Radio Białystok | Wiadomości | Program rekompensat dla przygranicznych firm będzie kontynuowany

Program rekompensat dla przygranicznych firm będzie kontynuowany

13.05.2024, 11:13, akt. 11:51

Przedsiębiorcy z gmin położonych przy zamkniętych polsko-białoruskich przejściach granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach mogą ponownie starać się o rekompensaty. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wydał w poniedziałek (13.05) rozporządzenie w tej sprawie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Rekompensaty mają pomóc przedsiębiorcom, którzy w związku z zamknięciem granicy mają utrudnione prowadzenie działalności, stracili klientów, dochody, możliwości działania.

- Na ten cel jest - do końca 2024 r. - 5 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Rozporządzenie poprzedziły uzgodnienia, decyzje premiera, MSWiA i ministerstwa finansów - informuje wojewoda Jacek Brzozowski.


Program rekompensat będzie kontynuowany

Wojewoda przypomina, że będzie to kontynuacja programu rekompensat, które wprowadzono na mocy nowelizacji w czerwcu 2023 r. ustawy o ochronie granicy państwa.

- To jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców, dla przedsiębiorców na terenach przygranicznych. Przy wznowionych rekompensatach będą obowiązywać takie same zasady jak dotychczas - mówi Jacek Brzozowski.

W Podlaskiem od 9 listopada 2021 r. z powodu kryzysu migracyjnego zamknięte jest przejście drogowe w Kuźnicy, a od 10 lutego 2023 r., z powodów bezpieczeństwa państwa, nieczynne do odwołania jest przejście w Bobrownikach.

Dotychczas w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rozpatrzono 156 wniosków o rekompensaty w związku z zamkniętymi przejściami w Kuźnicy i Bobrownikach, przyznano je na kwotę ponad 8 mln zł - informuje dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami w PUW Elżbieta Lesiuk. Wyjaśnia, że nowe rozporządzenie daje szanse na rekompensaty także tym firmom, które już wykorzystały wcześniejsze limity. Dotąd wnioski - według zasad ustawowych ws. rekompensat - złożyło 26 firm.


Pieniądze pozwolą utrzymać przygraniczne firmy i miejsca pracy

Agnieszka Lasota, przedsiębiorczyni prowadząca w Bobrownikach sklep mówi, że firmy czekały na te rekompensaty, a uzyskane pieniądze pozwolą utrzymać firmy, miejsca pracy, przebranżowić się, choć to przebranżowienie nie jest łatwe.

- Z uwagi na położenie geograficzne naszych firm decyzje o zmianach są dla nas bardzo trudne, wymagają głębokiej analizy rynku, a przede wszystkim przedsiębiorczości - mówi Agnieszka Lasota.

PUW informował przy wprowadzanych w czerwcu 2023 r. rekompensatach, że dotyczą one m.in. płatników składek ZUS prowadzących działalność gastronomiczną, wymiany walut, sprzedaży detalicznej w sklepach, na straganach i targowiskach, działalność hotelarską, a także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, agencje celne oraz rolnicy prowadzący usługi hotelarskie. Chodzi o podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą na obszarach gmin, w których przejście graniczne jest zamknięte.

Za pierwsze trzy miesiące firmy będą mogły ubiegać się o rekompensatę w wysokości 65 proc. przychodu, przez następne 9 miesięcy - o refundację wynagrodzeń dla pracowników w wysokości płacy minimalnej.

To wnioskodawca wybiera sposób wyliczenia rekompensaty.


Porozumienie Polskich Przedsiębiorców "Zjednoczony Wschód" domaga się przywrócenia ruchu na przejściach granicznych

Pod koniec kwietnia przywrócenia ruchu na co najmniej jednym przejściu granicznym oraz rekompensat i programu pomocowego domagali się przedsiębiorcy z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców "Zjednoczony Wschód". Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno zapowiedział w odpowiedzi interwencję senatorską do MSWiA o rozważenie przywrócenia ruchu na jednym podlaskim przejściu z Białorusią.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wicemarszałek Senatu interweniuje w sprawie otwarcia przejścia granicznego z Białorusią w Podlaskiem

26.04.2024, 18:52

O rozważenie, czy przywrócić ruch na choćby jednym w Podlaskiem przejściu granicznym z Białorusią wystąpi do MSWiA wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050 Trzecia Droga). W piątek (26.04) poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku, że złoży interwencję w tej sprawie.


Przedsiębiorcy chcą przywrócenia ruchu na granicy z Białorusią, rekompensat i programu pomocy

25.04.2024, 17:38

Przywrócenia ruchu na co najmniej jednym polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym oraz rekompensat i programu pomocowego domagają się przedsiębiorcy z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców "Zjednoczony Wschód". W czwartek (25.04) w Białymstoku przedstawili swoje postulaty przed biurem poselskim marszałka Sejmu Szymona Hołowni.


NIK: Potrzebne jest systemowe prawo dot. pomocy w przypadku obostrzeń, np. takich jak przy granicy z Białorusią

11.10.2023, 16:05

Przygotowanie systemowego prawa o formach pomocy na wypadek wprowadzania różnych obostrzeń, np. takich jakie miały miejsce przy granicy z Białorusią, zarekomendowała premierowi Najwyższa Izba Kontroli.





ZNAJDŹ NAS





PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!






Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie










źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok