice ma zostać skomercjalizowana przez spółkę celową Politechniki Białostockiej - Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o. we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku oraz Białowieskim Parkiem Narodowym.
Ekspert inżynierii mechanicznej z Politechniki Białostockiej znalazł się w elitarnym gronie badaczy docenionych na Gali Nauki Polskiej. Profesor Krzysztof Żur otrzymał nagrodę ministra nauki za osiągnięcia w działalności naukowej.
Ta gra uczy m.in. logicznego myślenia, a jej miłośnicy przekonują, że zasady gry są proste.
Studenci Politechniki Białostockiej nauczą się konfigurowania i tworzenia funkcjonalności internetowych sieci 5G. Na uczelni otwarto pierwsze w Polsce laboratorium, w którym przyszli inżynierowie w praktyce będą poznawać możliwości nowej technologii przesyłu danych.
Nieco ponad 700 miejsc na 17 kierunkach studiów. Największa uczelnia techniczna w regionie, Politechnika Białostocka rozpoczyna w poniedziałek (15.01) rekrutację na studia drugiego stopnia.
To technologia, które może okazać się niezwykle przydatna i proekologiczna. Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne ekrany akustyczne, do których produkcji wykorzystać chcą gigantyczne łopaty turbin wiatrowych.