Radio Białystok | Wiadomości | Propozycja dla miłośników przyrody: zostań wolontariuszem w Biebrzańskim Parku
Chcesz opiekować się dziką naturą i mieć dostęp do miejsc pod ścisłą ochroną? Zostań wolontariuszem w Biebrzańskim Parku Narodowym.
To sposób na spędzenie czasu w wakacje, ale też zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy. A wszystko w miejscach, do których zwykli turyści często nie mają dostępu. Biebrzański Park Narodowy szuka wolontariuszy. Jak mówi jego dyrektor Artur Wiatr, takie osoby mogą pomóc, np. w pielęgnacji sasanki.
Park ma różne propozycje dla wolontariuszy
Wolontariat to taka forma spędzenia wolnego czasu, a przy okazji, zdobycia nowego doświadczenia. Szukamy w tej chwili wolontariuszy do zaopiekowania się sasanką. Sasanka otwarta to taki szczególny gatunek, który występuje w parku. Rzadki, piękny, urodziwy, ale wymaga czynnej ochrony, dlatego pielęgnujemy, wykonujemy określone zadania. Jest nam potrzebna pomoc. Zapraszamy w zależności od zainteresowań, od wolnego czasu. Jesteśmy w stanie zaproponować coś fajnego - mówi Artur Wiatr.
Park gwarantuje dach nad głową i nowe doświadczenie - dodaje dyrektor BBN.
Co dostaje wolontariusz?
Każdy wolontariusz dostaje od nas zamieszkanie, to jest pierwsza i najważniejsza rzecz. No i oczywiście ubezpieczenie, transport, narzędzia do pracy, dobry humor i fajne doświadczenie - jak sądzę. Szukamy nie tylko na wakacje, także w okresie pozawakacyjnym, no teraz oczywiście wakacje sprzyjają wykonywaniu różnych prac w terenie, w związku z tym to jest taki najbardziej intensywny czas - wyjaśnia dyrektor Artur Wiatr.
Szczegółowe informacje na temat wolontariatu w Parku można znaleźć na jego stronie www.biebrza.org.pl
Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki, ale to również ludzie, którzy spędzili tu całe życie, i regionalne potrawy. To największy park narodowy w Polsce, ale nie tylko jego wielkość świadczy o jego wyjątkowości. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, które trudno spotkać w innych miejscach. W parku są kilometry szlaków, które prowadzą przez najdziksze przyrodniczo miejsca.
Pogoda przyciąga turystów do Narwiańskiego Parku Narodowego. Ci chętnie wybierają się na spacery kładką Śliwno-Waniewo.
Próbujemy zbudować nowy dom puchaczom - mówią przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Żeby to zrobić, montują na drzewach specjalne platformy, w których puchacze mogą tworzyć swoje gniazda.