Radio Białystok | Wiadomości | Dzień Jagodzianki - święto poświęcone jednej z najbardziej lubianych słodkości w Polsce
autor: Karol Prymaka
Tradycyjna bułka z nadzieniem jagodowym ma wielu miłośników. Z ich produkcji w regionie słynie Augustów. Tradycja wypiekania jagodzianek w tym mieście i okolicach sięga wielu lat i jest ściśle związana z letnim sezonem turystycznym oraz bogactwem okolicznych lasów w jagody.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jagodzianka augustowska musi być przede wszystkim smaczna zaznacza Bogusława Mikucka, która od wielu lat zajmuje się wypiekaniem tego przysmaku.
Musi zawierać świeże jagody zerwane prosto z lasu, dodatkowo dobre ciasto drożdżowe i przepyszną kruszynką. W produkcji stosuję zasadę, aby ktoś przy jedzeniu czuł, że w środku są jagody. Korzystamy ze zbiorów w Puszczy Augustowskiej i okolicznych lasach - zdradziła Bogusława Mikucka.
Mieszkańcy i turyści od rana odwiedzali okoliczne cukiernie, by spróbować regionalnych specjałów.
Usłyszałem w Polskim Radiu Białystok o Dniu Jagodzianki, dlatego poszedłem kupić dwie sztuki w pobliskiej kawiarni. Są bardzo dobre, świeże i nawet ciepłe w środku. Bez wątpienia polecam wszystkim - mówił jeden z turystów.
Najtańsze jagodzianki w Augustowie kosztują ok. 6 złotych, a te droższe nawet i kilkanaście złotych.
W poszukiwaniu wakacyjnych smaków skierowaliśmy się do Augustowa. To jedno z najpiękniejszych podlaskich miast, leżące nad dziewięcioma jeziorami, otoczone prastarą Puszczą Augustowską.
Tradycja wypieku bułek jagodzianek, jak podają wytwórcy, sięga w regionie Puszczy Augustowskiej XVIII wieku.