Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku kilkanaście par skorzysta z dofinansowania in vitro
Więcej par - niż w pierwszej edycji - będzie mogło skorzystać w Białymstoku z dofinansowania in vitro. Po raz kolejny miejska edycja realizowana będzie dzięki budżetowi obywatelskiemu. Zakwalifikowane osoby dostaną na skorzystanie z tej metody po 5 tys. zł. W czwartek (4.04) podpisano umowy z przedstawicielami klinik, które będą realizować program.
W pierwszej edycji ze wsparcia skorzystało dziewięć par, w trzech przypadkach doszło do zapłodnienia.
- Poza finansowaniem istotne jest to, że ta forma leczenia dociera do szerokiego grona - mówi dr Tomasz Zbroch z Centrum Ginekologii, Endokrynologii i Medycyny Rozrodu Artemida, która realizowała ten program.
Teraz - w związku z tym, że będzie mogło skorzystać kilkanaście par, umowę podpisano także z Centrum Bocian.
- Mam nadzieję, że przyczyni się to do szczęścia kilku, jak nie kilkunastu rodzin w Białymstoku - mówi dr Grzegorz Mrugacz.
- Cieszę się, że mieszkańcy poparli ten pomysł w budżecie obywatelskim, a w pierwszej i drugiej edycji zagłosowało około trzech tysięcy osób - podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Autorką projektu do budżetu obywatelskiego w pierwszej i drugiej edycji była radna Jowita Chudzik, która ma nadzieję, że w przyszłości będzie on kontynuowany.
Jeszcze w tym roku in vitro ma być też finansowane z budżetu państwa.
83 sesje, na których radni podjęli ponad 1100 uchwał i 49 stanowisk. To tylko niektóre liczby dotyczące białostockiej rady miasta. W czwartek (4.04) na ostatniej sesji - przed niedzielnymi wyborami samorządowymi - podsumowano kończącą się właśnie ósmą kadencję.
Znany w kraju i za granicą ginekolog profesor Marian Szamatowicz będzie honorowym obywatelem Białegostoku. O tym zdecydowali w poniedziałek (15.01) miejscy radni.
Domagają się, aby władze Suwałk pieniądze z programu dofinansowania in vitro skierowały na dopłaty do funkcjonowania nocnych dyżurów aptek.
Radni miejscy KO w Białymstoku chcą, aby Rada Miasta nadała honorowe obywatelstwo znanemu polskiemu ginekologowi, specjaliście od in vitro, prof. Marianowi Szamatowiczowi. Zespół lekarzy pod jego kierownictwem doprowadził w listopadzie 1987 r. do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego tą metodą.