Radio Białystok | Wiadomości | Palma kurpiowska na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
To wielkie wyróżnienie dla lokalnych twórców i docenienie tradycji. Palma kurpiowska trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Palmy kurpiowskie można oglądać w Skansenie w Nowogrodzie i podczas uroczystości w Łysych lub Zbójnej. Jak się okazuje, ich zrobienie wymaga dużo pracy i zaangażowania.
To wielka radość, bo palma kurpiowska została wpisana na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy UNESCO. Jest to pierwszy krok do przyszłego, być może, wpisu na listę UNESCO. Nie zapominajmy też, że sam konkurs na palmę kurpiowską, który jest organizowany w Łysych, został również wpisany na tzw. listę dobrych praktyk. Cieszymy się, ponieważ jest to takie piękne uhonorowanie zarówno twórców ludowych, jak i takiej tradycji kurpiowskiej, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie już od tych długich, długich lat - mówi etnograf w Skansenie w Nowogrodzie Anna Smolińska.
Na Krajowej Liście są też inne, kurpiowskie akcenty - m.in. wycinanki i hafty.
12 potraw wigilijnych to jeden z symboli wigilijnych. Nie wszędzie jednak te potrawy są takie same. Swoje tradycyjne mają między innymi Kurpie.
Uczą się grać, ale przede wszystkim dobrze się bawią. Blisko 30 dzieci bierze udział w "Półkoloniach Kurpiowskich" zorganizowanych w Nowogrodzie.
Wycinanki kurpiowskie z Puszczy Zielonej, stworzone przez mistrzów tego rękodzieła, oglądać można na wystawie otwartej w niedzielę (12.03) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie.