Radio Białystok | Wiadomości | Nowe wieże widokowe powstaną w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

Nowe wieże widokowe powstaną w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi

autor: Paweł Wądołowski

3.05.2024, 18:12, akt. 18:34

Będą nowe miejsca do obserwacji przyrody, ale także do rekreacji. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi rozpoczął budowę nowych wież widokowych w miejscach, gdzie kiedyś stały podobne obiekty.

fot. rogozinski/stock.adobe.com
fot. rogozinski/stock.adobe.com

Będą dwie wieże widokowe

Ze względu na zły stan techniczny starych obiektów trzeba je było rozebrać. - Teraz powstaną nowoczesne wieże z całą infrastrukturą - mówi dyrektor parku Mariusz Sachmaciński.


Jedna wieża widokowa będzie w Bronowie. Będzie otworzona w miejscu, gdzie była i się cieszyła dużym powodzeniem. To było rozpoznawalne miejsce i pozwoli nam obserwować dużą przestrzeń. Wieża będzie wysoka - około 20 metrów, z wiatami, miejscami dla rowerów, miejscem ogniskowym. Chcemy też pokazać w Siemieniu Nadrzecznym prawdziwą dolinę z licznymi środowiskami wodno-błotnymi, które z perspektywy wyniesienia około 60 metrów, wykorzystując jeszcze ukształtowanie naturalnego terenu, stworzy możliwości takie, jakich do tej pory nie mieliśmy - mówi Mariusz Sachmaciński.


Powstaną miejsca dla turystów 

Rozbudowane będą także ścieżki edukacyjne, które są w Łomżyński Park Krajobrazowy. 


Będziemy starali się stworzyć taką infrastrukturę, która pozwoli na zatrzymanie się, na poczytanie o tym, gdzie jesteśmy, o różnorodności związanej ze środowiskami, w których będziemy się znajdowali. Cała ta przestrzeń będzie uzupełniona o różnego rodzaju grzybki, wiatki, miejsca palenisk, ognisk. W przyszłości będziemy pracowali nad wykorzystaniem przestrzeni obrzeży Narwi dla turystów płynących wodą - informuje dyrektor parku.


Wszystkie prace będą kosztowały ok. 5 milionów złotych. Większość tej kwoty to unijne dofinansowanie. A wieże mają być gotowe w ciągu rok.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dlaczego turyści licznie odwiedzają Biebrzański Park Narodowy w majówkę? [sonda]

2.05.2024, 19:09

Piękno przyrody, przestrzeń i cisza - między innymi to zdecydowało, żeby długi weekend spędzić nad Biebrzą. Tak naszemu reporterowi mówili turyści, których spotkał przy Carskiej Drodze w Biebrzańskim Parku Narodowym.


W Biebrzańskim Parku Narodowym ornitolodzy zaobserwowali ptaka, który nie występuje w tej części Europy

2.05.2024, 18:42

To nietypowe odkrycie. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego pojawił się ptak, którego bardzo ciężko zaobserwować w tej części Europy. Jak mówi pracownik Parku Piotr Marczakiewicz, to czapla złotawa.


Kładka Długa Luka w Biebrzańskim Parku Narodowym znowu jest dostępna dla turystów

22.04.2024, 09:33

To jedno z najpopularniejszych miejsc w Biebrzańskim Parku Narodowym. Kładka Długa Luka, przy Carskiej Drodze znowu jest dostępna dla turystów. To zupełnie nowa konstrukcja - mówi dyrektor Parku, Artur Wiatr.


W Biebrzańskim Parku Narodowym jest coraz mniej żab - przyczyną są zmiany klimatu

21.04.2024, 13:36

Obserwujemy jak zmiany klimatu wpływają na nasze otoczenie. Tak przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego komentują efekty tegorocznej akcji przenoszenia płazów przez drogi. Przy okazji liczą je i jak się okazało, niedaleko Goniądza zamiast kilku tysięcy płazów było ich tylko kilkadziesiąt.


Park Krajobrazowy Doliny Świsłoczy nie powstanie - konsultacje społeczne wykazały, że nie ma akceptacji dla tego pomysłu

16.02.2024, 18:02

To koniec dyskusji o powołaniu w Podlaskiem nowego parku krajobrazowego. Po kilkuletnich analizach władze województwa zdecydowały, że nie będą dalej kontynuować prac nad utworzeniem Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy. Inicjatywa miała między innymi chronić zabytkowe Kruszyniany przed przemysłowymi fermami.


2024 to rok krajobrazu w Biebrzańskim Parku Narodowym

3.02.2024, 10:37

Rok krajobrazu - to tegoroczne hasło Biebrzańskiego Parku Narodowego. Co roku przyrodnicy wybierają główny motyw, na który będą zwracali uwagę podczas swoich działań edukacyjnych i promocyjnych.





ZNAJDŹ NAS














abp Józef Guzdek i abp Jakub, fot. PRB
24.12.2024, 13:35, akt. 16:29

Świąteczne życzenia arcybiskupów






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok