Radio Białystok | Wiadomości | Wybory do Parlamentu Europejskiego - według exit poll wygrywa Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc.
Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc. - tak wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego
W wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. Koalicja Obywatelska wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 38,2 proc., Prawo i Sprawiedliwość ma 33,9 proc. - tak wynika z badania exit poll. Po raz pierwszy od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość nie ma najlepszego wyniku w wyborach ogólnopolskich.
- Dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium, jestem tak szczęśliwy, mamy prawo do radości i wzruszenia - powiedział w niedzielę wieczorem Donald Tusk.
- Najbardziej wzrusza mnie to, że mimo niełatwych czasów, mimo tego, że być może nasi wyborcy, Polki i Polacy chcieliby więcej, szybciej (...) ale dzisiaj, w tym momencie mam jakieś takie poczucie wielkiej i osobistej, i naszej wspólnej satysfakcji, że nie zmarnowaliśmy tych trudnych lat i tych pięknych miesięcy po 15 października - powiedział szef rządu.
Donald Tusk: To być może jeden z najważniejszych momentów naszej historii
- To być może jeden z najważniejszych momentów naszej historii. Polska staje się w sposób zasłużony, dzięki waszym wysiłkom i waszej postawie przez ostatnich 10 lat, a szczególnie w ostatnich miesiącach, liderem Unii Europejskiej - mówił Donald Tusk na wieczorze wyborczym. Podkreślił, że jego słowa "to nie pusty slogan".
- My w tym marszu dla dobrych spraw nie możemy się zatrzymać. I obiecuję to wszystkim Polkom i Polakom, że się nie zatrzymamy - zadeklarował szef rządu. - Będziemy szli do przodu z tymi sztandarami - białoczerwonymi i europejskimi, z przekonaniem, że warto o dobrą, przyzwoitą, ambitną Polskę walczyć dziś, jutro, za rok, za pięć lat - podkreślił Donald Tusk.
Jarosław Kaczyński: Ten wynik to dla nas wielkie zadanie
- Ten wynik to dla nas wielkie zadanie - powiedział prezes PiS po ogłoszeniu sondażowych wyników eurowyborów.
Dodał, że to "bardzo jasne zadanie". - Będziemy mieli za chwilę bardzo jasny projekt tego, co czynić. Będziemy się szanowni państwo jednoczyć. I nie ma żadnej wątpliwości, że droga do zwycięstwa, do zwycięstwa w tych najważniejszych wyborach - najpierw prezydenckich, a później parlamentarnych - jest otwarta - oświadczył Jarosław Kaczyński.
Na trzecim miejscu Konfederacja
Na trzecim miejscu jest Konfederacja, która ma 11,9 proc., następnie Trzecia Droga - 8,2 proc. i Lewica - 6,6 proc.
Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie zdobyli 0,8 proc., a Polexit - 0,3 procent. Inne komitety - 0,1 procent.
Sławomir Mentzen wyraził wdzięczność wobec wszystkich, którzy "przyczynili się do tego sukcesu"
Jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen, komentując sondażowe wyniki wyborów, wyraził wdzięczność wobec wszystkich, którzy "przyczynili się do tego sukcesu". - Ten wynik, który właśnie zobaczyliśmy, to dopiero exit poll, więc jeszcze wiadomo, że może się zmienić, ale nie oszukujmy się, to jest największy sukces w historii naszego środowiska. Nawet jak troszeczkę spadnie to dalej będzie największy sukces w historii Konfederacji - podkreślił.
Dodał, że dziękuje przede wszystkim wyborcom.
- To wy nam zaufaliście, to wy poszliście do lokalu wyborczego po to, żeby zagłosować na naszych kandydatów. To wy uwierzyliście, że głos oddany na naszych kandydatów przyczyni się do tego, że wasze interesy będą jak najlepiej reprezentowane w Unii Europejskiej. Bardzo dziękuję też kandydatom. Nasi kandydaci włożyli w tę kampanię bardzo dużo ciężkiej pracy. Niezależnie od tego, kto z was zostanie europosłem, a komu się to nie uda, w pierwszej kolejności dziękuję tym, którzy najciężej pracowali - powiedział jeden z liderów Konfederacji.
Według Mentzena, "Europejczycy widzą, że Europa zmienia się z coraz większymi problemami". - Mam wielką nadzieję, że również dzięki naszym europosłom uda się wreszcie zmienić kurs UE. Po wynikach spływających z całej Europy widzimy, że Europa powoli się budzi, że Europejczycy wreszcie zdają sobie sprawę z tego, co tak naprawdę dzieje się w Brukseli, jaka ideologia owładnęła tym miastem i rzuca cień na całą Europę - stwierdził.
Szymon Hołownia: Gratulujemy kolegom i koleżankom z KO spektakularnego wyniku
- Gratulujemy kolegom i koleżankom z KO spektakularnego wyniku i wygranej w wyborach do PE, trzymamy kciuki za to, żebyście to dobrze wykorzystali. Będziemy was wspierać we wszystkim co dobre i co w Europie dzisiaj trzeba wypracować - powiedział w niedzielę marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Wierzę, że będzie lepiej niż jest - dodał, odnosząc się do wyniku TD.
Odnosząc się do wyniku Trzeciej Drogi, Szymon Hołownia powiedział, że wynika z niego, że TD będzie miała czterech europosłów. - Natomiast doświadczenie ostatnich dwóch wyborów uczy nas, że z naszym wynikiem to trzeba jeszcze chwilę poczekać i on się zwykle okazuje lepszy niż ten, który widzimy z exit polli - powiedział lider Polski 2050.
Według niego, oznacza to, że Trzecia Droga może otrzymać kolejny mandat w PE. - I bardzo na ten mandat liczymy, że z tej czwórki zrobi się pięć. A jakby dobrze poszło, to mamy nadzieję, że i sześć - zaznaczył Hołownia.
- Wierzę, że będzie lepiej niż jest - dodał lider Polski 2050.
Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, PiS - 19, Konfederacja - sześć, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - cztery, a Lewica - trzy - wynika z badania exit poll.
Zgodnie z sondażem w sumie pięć komitetów wprowadziło europosłów do unijnego parlamentu. Mandatu nie zdobyły zaś m.in. komitety Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie oraz Polexit.
W 2019 roku, gdy do zdobycia był o jeden mniej mandat niż teraz, uzyskały je trzy komitety (27 - PiS, 22 - Koalicja Europejska, trzy - Wiosna Roberta Biedronia).
Jacek Protas i Maciej Wąsik w Parlamencie Europejskim
Z okręgu numer 3 obejmującego województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie mandaty europosłów otrzymają Jacek Protas (19,5 proc.) i Maciej Wąsik (12,4 proc.). Frekwencja w Podlaskiem wyniosła 35,6 proc.
W Podlaskiem najwyższe poparcie zdobyło PiS - 37,5 proc. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, która ma 30,8 proc., a na trzecim Konfederacja z wynikiem 15,2 proc. Na czwartym miejscu jest Trzecia Droga z wynikiem 5,8 proc., a za nią Lewica z wynikiem 4,7 proc.
Lista europosłów (źródło: TVN24)
Koalicja Obywatelska
- Borys Piotr Budka
- Bogdan Zdrojewski
- Bartosz Arłukowicz
- Bartłomiej Sienkiewicz
- Krzysztof Brejza
- Magdalena Adamowicz
- Dariusz Joński
- Ewa Bożena Kopacz
- Jacek Protas
- Andrzej Halicki
- Marcin Kierwiński
- Janusz Antoni Lewandowski - mandat prawdopodobny, niepewny
- Kamila Gasiuk-Pihowicz
- Michał Wawrykiewicz
- Elżbieta Łukacijewska
- Łukasz Kohut
- Michał Szczerba - mandat prawdopodobny, niepewny
- Marta Wcisło
- Andrzej Buła
- Mirosława Nykiel - mandat prawdopodobny, niepewny
- Jagna Marczułajtis-Walczak - mandat prawdopodobny, niepewny
Prawo i Sprawiedliwość
- Beata Szydło
- Patryk Jaki
- Dominik Tarczyński
- Daniel Obajtek
- Jadwiga Wiśniewska
- Mariusz Kamiński
- Marlena Maląg
- Anna Zalewska
- Michał Dworczyk - mandat prawdopodobny, niepewny
- Joachim Brudziński
- Adam Bielan
- Arkadiusz Mularczyk - mandat prawdopodobny, niepewny
- Maciej Wąsik
- Tobiasz Bocheński
- Waldemar Buda
- Kosma Złotowski
- Jacek Ozdoba - mandat prawdopodobny, niepewny
- Piotr Mueller
- Bogdan Rzońca - mandat prawdopodobny, niepewny
Konfederacja
- Grzegorz Braun
- Anna Bryłka
- Ewa Zajączkowska-Hernik - mandat prawdopodobny, niepewny
- Stanisław Tyszka
- Dobromir Sośnierz
- Rafał Foryś - mandat prawdopodobny, niepewny
Trzecia Droga
- Adam Jarubas
- Krzysztof Hetman
- Michał Kobosko - mandat prawdopodobny, niepewny
- Michał Gramatyka - mandat prawdopodobny, niepewny
Lewica
- Krzysztof Śmiszek - mandat prawdopodobny, niepewny
- Robert Biedroń
- Marek Belka - mandat prawdopodobny, niepewny
Frekwencja wyniosła 39,7 proc.
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 39,7 proc.
W niedzielę w ciągu dnia Państwowa Komisja Wyborcza dwukrotnie podała dane o frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godz. 17 wydano karty do głosowania 8 mln 101 tys. 18 osobom, co dawało frekwencję 28,20 proc. Do godz. 12:00 frekwencja wyniosła 11,66 proc.
Najwyższą frekwencję do godz. 17:00 odnotowano w województwach: mazowieckim - 31,65 proc., małopolskim - 29,87 proc. oraz pomorskim - 29,56 proc. Najniższą zaś w województwach: opolskim - 23,60 proc., warmińsko-mazurskim - 24,75 proc. oraz lubuskim - 25,64 proc.
W całej Polsce uprawnionych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest 28 mln 728 tys. 512 osób.
Polacy w wyborach do PE głosują po raz piąty. W roku 2019 frekwencja wyniosła - 45,68 proc.; w 2014 - 23,83 proc.; zaś w 2009 - 24,53 proc. W pierwszych wyborach do PE w Polsce, które odbyły się w 2004 roku, frekwencja wyniosła 20,87 proc.