Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku lekarze i pielęgniarki biorą udział w konferencji poświęconej walce z nowotworem piersi
Uczą się m.in. tego, jak rozmawiać z pacjentem onkologicznym. Pielęgniarki i lekarze biorą udział w Białymstoku w konferencji poświęconej walce z nowotworem piersi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W Białymstoku zorganizowano konferencję o nowotworze piersi. Wzięli w niej udział podlascy lekarze i pielęgniarki.
W komunikacji z pacjentem ważna jest szczera rozmowa na temat diagnozy. Mówimy jasno jakie ma rozpoznanie, jak ta choroba jest zaawansowana i jaki sposób leczenia oferujemy. Nie ma już czegoś takiego, że rodzina prosi, aby nie mówić jej na jaką chorobę cierpi ich bliski, w tej chwili tak nie jest - mówi dr nauk medycznych Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz z Białostockiego Centrum Onkologii.
Wsparcie pacjentkom chorym na nowotwór piersi okazują także pielęgniarki.
W leczeniu i rozmowie z pacjentkami ogromną rolę odgrywają pielęgniarki. Nie można być pielęgniarką tylko i wyłącznie dla technicznych czynności np. jak pacjent ma problem egzystencjalny, psychiczny - mówi konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego prof. Małgorzata Pasek.
Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii dr nauk o zdrowiu Magdalena Borkowska podkreśla, że ważne są badania profilaktyczne. Dodaje, że kobiety, które zachorują, mogą liczyć na fachową pomoc.
Lekarze, onkolodzy kliniczni, chirurdzy, radioterapeuci, radiolodzy, psycholodzy to jest ten personel medyczny, który zajmuje się pacjentką - mówi dr Magdalena Borkowska.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Liczba zachorowań rocznie przekracza 20 tys.
To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Jest drugim, po raku oskrzeli i płuca, nowotworem złośliwym powodującym najwięcej zgonów wśród kobiet. W audycji rozmawiamy o raku piersi i sposobach walki z nim.
Mowy końcowe wygłosiły w poniedziałek (14.06) strony w procesie odwoławczym radiolog z Białegostoku, której prokuratura zarzuca, że błędnie opisała badanie mammograficzne pacjentki z nowotworem piersi, czym miała opóźnić jej leczenie, narazić zdrowie, a nawet życie tej kobiety. Wyrok za dwa tygodnie.
Jego celem jest zdecydowanie krótsze i skuteczniejsze leczenie chorych na nowotwór. Projekt dotyczy chorych na raka piersi, jelita grubego, jajnika, gruczołu krokowego i płuc.
Zachęceniu ludzi do korzystania z badań profilaktycznych, a także okazaniu solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami służył Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", który w sobotę przeszedł ulicami Białegostoku. Wzięło w nim udział ponad 200 osób.