Radio Białystok | Wiadomości | Medalowy piątek lekkoatletów Podlasia Białystok na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy [zdjęcia, wideo]

autor: Barbara Sokolińska

28.06.2024, 18:44, akt. 29.06.2024, 07:54

Czworo zawodników Podlasia Białystok zdobyło w piątek (28.06) w Bydgoszczy medale lekkoatletycznych mistrzostw Polski. Złoto zdobyły Maria Żodzik w skoku wzwyż i Natalia Kaczmarek w biegu na 400 m, a srebro Damian Czykier w biegu na 110 m przez płotki i Wojciech Nowicki w rzucie młotem.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce w Bydgoszczy 2024, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

Maria Żodzik na zawodach w Bydgoszczy triumfowała z rezultatem 1,86 m.

Dla 27-latki, która niedawno otrzymała polskie obywatelstwo i dostała zgodę na reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej to pierwszy medal mistrzostw Polski. Drugie miejsce w konkursie zajęła Paulina Borys z SKLA Sopot, a trzecie Wiktoria Miąso z Resovii Rzeszów.

1,86 m to wynik daleki od najlepszych osiąganych w tym sezonie przez Marię Żodzik. W styczniu na halowych MP skoczyła 1,97 m, a w czerwcu na Mityngu Gwiazd w Białymstoku uzyskała 1,95 m. Podczas konkursu w Bydgoszczy trzykrotnie próbowała przeskoczyć poprzeczkę zawieszoną na 1,88 m - wszystkie z trzech prób były jednak nieudane.

Natalia Kaczmarek była bezkonkurencyjna w biegu na dystansie 400 m. Mistrzyni Europy z Rzymu kontrolowała rywalizację i wygrała z czasem 50,77 s. Druga była Marika Popowicz (51,42 s, Zawisza Bydgoszcz), a trzecia Justyna Święty-Ersetic (52,13 s, AZS AWF Katowice).

Klubowy kolega Żodzik i Kaczmarek - Damian Czykier wywalczył srebro w biegu na 110 m przez płotki z wynikiem 13,41 s. Złoto zdobył jego główny rywal - Jakub Szymański (SKLA Sopot), który czasem 13,25 s wyrównał rekord Polski należący do Czykiera.

Wojciech Nowicki w konkursie rzutu młotem tym razem musiał uznać wyższość swojego odwiecznego rywala - Pawła Fajdka. Najdalszy rzut mistrza olimpijskiego z Tokio wylądował na 75,89 m, Fajdek rzucił prawie 5 metrów dalej. Warto odnotować, że Nowicki zrezygnował z występu w dwóch ostatnich seriach, a także spalił dwie próby.

W piątek (28.06) na mistrzostwach Polski startowali także inni lekkoatleci i lekkoatletki Podlasia Białystok. Najlepszy wynik zanotowała Marlena Granaszewska, która z czasem 24,05 zajęła 5. miejsce w finale biegu na 200 m.

| red: bs, zmj

Dwa złote medale zdobyły podlaskie lekkoatletki na mistrzostwach Polski w Bydgoszczy. W konkursie rzutu oszczepem triumfowała Maria Andrejczyk, a w pchnięciu kulą zwyciężyła Klaudia Kardasz.

Znów świetna Kaczmarek, Nowicki drugi na Memoriale Ireny Szewińskiej

21.06.2024, 08:39

Natalia Kaczmarek wygrała bieg na 400 m podczas lekkoatletycznego memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy.

Oficjalnie: Maria Żodzik z Podlasia Białystok będzie mogła reprezentować Polskę na międzynarodowych imprezach

18.06.2024, 20:04

Maria Żodzik z Podlasia Białystok od 20 czerwca będzie mogła reprezentować Polskę na międzynarodowych imprezach lekkoatletycznych. Taką informację podała na oficjalnym profilu zawodniczki światowa federacja World Athletics.