Radio Białystok | Wiadomości | Czym wyróżniają się parki narodowe w Podlaskiem?
24 maja 1909 roku powstał pierwszy w Europie park narodowy - Sarek w Laponii. Dlatego to właśnie tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W województwie podlaskim mamy cztery parki narodowe: Biebrzański, Białowieski, Narwiański i Wigierski. Każdy z nich ma swoją specyfikę.
Biebrzański Park Narodowy jest największy w Polsce. Ma blisko 60 tys. hektarów powierzchni, a to blisko 20 proc. wszystkich parków narodowych w Polsce. To ostoja wielu rzadkich gatunków zwierząt i teren naturalnych bagien i torfowisk.
W Białowieskim Parku są obszary wyjątkowe w skali Europy. Jest tam ścisły rezerwat lasu naturalnego, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami, a ingerencja człowieka jest minimalna.
W Narwiańskim Parku Narodowym jest jak w polskiej Amazonii. Rzeka bardzo malowniczo przecina dolinę Narwi i jest siedliskiem wielu zwierząt. W Wigierskim dominują jeziora, ale też cenne przyrodniczo lasy, które otaczają wodę i duża różnorodność terenu.
A więcej na temat parków narodowych w naszym województwie w relacji Pawła Wądołowskiego - o każdym z parków opowiadają jego dyrektorzy.
To największy park narodowy w Polsce i ostoja wielu rzadkich gatunków zwierząt. W czwartek (23.05) Biebrzański Park Narodowy oficjalnie obchodzi 30. rocznicę utworzenia. Z tej okazji w Goniądzu trwa dwudniowa konferencja, na której przyrodnicy opowiadają m.in. o historii Parku.
Jego pomysłodawcą jest Suwalska Organizacja Turystyczna. Powstał przy współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym. Ma on przyciągnąć turystów na Suwalszczyznę.
Kiedyś musieli godzinami przedzierać się przez bagna. Teraz do liczenia czapli wykorzystują drona. Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego korzystają z nowej technologii. Ułatwia im to prace, ale też powoduje mniejszą uciążliwość dla badanych ptaków.
Tłumy turystów z różnych stron kraju spędzają majowy weekend na Suwalszczyźnie.
Piękno przyrody, przestrzeń i cisza - między innymi to zdecydowało, żeby długi weekend spędzić nad Biebrzą. Tak naszemu reporterowi mówili turyści, których spotkał przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym.
To nietypowe odkrycie. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego pojawił się ptak, którego bardzo ciężko zaobserwować w tej części Europy. Jak mówi pracownik Parku Piotr Marczakiewicz, to czapla złotawa.