Radio Białystok | Wiadomości | Ostatnia sesja białostockiej rady miasta - podsumowano kończącą się ósmą kadencję
83 sesje, na których radni podjęli ponad 1100 uchwał i 49 stanowisk. To tylko niektóre liczby dotyczące białostockiej rady miasta. W czwartek (4.04) na ostatniej sesji - przed niedzielnymi wyborami samorządowymi - podsumowano kończącą się właśnie ósmą kadencję.
Ta kadencja była dłuższa niż poprzednie. Z powodu zmian w przepisach miała trwać nie cztery, a pięć lat, ostatecznie, by nie łączyć wyborów z jesiennym głosowaniem do Sejmu i Senatu, radni pracowali 5 i pół roku. W tym czasie odbyły się 83 sesje, na których podjęto 1141 uchwał i 49 stanowisk. Radni złożyli 1122 interpelacje i zapytania, pracowali w 10 komisjach.
Trzem osobom w tej kadencji przyznali tytuły Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku: prawosławnemu ordynariuszowi diecezji białostocko-gdańskiej - arcybiskupowi Jakubowi, byłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi i twórcy in-vitro w Polsce - profesorowi Marianowi Szamatowiczowi.
Z 28 obecnych radnych, pięć osób nie startuje w zbliżających się wyborach samorządowych. To Maciej Biernacki, Ksenia Juchimowicz, Zbigniew Klimaszewski, Stefan Nikiciuk i Konrad Zieleniecki. Natomiast Łukasz Prokorym chce zamienić radę miasta na sejmik województwa podlaskiego.
Wybory samorządowe odbędą się w najbliższą niedzielę (7.04). Głosować będziemy nie tylko na radnych różnych szczebli samorządu, ale też na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze czynne będą od 7:00 do 21:00.
Społecznicy złożyli w poniedziałek (11.03) w Urzędzie Miasta w Białymstoku projekt obywatelskiej uchwały w sprawie objęcia ochroną 28 tuj w zabytkowym Parku Planty w mieście. Ma to uchronić te 95-letnie drzewa od wycinki.
Takie spotkania mają zachęcać młodych do obywatelskiego zaangażowania. Panel dyskusyjny "Młodzi społecznie" zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Białystok. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i samorządów uczniowskich z białostockich szkół średnich.
Radni miejscy KO w Białymstoku chcą, aby Rada Miasta nadała honorowe obywatelstwo znanemu polskiemu ginekologowi, specjaliście od in vitro, prof. Marianowi Szamatowiczowi. Zespół lekarzy pod jego kierownictwem doprowadził w listopadzie 1987 r. do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego tą metodą.