Radio Białystok | Wiadomości | Turyści znów mogą korzystać z kładki Śliwno-Waniewo
Pogoda przyciąga turystów do Narwiańskiego Parku Narodowego. Ci chętnie wybierają się na spacery kładką Śliwno-Waniewo.
Ze względu na niski poziom wody - jest to utrudnione. Trzeba zachować szczególną ostrożność.
Kładka działa z obu stron. I od strony Śliwna i od strony Waniewa można przejść, tylko trzeba uważać, bo jest niski poziom wody. Od strony Waniewa zamontowaliśmy specjalne schody, żeby ułatwić przemieszczanie się, ale trzeba zachować szczególną ostrożność. Zwracajmy też uwagę na upały, zabierajmy ze sobą wodę, nawadniajmy się - mówi dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego Grzegorz Piekarski.
Ze względu na to, że jest bardzo sucho, Grzegorz Piekarski zwraca też uwagę, na ostrożne obchodzenie się z ogniem na terenie Parku:
Podobno bagna nie płoną, ale mieliśmy przykład pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Uważajmy, trzciny są suche, teren jest suchy. Nie rzucajmy niedopałków, z otwartym ogniem uważajmy na terenie parku - dodaje dyrektor Grzegorz Piekarski.
Z zachowaniem odpowiedniej ostrożności i odpowiedzialności warto odwiedzić Narwiański Park Narodowy. Jego największym walorem przyrodniczym jest unikatowy system doliny rzeki Narew - nazywanej "Polską Amazonią".
O Puszczy Białowieskiej, jej ochronie i zarządzaniu - burzliwe dyskusje toczą się od lat, ale ostatnie wydarzenia rozgrzały strony sporu do czerwoności.
Uchwała powiatu hajnowskiego o przeprowadzeniu 14 lipca referendum o sposobie zarządzania Puszczą Białowieską została podjęta z naruszeniem prawa - uznał w piątek (14.06) wojewoda podlaski i rozstrzygnięciem nadzorczym uchylił tę uchwałę - poinformował urząd wojewódzki.
24 maja 1909 roku powstał pierwszy w Europie park narodowy - Sarek w Laponii. Dlatego to właśnie tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych.